پایان اردوی دوستی در همدان با اهدای تندیس بشردوستی

اردوی دوستی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به میزبانی همدان با اهدای تندیس بشردوستی به سرپرستان تیم ها و معرفی دانش آموزان بشردوست خاتمه یافت.

از صبح زود، پسرهای دانش آموز سوار خودروهای شهرستان خود شدند و به سمت بزرگترین غار آبی جهان روانه شدند. شگفتی های این غار در نظراغلب دانش آموزان و حتی سرپرستان آنها بی نظیر و غیر قابل وصف بود.
وقتی به اردوگاه برگشتند، کادر اجرایی اردو آنها را به سمت آلاچیق هایی هدایت کردند  که از قبل بساط کباب کردن جوجه را در آن فراهم کرده بودند.
تیم لرستان که در گروه دختران، با دف نوازی شور و هیجانی به برنامه ها می داد در گروه پسران نیز با خواندن آواز لری، خود را از سایر تیم ها متمایز می کرد.
ده تیم برتر کانون های دانش آموزی ده استان غربی و جنوب غربی کشورمان سپس به سمت آرامگاه بوعلی سینا روانه شدند تا برای شادی روح یکی از مشاهیر عارف همدان، فاتحه ای قرائت کنند. بعد از بازدید از موزه آرامگاه بوعلی سینا، در کنار سرپرستان خود به پیاده راه بوعلی رفتند تا برای خانواده های خود سوغاتی بخرند.
اینکه پسربچه ای سیزده، چهارده ساله از پول تو جیبی که پدرمادرها به آنها داده بودند تا برای خودشان در این سفر هزینه کنند، میگذرد و برای مادر خود روسری و برای خواهر کوچکتر خود عروسک میخرد، از مظاهر بشردوستی و مودتی بود که دانش آموزان در این اردو به آن رسیده بودند.
همچنین تیم استان مرکزی به عیادت همشهری خود در بیمارستان قلب شهید فرشچیان رفتند و الگوی دیگری شدند برای بشردوستی.
برنامه پایانی این اردو، مراسم اختتامیه است که حالا وقت آن رسیده بود. مراسمی که با حضور غافلگیرکننده سرپرست معاونت دانش آموزی سازمان جوانان و حضور سرپرست روابط عمومی سازمان جوانان، مدیرکل آموزش وپرورش استان همدان و مدیرعامل هلال احمر این استان در کنار دانش آموزان، عیار خاصی پیدا کرده بود.
کبری محمدی پشت تریبون رفت و گفت: از تهران تا اینجا خود را رسانده ام تا به دوستان خود در همدان که میزبانی برنامه را تقبل کردند و تک تک شما سرپرستان و دانش آموزانی که از استانهای مختلف میهمان همدانی ها هستید خداقوت بگویم.
وی که ده روزی است سکاندار معاونت دانش آموزی سازمان جوانان شده است به رسم ادب، از آقای بابایی سکاندار پیشین معاونت دانش آموزی تقدیر کرد و زحمات او برای طرح ریزی و برگزاری اردوهای دوستی را ارج نهاد.
محمدی در فاز بعدی سخنان خود با بیان اینکه ادارات آموزش و پرورش در استانها بال پرواز ما در معاونت دانش آموزی سازمان جوانان هستند، از مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان به طور ویژه تقدیر کرد.
سرپرست معاونت دانش آموزی سازمان جوانان با بیان اینکه بار سنگین مطالب علمی آموزشی در آموزش و پرورش سبب شده حلقه مفقوده ای در نهاد وجود داشته باشد، از نیاز دانش آموزان به تحرک و پویایی در کنار برنامه های اردویی با برنامه های فرهنگی و آموزشی اما خارج از مطالب درسی سخن گفت و افزود: همکاری هلال احمر و آموزش و پرورش به بهترین شکل ممکن این نیاز دانش آموزان را مرتفع میکند.
وی نتیجه این تعامل سازنده را تحقق اهداف بشردوستانه دانست و به عنوان نمونه از اجرایی شدن ایده خلاقانه مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان در معرفی مدرسه بشردوستی در این استان، نام برد.
مدیرکل آموزش و پرورش استان همدان دیگر سخنران این مراسم اختتامیه بود.
وی با قرائت آیه ای از قرآن کریم دو ویژگی رسالت پیامبران را معلمی و مربی بودن عنوان کرد و با تقدیر از سرپرستان دانش آموزان در این اردو،
پور داود نقش تعلیم و تربیت را در زندگی بسیار مهم قلمداد کرد و افزود: آموزش و پرورش با رویکردی برنامه محور، توجه به این دو مهم را در سند تحول بنیادین خود در نظر گرفته است.
وی با بیان اینکه در این سند، تربیت عبارت است از هرگونه اقدام هدایت گرانه برای پرورش ادراکات، اقدامات، تصمیمات و تمایلات در چهار حوزه ارتباط انسان با خدا، با خود، با طبیعت و با دیگران برای رسیدن به قرب الهی، خاطرنشان کرد: اینکه شما دانش آموزان با فرهنگ های مختلف اینجا جمع شده اید و میخواهید نحوه صحیح رفتارهای اجتماعی را یاد بگیرید، با شادی و نشاط در فعالیت های گروهی شرکت کنید و … در همان مسیر به فعلیت درآوردن تعلیم و تربیت گام برداشته اید.
مدیرکل آموزش و پرورش با بیان اینکه ما میخواهیم دانش آموزان پس از پایان تحصیلات حود در مدرسه، عناصری مفید، خداباور، سازنده و اثرگذار باشند، افزود: در یک نگاه تحول آفرین، مدرسه از یک نهاد صرفا آموزشی به یک نهاد فرهنگی و مولد سرمایه های انسانی تبدیل شده است.
پورداود با تقدیر از اقدامات جمعیت هلال احمر استان همدان در تعامل با آموزش و پرورش برای تحقق این رویکرد، گفت: ما با برگزاری ای اردوها، مهارت های زندگی را در دانش آموزان تقویت کرده ایم.
بخش پایانی برنامه اختتامیه چهارمین دوره اردوهای دوستی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به میزبانی همدان، سخنرانی مدیرعامل جمعیت این استان بود که با یک نمایش کوتاه آغاز شد.
دکتر بهروز کارخانه ای در ابتدای سخنان خود از یکی از اعضای کادر اجرایی خواست به روی سن بیاید و از او نام، نام پدر، شماره ملی و شماره شناسنامه او را خواست تا فتح بابی باشد برای سخنان او پیرامون اهمیت حریم خصوصی.
وی از لزوم تقویت مهارت «نه گفتن» در دانش آموزان سخن گفت و از آنها خواست حریم خصوصی خود را که شامل اطلاعات شخصی آنهاست،  جدی بگیرند و اسناد هویتی خود را در اختیارهرکسی قرار ندهند چرا که در غیر اینصورت ممکن است دچار صدمه روحی، جسمی و مالی شوند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان همدان همچنین از حریم فیزیکی سخن گفت و افزود: شما دانش آموزان باید یاد بگیرید که به هرکسی اجازه ندهید از یک حد خاصی به شما نزدیکتر شود. این فاصله فیزیکی در ایران برای غریبه ها ۱۱۰ سانتی متر، برای دوستان ۹۰ سانتی متر و برای اقوام حدود ۶۰ سانتی متر است.
وی با بیان اینکه دانایی، دلیری، دادگری و خویشتنداری از ویژگی های پارسیان اصیل بوده است،  اخلاقمداری را هم از لحاظ دینی و هم در تاریخ ایران، یکی از بایدهایی دانست که باید در برنامه های مرتبط با دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد.
در انتهای برنامه و پس از یک نقالی زیبا به مناسبت اولین شب ماه محرم، لوح سپاس و تندیس بشردوستی به سرپرستان تیم ها  و جایزه ویژه به اعضای بشردوست تیم ها اهدا شد. همچنین از دانش آموز مدرسه علامه حلی همدان که تندیس این دوره از اردوهای دوستی را طراحی کرده بود، به طور ویژه تقدیر شد.