تحقق هدف اردوهای دوستی در همدان


اردوهای دوستی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در ایستگاه هشتم و بخش دوم به میزبانی معاونت جوانان هلال احمر استان همدان که دیروز با پذیرش دانش آموزان پسر پایه هشتم از ده استان غرب و جنوب غرب کشور شروع شده بود، امروز با حال و هوای خاصی ادامه پیدا کرد.

کادر اجرایی هلال احمر همدان گرچه با پایان یافتن اردوی دوستی در بخش دختران، اندکی خسته بودند اما شور و شوق پسران دانش آموز برای شرکت در برنامه های مختلف اردو، خستگی را از تن آنها به در میکرد.

طبق روال تایید شده برنامه های اردوی دوستی در استان همدان، روز اول به کارگاه های آموزشی با سه موضوع آشنایی با نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، مخاطرات زیست محیطی و همدان شناسی گذشت.

رئیس اداره تندرستی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان همدان در معیت معاونت جوانان هلال احمر این استان، به محل برگزاری کلاسها آمد و نکاتی را به دادرسان یادآوری کرد.

در کلاس همدان شناسی، دانش آموزان علاوه بر اینکه درباره تمدن کهن همدان بیشتر دانستند، از هر استان یک دانش آموز به نمایندگی، جاذبه های طبیعی و تاریخی شهر خود را برای دانش آموزان دیگر استانها، معرفی کردند.

عباسعلی محمدزاده که قرار بود برای دانش آموزان درس آشنایی با نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر را تدریس کند، پس از آشنایی با دانش آموزان وارایه مقذمات این مسئولیت را به طاهره نوری، مربی باسابقه هلال احمر همدان واگذار کرد و به این ترتیب، نشان داد که چقدر عرصه را برای فعالیت جوانان باز میکند.

وی که چندروزی است در سمت مدیر روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر کشور، مسئولیت جدیدی را پذیرفته است با ابراز رضایت از برگزاری اردوهای دوستی بهمنطقه ای گفت: این اردو در استان همدان به شیوه جالبتری در حال برگزاری است و آن هم اینکه دانش آموزان استانهای مختلف علاوه بر حضور مشترک در برنامه ها، خوابگاه مشترکی نیز دارندو این امر باعث میشود که پسربچه ها از آن غلاف شهری، قومی و قبیله ای خارج شده و بصورت ملی در کنارهم، اشتراکات فرهنگی پیدا کنند.

محمدزاده با بیان اینکه خوشبختانه هدفی که از برگزاری اردوها داشتیم محقق شده است، گفت: یکی از برنامه های سازمان جوانان این است که در بخش دانش آموزی اردوهای ویژه ای داشته باشیم و علاوه بر اینکه اردوهای دوستی ادامه خواهد داشت درصدد طراحی و تدوین اردوهایی در شکل و قالب تازه هستیم که از سوی ریاست محترم سازمان حداکثر تا سالروز تاسیس سازمان جوانان در آبانماه، رسماً اعلام خواهد شد.

در بخش دیگری از برنامه اردو در روز نخست، اعضای برتر کانون های دانش آموزی از ده استان کشور در بازی های بومی و محلی و مسابقات ورزشی شرکت کردند.

نکته جالب این بود که این بازیها برای پسربچه های دانش آموز جدی تر از دختران بود بطوری که برای هم کری میخواندند و یا به داوری مسابقه اعتراض میکردند.

وایپر و شارون سگ های تجسس هلال احمر هم با مربیان خود آمدند و در میان بچه ها، خودی نشان دادند. عکاس جمعیت ار فرصت استفاده کرد و از این برنامه دوستی با حیوانات، عکس های زیبایی گرفت.

کاروان بوشهری ها سنگ تمام گذاشتند. سرپرستان استانها را در جلسه توجیهی به خارک میهمان کردند. ایستگاه عکس یادگاری با لباس محلی برای دانش آموزان برپا کردند. در وقت نماز هم ایستگاه فشارخون و اهدای عضو، داشتند.

اصفهانی ها هم گل کاشتند. در مراسم نماز جماعت با گلاب به استقبال نمازگزاران رفتند و با راه انداختن کمپین نه به ظروف یکبار مصرف، از اعضای دیگر استانها برای پیوستن به این کمپین دعوت کردند. جلالی، سرپرست آنها هم استان اصفهان را با خواندن یک آواز زیبایی محلی که در حین آن بچه ها دست میزدند، معرفی کرد.

برگ پایانی برنامه های روز نخست، کاگاه سفالگری بود که با حضور مدیرعامل هلال احمر همدان، رئیس اداره لجستیک، رئیس شعبه همدان و رئیس مرکز علمی کاربردی این استان برگزار شد و بسیار مورد استقبال دانش آموزان قرار گرفت.