هنرنمایی اقوام مختلف در شب فرهنگی اردوی دوستی همدان


اردوی دوستی در بخش پسران در استان همدان با برنامه های متنوع در حال برگزاری است.

اینروزها همدان، آخرین میزبان اردوهای دوستی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر است. پسربچه های پایه هشتم که به عنوان اعضای برتر کانون های دانش آموزی در استان خود انتخاب شده اند، حالا با تیشرت های زرد مزین به آرم کانون های دانش آموزی، میهمان کادر اجرایی معاونت جوانان هلال احمر همدان هستند.

در روز دوم، کاروان این دانش آموزان به سوی تپه زیبای عباس آباد به راه افتاد تا پس از یک کوه پیمایی سبک، صبحانه ای با دست پخت خود و در دل طبیعت نوش جان کنند.

پسرها شیطنت های بیشتری دارند. بیش از صد پله را بالا رفتند تا به بلندترین نقطه درتپه عباس آباد برسند وعکس یادگاری بگیرند. همه کنار هم نشستند سرود «ما با همیم» را خواندند و در ادامه از کادر اجرایی اردوها تشکر کردند.

برنامه بعدی بازدید از دهکده گردشگری گنجنامه بود. آبشاری زیبا و کتیبه هایی تاریخی. همه که لباس متحد الشکل زردرنگ پشت سر هم راه میرفتند، توجه مسافران تابستانی در همدان را حسابی به خود جلب کردند. یکی گفت: «خدای من، مثل جوجه های رنگی میمونند»

در گام سوم، به موزه تاریخ طبیعی، موزه ای منحصربفرد در خاورمیانه رفتند. آقای نوربخش، طراح و راهنمای این موزه که ریشی در حفظ و نگهداری از این میراث آیندگان سفید کرده بود هم آمد و با تعصب خاصی برای دانش آموزان توضیح داد چطور از سالن های مختلف در موزه بازدید کنند تا برنامه علمی مفیدی داشته باشند.

از جنین انسان گرفته عقاب، از شیر، سلطان جنگل گرفته تا شیر آبی که در تابلومانند هایی قرار گرفته بودند و چشم دانش آموزان را خیره می کردند. یک سالن هم به گونه های مختلف ماهی های رنگارنگ اختصاص داشت که با حرکت خود، جریان زندگی را به بازدید کنندگان یادآور میشدند.

بعد از این برنامه، باغ موزه دفاع مقدس استان همدان پذیرای دانش آموزان شد تا اردو با گرامیداشت یاد شهدا، حال و هوای روحانی خاصی پیدا کند. ابزارآلات جنگی در این باغ موزه برای پسران دانش آموز جذابیت زیادی داشت.

بعدازظهر اما وقت دانش آموزان در دست تیم طراحی بازی های معمایی بود که از هلال احمر گلستان آمده بودند. راز شیخ الرئیس، گنج این دوره از مسابقات گنج یابی بود که موردتوجه بچه ها قرار گرفت.

در آستانه محرم الحرام هستیم. به همین دلیل پیش از اقامه نماز جماعت مغرب، یوسفی سرپرست تیم ایلام برای دانش آموزان زیارت عاشورا خواند و با مداحی زیبایی، دلهای آنها را روانه کربلا کرد.

برنامه پایانی شب فرهنگی بود. مدیرعامل اهل فرهنگ و ادب هلال احمر همدان با همراهی رئیس مرکز علمی کاربردی هلال احمر این استان، خود را به شب فرهنگی رساند تا ببیند پسربچه های هنرمند برای همسالان خود چه تدارک دیده اند.

سرپرست روابط عمومی سازمان جوانان هم که پای ثابت اردوی پسران در همدان است، با دقت و با لبخند، هنرنمایی دانش آموزان را نگاه میکرد.

تئاتر زیبایی که نمایشنامه آن براساس یک داستان واقعی نوشته شده بود، به همراه اجرای حرکات ورزشی سه دانش آموز کاراته و ووشو کار، ماحصل تلاش بوشهری ها در شب فرهنگی بود.

اعضای تیم لرستان با دو سرپرست مشتاق خود به روی سن آمدند و آواز زیبایی به زبان لری را همخوانی کردند.

کاروان استان مرکزی گویی از حافظان و قاریان قرآن تشکیل شده بود چرا که چندنفر از آنها تواشیح زیبایی خواندند. یک نفر با صوت بسیار زیبا و تن صدای بالایی قرآن را تلاوت کرد و یکی هم که حافظ سه جزء اول قرآن کریم بود، به سئوالات مجری از این سه جزء به خوبی پاسخ داد.

اصفهانی ها با دستی پر از آوازهای مختلف محلی و ملی به برنامه آمده بودند اما فرصت فقط به یکی از این دانش آموزان اجازه داد تا یکی از آوازهای زیبای علی زندوکیلی خواننده خوش صدای کشورمان را به زیبایی بخواند جلالی، سرپرست تیم اصفهان هم مجری مسلط و خوش بیان برنامه شب فرهنگی بود.

سه دانش آموز خوزستانی با دعوت از سه عضو داوطلب، شعبده بازی کردند.

و به این ترتیب، اجرای برنامه شب فرهنگی با شور و حال خاصی، برنامه های روز دوم را پایان داد.