جلوه های ویژه عزادرای در تاسوعا و عاشورای حسینی توسط جوانان استان ایلام

اعضای جوانان و امدادگران جمعیت هلال احمر استان ایلام در ایام محرم با اجرای برنامه های مذهبی فرهنگ ایثار، شهادت و  درس گرفتن از واقعه عاشورا بهترین سرمایه زندگی را برای خود برگزینندکه بیش از همه این جوانان هستند که حسین(ع) و حرکت حماسی او در دفاع از دین را الگو قرار داده اند.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ایلام؛ “کربلا” عصاره تاریخ است و «عاشورا» آبروی عشق؛ و «محرّم» هویت شیعه و طراوت اندیشه های مرده و شکوفایی غنچه های بسته بیداری، آگاهی، ایثار و فداکاری است.
همزمان با دهه اول محرم؛ شعب جمعیت هلال احمر استان ایلام برنامه های مذهبی و سوگواری ابا عبدالحسین (ع) برگزار کردند.
برپایی ایستگاه سلامت در روز تاسوعا و عاشورا توسط جوانان شهرستان ایلام
رئیس جمعیت شهرستان ایلام بیان کرد: جوانان این شهرستان و همیشه در صحنه به مناسبت تاسوعا و عاشورای حسینی و به یاد و خاطره حضرت زینب سلام الله علیه  “در حسینی تکیه ابوالفضل(ع)” خدمات سلامت رایگان ارائه کردند.
در این ایستگاه سلامت که به همت کانون جوانان برگزار شد؛ خدماتی از جمله: پایش فشار خون و قندخون، ، کنترل بیماری ها و خودمراقبتی، مشاوره عوارض مصرف خودسرانه دارو ، ارائه گردید.
غیاث کریمی در آخر بیا کرد، این ایستگاه با استقبال بی نظیری از سوی عموم مردم مواجه شد
اهم فعالیت های جمعیت هلال احمر شهرستان چرداول در دهه اول ماه محرم
خانم فریادیان گفت: هیئت حضرت علی اکبر(ع) مرکز امور جوانان شهرستان چرداول با همکاری تعداد زیادی از کارکنان و اعضاء شاخه آزاد، طلاب، روستایی و کانونهای دانشجویی دانشگاه آزاد و پیام نور با نصب پوشش تبلیغی با مضامین مذهبی و سخنان معصومین و پارچه های مشکی به استقبال این ماه عزیز رفتند.
رئیس شعبه شهرستان چرداول با اشاره به سخن بنیانگذار کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره)، که فرمودند: محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است، گفت: جمعیت هلال احمر به عنوان جمع کوچکی از مردم، وظیفه دارد تا با رسیدن ماه محرم، رنگ و بوی عزا به خود بگیرد و چه خدمتی بالاتر از این که بتوان به عنوان خادم الحسین(ع)، نقشی کوچک در عزای سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) داشته باشیم.
وی از اجرای برنامه های متعدد خبر داد و افزود: از جمله برنامه های اجرا شده در دهه اول محرم می توان به شرکت اعضای هیئت مذهبی حضرت علی اکبر (ع) در اجتماع بزرگ عاشورائیان برپایی ایستگاه صلواتی، برپایی ایستگاه صلواتی در روز عاشورا، پوشش امدادی مراسم عزاداری سطح شهر در دهه اول محرم، پوشش امدادی مراسم تعزیه خوانی روز عاشورا در شهر اشاره کرد.
برنامه های مختلف توسط اعضای جوانان شهرستان دره شهر
شرکت و اجرای برنامه های مختلف توسط اعضای جوانان شهرستان دره شهر در مجالس مذهبی و هیئت های سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین به مناسبت دهه اول محرم.
شیر محمدی رئیس جمعیت شهرستان دره شهر ضمن عرض تسلیت تاسوعا و عاشورایی حسینی گفت: محرم فرصتی است برای درس گرفتن از واقعه عاشورا و یاد گیری فرهنگ ایثار و خودگذشتگی در راه حق و عدالت اینکه بهترین سرمایه زندگی ماست.
وی افزود: محرم فرصتی برای بهار ایمان های سست شده و طراوت اندیشه های مرده و شکوفایی غنچه های بسته بیداری و آگاهی و ایثار و فداکاری است.
شیر محمدی در ادامه اضافه کرد: همزمان با دهه اول محرم اعضای جوانان جمعیت این شهرستان برنامه های مختلفی در طول این ۱۰روز اجرا کردند که از جمله فضا وآماده سازی ادراه هلال احمر توسط تمام کانون ها، شرکت اعضا کانون ها دانشجویی و کانون شاخه آزاد در هیئت ابا عبدالله الحسین، برپایی ایستگاه سلامت (تست فشار خون) توسط شاخه آزاد و کانون دانشجویی، برپایی ایستگاه صلواتی (پخت حلیم نذری )، شرکت در مراسم شام غریبان توسط کانون روستایی روستای زرانگوش و خواندن زیارت عاشورا و…..از جمله برنامه هایی بود که اجرا شد.
ترویج فرهنگ عاشورا در بین جوانان شهرستان دهلران
ماه محرم که می شود همه برای حسین(ع) سرور و سالار شهیدان کربلا عزاداری می کند. شور و شعور حسینی بودن در همه جا موج می زند. بیش از همه این جوانان هستند که حسین(ع) و حرکت حماسی او در دفاع از دین را الگو قرار داده اند. در میان یاران و اهل بیت امام شهید ما سید الشهداء (ع) علی اکبر(ع) و قاسم بن الحسن(ع) بیش از همه با دل جوانان بازی می کنند. علی اکبر(ع) آن جوانان رشیدو قاسم بن الحسین(ع) آن نوجوان دلاور که در راه دفاع از امام زمان شان ایستادند تا ستون های دین استوار بماند.
فریدون ملک میرزایی رئیس شعبه شهرستان دهلران بیان داشت٬ شورحسینی در شعبه این جمعیت  نیز همچون سایر عزاداران حسینی امسال ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان را با شور و شعف خاصی برگزار کردند.
ملک میرزایی مهمترین هدف از برگزاری این مراسم ها ترویج فرهنگ عاشورا در بین جوانان است، تصریح کرد: هیات های علی اکبری تا پایان ایام محرم و صفر فعال هستند و مراسم عزاداری حضرت اباعبدالله در سطح این شعبه برگزار می شود.
وی بیان کرد: عزاداری جوانان شهرستان دهلران در هیئت حضرت علی اکبر (ع) جوانان جمعیت هلال احمر باشورونشاط وعشق به سید الشهدا(ع) واهل بیت ایشان عزاداری کردند.
وی بیان کرد: اعضای جوانان کانون روستایی شهرک انقلاب ۲ مانند سالهای قبل عزاداری های خود را با خواندن زیارت عاشورا، ایستگاه صلواتی، پختن آش نذری، غذای گرم به نیازمندان وایستگاه سلامت بمناسبت این ماه محرم برگزارکردند.
وی ادامه داد: قرائت زیارت عاشورا، برپایی ایستگاه سلامت توسط اعضای کانون آزادبرادران وخواهران، سخنرانی با موضوع فلسفه قیام امام حسین (ع) و واقعه عاشورا و برپایی ایستگاه صلواتی از جمله برنامه های اجرا شده در حاشیه برگزاری مراسم عزاداری بود.
احیای شام غریبان حسینی توسط جوانان ملکشاهی
جمعی از جوانان شهرستان ملکشاهی نیز با برافراختن شمع و قرائت زیارت امام حسین و زیارت عاشورا به احیای شام غریبان حسینی اقدام کردند.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی گفت: شاید همین شور و عشق است که باعث شده تا عاشقان اهل‌بیت(ع) در گوشه گوشه شهر، با سنت‌ها و روش‌های مختلف ارادت خود را به این خاندان نورانی ابراز و خیمه عزای حسینی برپا کنند
شام غریبان عاشورای حسینی، پایان عزاداری دهه نخست ماه محرم بود و آیین های عزاداری در طول ماه محرم و صفر در این شهرستان ادامه خواهد یافت.
توزیع غذای و آش نذری بین خانواده‌های محروم شهرستان مهران
نظریان زاد رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان مهران گفت: در محرم حسینی با حمایت خیرین امام رئوف تعداد غذای گرم و آش نذری توسط جوانان جمعیت هلال احمر بین خانواده‌های روستا‌های محروم توزیع شد.
وی ضمن تشکر از در این اقدام خداپسندانه افزود: امروز باخانواده‌هایی روبرو بودیم که بیش از ماه‌ها از امکان مصرف پروتئین گوشت محروم بوده اند و با توجه به فراونی نذورات در شهر‌های بزرگ از خیرینی که نیازمندان را در روستا‌های دور سر سفره آقا ابا عبدالله میهمان میکنند سپاسگزاریم و این آمادگی از سوی جوانان منطقه وجود دارد که در صورت حمایت مالی نیکوکارن این گونه پروژه با بهره مندی از امکانات و ظرفیت‌های موجود با همکاری جوانان داوطلب مطابق بانیت خیرین اجرا شود.