دانشجویان شانه به شانه مردم

دبیران کانون‌های دانشجویی استان ایلام از خدمت رسانی به محرومان می‌گوید:برای اقشار محروم و آسیب پذیر جامعه دغدغه داشته اند که نیروی جوانی و ایده‌های ناب شان را آورده اند تا کودکی در روستاهای محروم لبخند بزند یا سایه شوم اعتیاد با کوچه‌های حاشیه شهر وداع کند. هر کدام از اعضای کانون‌های دانشجویی استان ایلام، از پشت همین میز و نیمکت‌های دانشگاه درس زندگی یاد گرفته و با پوشیدن لباس هلال احمر عزم خدمت رسانی به مردم کرده اند. برای بعضی از آنها ساختن سرپناه برای نیازمندان روستاهای محروم ایلام لذت بخش ترین کار دنیاست و برای دیگر دانشجویان دلسوز ایلامی، مبارزه با آسیب‌های اجتماعی محله‌های فقیرنشین در حکم یک حرکت جهادی خداپسندانه است. در این گزارش سراغ با گروهی از دبیران فعال کانون‌های دانشجویی استان ایلام درباره خدمات داوطلبانه شان در مناطق محروم گفتگو کردیم.

زاهد معصومی، دبیر کانون دانشجوئی دانشگاه آزاد ایلام و دبیر مجمع دانشجویی استان
سقفی برای محرومان
جوانان کانون دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام دلی دارند به وسعت دریا. قلبشان برای سالمندان و کودکان محروم روستاهای کم‌برخوردار ایلام می‌تپد که روزهای تعطیل شان را همنشین محرومان می‌شوند. آنها تا به امروز سرپناه بسیاری از خانواده‌‌های نیازمند روستایی را تعمیر کرده اند و با دست خالی اما دل مهربان‌شان به جنگ محرومیت این مردم رفته اند. زاهد معصومی از مهربانی جوانان کانون شان می‌گوید:« یک روز دور هم نشستیم و تصمیم گرفتیم سراغ روستاهای کم برخوردار استان برویم. گفتیم اگر دست مان پر نیست اما نیروی جوانی ما را وقف نیازمندان می‌کنیم. با همراهی اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه، مصالح مورد نیاز را تهیه کردیم و با شناسایی خانواده‌هایی منزل مسکونی شان نیاز به تعمیر اساسی داشت به روستاهای محروم رفتیم.» رسم عاشقی جوانان ایلامی هنوز هم ادامه دارد و آنها روزهای تعطیل را مهمان روستاهای محروم ایلام می‌شوند. معصومی شیرین ترین خاطره اش را از پوشیدن لباس هلال احمر و ساخت سرپناه برای نیازمندان را اینطور برای مان تعریف می‌کند:« وقتی وارد روستا شدیم اهالی با مناعت طبع خانه همسایه را به ما نشان می‌دادند که او نیازمند تر از ماست. در حاشیه روستا به خانه خشت و گلی کوچکی رسیدیم که چهار دختر نوجوان با مادر پیرشان با کمترین امکانات ممکن کنار هم روزگار می‌گذراندند. یکی از دختران معلول بود اما مادر و خواهرانش توان مالی تهیه لوازم بهداشتی و درمانی‌اش را نداشتند. تنها درآمدشان از راه رایانه بود و همسایه‌هایی که خودشان نیازمند بودند تلاش می‌کردند زیر بال و پرشان را بگیرند. خانه محقرشان حتی سرویس بهداشتی و حمام هم نداشت.» معصومی مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد:« بیل و کلنگ را برداشتیم برای شان یک سرویس بهداشتی و یک حمام کوچک ساختیم. وقتی حمام ساخته شد، مادرشان گفت خدا خیرتان بدهد، دختر معلولم ماه ها بود که حمام نکرده بود. باورمان نمی شد وقتی حمام را تحویل دادیم، پیرزن و دخترانش از شادی اشک بریزند. آن لحظه چشم همه ما هم از سپاسگذاری و دعای خیر آنها سرخ شد. حالا با همکاری داوطلبان استان، مواد غذایی و لوازم بهداشتی برای دختر معلول خانواده تهیه شده و قرار است دوباره برای ساخت و ساز به روستای آنها برویم.»
از دانشگاه تا مناطق سیل زده ایلام
کانون دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام که حالا بیش از ۱۲۰‌عضو فعال دارد، در ماجرای امدادرسانی به سیل لرستان هم سنگ تمام گذاشت. زاهد معصومی از همدلی اعضای کانون برای جمع آوری اقلام مورد نیاز سیل زدگان می‌گوید:« عید امسال وقتی خبر سیل لرستان را شنیدیم، خیلی زود چادری برای جمع آوری کمک‌های مردمی در دانشگاه برپا کردیم. دانشجویان و مردم شهر که نیت خیر چند دانشجو را دیدند، از کمک‌های نقدی تا اقلام اساسی مورد نیاز سیل زدگان را در اختیار ما قرار دادند. طولی نکشید که جمعی از اعضای کانون به عنوان نماینده دیگر اعضا در قالب تیم سحر استان ایلام راهی روستای چم مهر لرستان شدیم و اقلام اهدای مردم را به خانواده‌های سیل زده تقدیم کردیم.» سیل اخیر غرب کشور، بخش‌هایی از استان ایلام را نیز در نوردید و خسارات زیادی هم در برخی روستاها برجای گذاشت. جوانان کانون دانشجویی دانشگاه آزاد ایلام اگرچه مشغول امدادرسانی به سیل زدگان چم مهر و پلدختر لرستان بودند، اما هم استانی‌های خود را هم از یاد نبردند و گروهی را برای رساندن کمک‌های مردمی به مناطق سیل زده ایلام اعزام کردند. معصومی می‌گوید:«‌سیل به برخی روستاهای دره شهر ایلام هم خسارات زیادی وارد کرد. من و گروهی از اعضای کانون برای کمک به سیل زدگان از چم‌مهر خودمان را به روستاهای سیل زده رساندیم. لحظه‌هایی که همبازی بچه‌های مناطق سیل زده می‌شدیم و آنها غم از دست رفتن اسباب بازی ها و لوازم خانه از یادشان می‌رفتم، بهترین لحظه‌های ما در خدمات رسانی به سیل زدگان بود.»
دانشگاه فرهنگیان ایلام، زهرا عبدی
مبارزه با سایه شوم اعتیاد
اعضای کانون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ایلام قدمی بزرگ برای حاشیه نشینان شهر برداشته اند. کانون ۴۰ نفره آنها، بسیج شده تا در قالب طرح پیمان سایه شوم اعتیاد را از مناطق حاشیه ای شهر و روستاهای محروم ایلام دور کند. زهرا عبدی دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان ایلام که ایده‌های جالبی برای رسیدن به این هدف دارد، می‌گوید:« قدم اول ما آشنا کرده دانشجویان دانشگاه با اثرات مخرب اعتیاد بود. بروشورهایی با محتوای مورد نظر در میان دانشجویان دانشگاه پخش کردیم تا هر کسی که می‌خواهد ما را در این طرح همراهی کند، داوطلب شود. پس از آن همان بروشورها را در مناطق حاشیه ای ایلام مانند حوالی میدان ارغوان که بیش از دیگر مناطق در معرض آسیب اعتیاد است توزیع کردیم. خانه به خانه سراغ اهالی رفتیم و روش ها و راهکارهای پیشگیری از گرایش فرزندانشان به اعتیاد را به آنها آموزش دادیم.» جوانان کانون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان اما پا را فراتر گذاشته و با همکاری موسسات کارآفرینی و نهادها و سازمان‌های دیگر، برای افرادی که در محله‌های حاشیه ای در معرض اعتیاد قرار دارند نیز قدم خیر برمی دارند. عبدی می‌گوید:« بیکاری یکی از مهمترین عواملی است که احتمال گرایش جوان‌های محله‌های حاشیه شهر را به اعتیاد بیشتر می‌کند. با خودمان گفتیم فقط راهنمایی کردن خانواده ها فایده ای ندارد. سراغ موسسات کارآفرینی و نهادها و اداره‌هایی مانند جنگلداری و… رفتیم و از آنها خواستیم شرایط افرادی که معرفی می‌کنیم را بررسی کنند.» با پیگیری جوان‌های کانون دانشجویی دانشگاه فرهنگیان، اکنون ۹ جوان حاشیه نشین کار مناسب پیدا کرده اند. عبدی شیرین ترین خاطره اش را از اجرای طرح پیمان برای مان تعریف می‌کند:« در یکی از خانه‌های حاشیه شهر، مادری از دغدغه‌هایش برای مان گفت. یکی از پسرانش درگیر اعتیاد شده بود و نمی خواست جوان دیگرش هم به این راه کشیده شود. از مهارت‌هایش پرسیدیم و او را به یکی از موسسات معرفی کردیم. حالا آن جوان در کنار تحصیل در دانشگاه مخارج خانواده اش را هم تامین می‌کند. مدتی بعد وقتی از مادرشان پیگیر شدیم، به جان همه اعضای کانون دعا کرد گفت آن یکی پسرش مصرف مواد‌مخدر را ترک کرده و به زندگی برگشته است. می‌گفت وقتی برادر کوچکترش را دیده که در کنار تحصیل به فکر براد‌ران و خواهرانش است، ترک کرده و حالا در همان موسسه کارآفرینی که برادرش مشغول به کار شده، کار می‌کند.»

دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی پسران ایلام
محمدرضا حیدربیگی
ما سفیران سلامت شهریم
هر کدام از جوانان کانون‌های دانشجویی ایلام، مثل یک مربی و امدادگر تمام عیار برای آموزش کمک‌های اولیه به اقشار مختلف مردم دغدغه دارند.محمدرضا حیدربیگی دبیر کانون دانشجویی دانشگاه فنی پسران ایلام که توانسته ۴۰ دانشجویی دانشگاه را نیز با اهداف و برنامه‌های کانون همراه کند از فعالیت اعضای کانون برای آشنا کردن مردم شهر با مباحث کمک‌های اولیه و خودامدادی می‌گوید:« ما در کانون دانشجویی دانشگاه بیش از هر چیز بر مباحث آموزشی و برگزاری مانورهای و کارگاه‌های علمی و مهارت‌های زندگی تمرکز کرده ایم. در این مدت علاوه بر برگزاری کارگاه تخصصی بازیگری، مانور زلزله در دانشگاه و کارگاه‌های مهارت زندگی مانند آموزش مهارت‌های پیش از ازدواج، کنترل خشم و… برای دانشجویان، با برپا کردن ایستگاه سلامت در اماکن عمومی قصد داریم مردم شهر را با مهارت‌های امدادی آشنا کنیم.» حیدربیگی مکثی می‌کند و ادامه می‌دهد:« در یکی از آخرین فعالیت‌های کانون، در مصلی ایلام ایستگاه سلامت برپا کردیم. علاوه بر گرفتن فشار خون و قند خون در یکی از چادرها سعی کردیم CPR را هم به مراجعه کنندگان آموزش دهیم. تازه داشتیم چادرها را جمع می‌کردیم که پیرمردی سراغ ما آمد. وقتی دید روش‌های احیای قلب را آموزش می‌دهیم، از ما خواست یک کلاس ویژه هم برای او برگزار کنیم. می‌گفت همسرش بیمار است و ترس اینکه هر لحظه دچار حمله قلبی شود او را رها نمی کند. وقتی به طور کامل روش‌های احیا را یاد گرفت، برای همه اعضای گروه دعا کرد و رفت.»

 

منبع: روزنامه شهروند

 

تصاویر: