جشنواره ملی رویش عرصه حضور و ارائه دستاوردهای کانون های فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور فراهم می کند و در آن فعالیت کانون ها با یکدیگر  مورد داوری قرار می‌گیرند از تاثیرات جشنواره می‌توان به ارتقای روحیه نشاط و پویایی و تقویت فعالیت‌های قانونمند و مسئولیت اجتماعی اشاره کرد، که در این جشنواره از سه کانون  برگزیده در حوزه فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و هنری تقدیر شد.

از کانون های دانشگاه های دانشگاه رازی کرمانشاه به دبیری امیرمحمد شهبازی، دانشگاه دامغان به دبیری محمدامین بدیعی، دانشگاه پیام نور همدان به دبیری فائزه خداویسی به عنوان کانون های برگزیده قدردانی شد از این رو برای بیشتر آشنا شدن فعالیت ها اقدامات هریک از این دبیران به گفت و گو با آنها نشستیم.

محمدامین بدیعی که به عنوان دانشجوی اصفهانی در مقطع تحصیلی کارشناسی رشته فیزیک هسته ای در دانشگاه دامغان تحصیل می کند در سمت دبیر کل شورای هماهنگی دانشگاه دامغان و دبیر کانون هلال احمر دانشگاه دامغان در حال انجام وظیفه است.

بدیعی در مورد نحوه آشنایی و فعالیت در کانون دانشجویی هلال احمر گفت: باید ابتدا بگویم عملکرد موفق کانون ها در سالیان اخیر در این روزها توجه تمام دانشجویان و جوانان فعال و دغدغه مند کشورم را به خود جلب کرده است. بنده نیز از ابتدا با فعالیت های سازمان جوانان هلال احمر آشنا بودم و پس از ورود به دانشگاه و آغاز فعالیت اجتماعی بهترین کانون را در این عرصه کانون دانشجویی هلال احمر دیدم. با شروع در این قسمت پس از یک سال به سمت دبیری کانون با انتخاب مجمع محترم کانون رسیدم.

وی با اشاره به اینکه کانون های دانشجویی دارای چه شاخص هایی باید باشند گفت: کانون، دانشجو را از گرایشی تک‌بعدی که اقتضای فضای علمی دانشگاه‌هاست عبور داده و در کنار درس و تحقیق ذهن او را متوجه فرهنگ و اجتماع به تعبیر رهبر معظم انقلاب هوای تنفس است می نماید و ظرفیت انسان سازی و الزامات آن را در فضای گفتگو محور شکل می‌دهد تا خروجی دانشگاه، جوانانی باشند صاحب علم و فرهنگ. از این رو کانون هلال احمر دانشگاه دامغان علاوه بر وظیفه اصلی خود که آموزش دانش کمک های اولیه و ایمنی در برابر حوادث و بلایای طبیعی و همچنین آماده بودن در هر شرایط جهت فعالیت های بشردوستانه بوده است ؛ آغاز به فعالیت های فرهنگی و اجتماعی، آموزش مهارت های زندگی و کار آفرینی و تولیدات محتوای رسانه ای و تقویت فضای مجازی نموده است.

وی افزود: بر اینکه فعالیت های دانشجویان در کانون سبب شد تا با بررسی نیاز بازار استان، به آموزش مهارت های لازم  به دانشجویان بپردازیم و در نتیجه سبب ایجاد اشتغال و معرفی آنان به بازار کار بوده ایم

بدیعی با بیان اینکه یکی از دلایل برتری کانون دانشجویی را در  وجود مجمع و شورای فعال و دغدغه مند و هماهنگ دیده است، گفت: به هیچ عنوان هیچ جشنواره هیچ همایش صلح و هیچ برنامه ای را به صورت فردی نمی توان جلو برد و این همان معنای کانون است که کار گروهی را آموزش می دهد جمله ای از هلن کلر در ذهن بنده است که می گوید ما به تنهایی می توانیم کارهای کوچک انجام دهیم اما با همکاری هم می توانیم تغییرات بزرگی را به وجود آوریم. و لازم است ازتیم شورای مرکزی کانون ،کارشناس محترم فرهنگی کانون ها دانشگاه جناب آقای شفیع زاده و معاونین محترم جوانان سازمان هلال احمرشعبه دامغان واستان سمنان اساتید بنده آقایان کسائیان و مهندس زرگر و تمام  عزیزانی که بنده حقیر را در این عرصه یاری نمودند تشکر کنم.

فائزه خداویسی دبیر کانون دانشجویی برگزیده در جشنواره رویش گفت: از سال ۹۰ در جمعیت هلال احمر حضور پیدا کرده ام و در دوره های کمک های اولیه،پایه داوطلبی،تکمیلی امداد،تکمیلی نجات، فرمانده عملیات،پشتیبانی و لجستیک، دوره پیش بیمارستانی و طرح پیمان و کارگاه های مختلفی که در جمعیت هلال احمر برگزار شده ، شرکت کرده وبه عنوان نیروی داوطلب با درجه امدادگری یک مشغول به فعالیت هستم.

وی افزود: پس از قبولی در دانشگاه پیام نور در انتخابات شورای مرکزی کانون هلال احمر دانشگاه شرکت کرده و با آراء دانشجویان به عنوان دبیر کانون انتخاب شدم.

خداویسی بیان کرد: در کانون دانشجویی اقدامات آموزشی و فرهنگی مانند برگزاری کارگاه ها کلاس ها،دوره های آموزشی می پردازیم و تلاش کرده ایم تا فضایی گفتگوی برای هم اندیشی وتبادل نظربرای دانشجویان فراهم کنیم.

وی گفت جشنواره رویش یک رویدادی است که باعث تجلی و ظهور خلاقیت ها و توانمندیهای کانونهای دانشجویی می گردد که بستر مناسبی است برای انعکاس استعداد و ظرفیتهای کانونها به نظر بنده کانون ما به دلیل محقق ساختن اهداف مورد نظر جشنواره به عنوان کانون برتر انتخاب گردیده است

دبیر کانون دانشگاه پیام نور همدان شاخص برتری کانون را در کار تیمی بیان کرد و گفت: احترام به بکدیگردر مشارکت در انجام کارها و انجام فعالیت های مستمر و متناسب با مناسبت های تاریخی و برنامه ریزی های مداوم در جهت انجام کارها و فعالیت های مطابق با شعار و اهداف هلال احمر و مشارکت با کانون ها و انجمن های دانشگاه های دیگر می توان از دلایل برتری کانون دانست.

امیرمحمد شهبازی دبیر دانشجویی دانشگاه کرمانشاه در مورد چگونگی آغاز فعالیت در کانون دانشجویی جمعیت هلال احمر گفت:

از سال ۹۴ وارد جمعیت شدم و در فعالیت‌ها حضور داشتم. سال گذشته نیز نامزد دریافت تندیس جشنواره دانشجویان فداکار کشوری بودم

سال ۹۵ وارد دانشگاه شدم و اواخر سال با تعدادی از دوستان درخواست تاسیس کانون دانشجویی هلال احمر رو به معاونت فرهنگی دادیم تا اینکه اواخر اردیبهشت ماه ۹۶ در جلسه شورای فرهنگی دانشگاه، مجوز کانون تایید شد. شروع به کار کانون مصادف شد با زلزله ۷.۳ دهم ریشتری کرمانشاه و اون موقع کانون نوپا بود و تعداد اعضامون انگشت شمار بود اما با همین تعداد به کمک رسانی پرداختیم.

سال اول فعالیت بعنوان شواری مرکزی کانون بودم و تو این مدت فعالیت های مختلفی در کانون داشتیم و تجربه لازم رو کسب کردم تا سال دوم که مسئولیت دبیری کانون به من محول شد بتوانم عملکرد بهتری داشته باشم

شهبازی در مورد اقدامات کانون دانشجویی کرمانشاه گفت: همانطور که گفتم شروع به کار ما با زلزله بود و نکته جالبش آنجاست که همان روزی که نتایج انتخابات مشخص شد و مسئولیت کانون به ما محول شد زلزله اتفاق افتاد و کار ما شروع شد. در انبارهای جمعیت امر بسته بندی رو انجام دادیم، در فرودگاه کمک های مردمی رو بارگیری میکردیم و هنگام بارگیری محموله کمک‌ کشورای خارجی، مسئولیت ترجمه و ارتباط با پرسنل پرواز با بنده بود. در اسکان و برپایی چادر برای حادثه دیده ها هم فعالیت داشتیم. علاوه بر همه این‌ها یک تیم حمایت روانی به روستاهای زلزله زده و فقیر نشین و همچنین مرکز آموزش استثنایی اعزام کردیم.

وی افزود: از دیگر فعالیت های شاخص ما برپایی ایستگاه سلامت و استقبال از مسافرین نوروزی، برگزاری سالانه جشن بزرگداشت روز جهانی هلال احمر، بدرقه دانش آموزان زلزله زده به مشهد مقدس، استقبال و ثبت نام دانشجویان جدیدالورود، برگزاری کلاس کمک‌های اولیه و آمادگی در برابر مخاطرات طبیعی، برگزاری کارگاه آموزش فتوشاپ و آموزش صفحه آرایی، برپایی اردوگاه اسکان اضطراری برای مقابله با سیل نوروز ۹۸، اهدای خون و اجرای طرح با مهر تا مهر در کتابفروشی های سطح شهر از جمله فعالیت های کانون در طی مدت زمانی که از تاسیس کانون میگذرد

دبیر کانون دانشجویی کرمانشاه گفت: در کانون مجری برگزاری جشنواره سفیران بشردوستی در سطح دانشگاه بودیم که در آن جشنواره ۶ نفر بعنوان برگزیده دانشگاهی انتخاب شدند و نهایتا ۲ نفر از آنها بعنوان تنها نمایندگان استان کرمانشاه به مرحله نهایی راه پیدا کردند.

وی ادامه داد: نشریه مهروماه به صاحب امتیازی کانون هلال احمر دانشگاه رازی، جزو معدود نشریاتی در سطح کشور است که از قابلیت واقعیت افزوده مجازی AR در آن استفاده شده است و از دیگر افتخارات کانون کسب مقام نخست اعضای اون در کارگاه کارآفرینی به میزبانی جمعیت هلال احمر استان کرمانشاه می‌باشد.

شهبازی با بیان اینکه سعی شده است در کنار فعالیت های کانون استعدادهای دانشجویان رو شناسایی کنیم و پرورش دهیم گفت:  بعنوان مثال فن بیان و سخنوری و طراحی گرافیک جزو مهارت هایی است که غالب دوستان این توانایی رو دارند و همین عامل نیز باعث ایجاد جلوه های بصری و روابط عمومی بالا شده که ارتباط با اعضا را بهبود بخشیده و منجر به تمایل بیشتر دانشجویان به عضویت در کانون شده است.

دبیر کانون دانشجویی دانشگاه رازی دلیل برتری کانون را ارزش نهادن اعضا به یکدیگر دانست و گفت:

همواره سعی کرده ایم در کانون رفاقت ارزش بیشتری نسبت به رقابت داشته باشد و بیشتر از اینکه دنبال کسب جایزه و مقام باشیم دنبال احقاق اصول و اهداف هفتگانه باشیم. البته منکر رقابتی بودن فعالیت‌های کانون نیستیم.  همونطور که هر کانون و تشکل و انجمن دانشجویی گزارش فعالیت‌هاش رو منتشر و اخبارش رو منعکس میکند، ما هم مثل بقیه گزارش‌های عملکردهای کانون را بازتاب میدهیم. لازم به ذکر است برتر یا بدتر بودن یه امر نسبیه است. همه کانون‌ها خوب هستند و دبیران و اعضای آنها قابل احترامند و خیلی از آن‌ها از دوستان صمیمی بنده هستند اما طبق ملاک‌هایی که دبیر خانه جشنواره تعیین کرده بود و ارزیابی هایی که توسط داوران ذی صلاح انجام شد کانون هلال احمر دانشگاه رازی بعنوان کانون برگزیده انتخاب شد

تصاویر