پویش «یک = دیگری» تا پایان آبان ۹۸ ادامه دارد

پویش ملی «یک = دیگری»؛ باهدف ترویج روحیه انسان دوستی در راستای جمع‌آوری آثار دانش‌آموزان ایرانی برگرفته از شعر «بنی آدم اعضای یک پیکرند» از ابتدای سال تحصیلی ۹۸ تا پایان آبان سال جاری در حال اجراست.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ پویش ملی «یک = دیگری» از ابتدای سال تحصیلی ۹۸ تا پایان آبان امسال با هدف جمع‌آوری کارنوشت‌های دانش‌آموزان درباره شعر معروف: «بنی آدم اعضای یک پیکرند/ که در آفرینش ز یک گوهرند/ چو عضوی به درد آورد روزگار/ دگر عضوها را نماند قرار/ تو کز محنت دیگران بی غمی/ نشاید که نامت نهند آدمی» از سوی جمعیت هلال‌احمر در سراسر کشور در حال اجراست.

با توجه به اینکه هلال احمر یک نهاد امدادی، اجتماعی و فرهنگی است و صلح و بشردوستی یکی از مفاهیم و اهداف بلند آن به شمار می‌رود، بنابراین ترویج روحیه انسان دوستی همیشه در دستور کار این نهاد اجتماعی قرار داشته است.

دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال‌احمر در روز اول مهر امسال با اشاره به شعر معروف سعدی، شروع پویش «یک=دیگر» را اعلام کرد و خطاب به دانش‌آموزان گفت: «از شما دانش آموزان تقاضا داریم با شرکت در این پویش، مضامینی که در این ابیات وجود دارد را با خلاقیت خودتان در قالب نثر، نقاشی و … توصیف کنید. در نهایت علاوه بر اینکه جوایز ارزشمندی برای آثار برتر در نظر گرفته شده، آثار در یک کتاب به چاپ خواهد رسید.»

وی گفت: «پیام این شعر سعدی این است که باید حس بشردوستی و نیکوکاری را در تمام جوامع گسترش دهیم. به دیگران کمک کنیم و وقتی درد و رنجی دارند به یاری آنها بشتابیم تا زمانی که ما هم دچار مشکلی شدیم به یاری مان بیایند. نکته دیگر این است که همه ما فارغ از نژاد و قومیت و هر چیز دیگری، با هم برابریم. وقتی این تصور وجود داشته باشد، روحیه صلح گسترش پیدا می کند و از خشونت جلوگیری می شود.»

از سوی دیگر، جمعیت هلال احمر با هدف ترویج این روحیه، بهترین شعر در ادبیات کشور را انتخاب کرده است تا نسل جوان با نهادینه کردن این شعردر وجود خود به آن بیاندیشند. با همین منظور پویش ملی «یک = دیگری» در میان دانش آموزان ایرانی با توجه به شروع سال تحصیلی جدید آغاز شد تا ابعاد اجتماعی جمعیت هلال احمر نیز پر رنگ تر شود.

بنابراین ترویج روحیه صلح و بشردوستی در جامعه به عنوان یکی از اهداف بنیادین هلال احمر با هدف تکریم انسان‌ها، انجام وظیفه سازمانی در حوزه آموزش مفاهیم انسانی در جمعیت هلال احمر، برجسته‌سازی وجوه اجتماعی و فرهنگی هلال احمر در جامعه، ایجاد انگیزه و افزایش امید و سرمایه اجتماعی در جامعه، افزایش سطح توجه به فرهنگ و ادبیات ایرانی و ترغیب دانش آموزان ایرانی و خانواده های آنها به رشد فضایل اخلاقی و انسانی در حال برگزاری است.

همزمان با شروع سال تحصیلی جدید، کارنوشت طراحی شده پویش درمیان دانش آموزان سراسر کشور توسط سازمان جوانان هلال احمر و معاونت های جوانان استان ها در مدارس کشور توزیع شد. در این کارنوشت ها از دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی خواسته شده است تا درباره این شعر معروف سعدی، هرچه به ذهن شان می رسد را به صورت نثر، داستان کوتاه، توصیف، نوشتن نامه با موضوع این شعر برای دیگری، نقاشی درباره شعر یا هر کار خلاقانه دیگر در یک صفحه بنویسند.

این کارنوشت تا پایان مهر از سطح مدارس جمع آوری و سپس از سوی هیات داوری مشتمل بر اعضای مختلف بررسی و به بهترین آنها بر حسب مقاطع مختلف تحصیلی جوایزی اهدا می‌شود. در نهایت بهترین آثار در یک کتاب منتشر خواهد شد.