مراسم پر فیض دعای عرفه در بوشهر


آیین پر فیض دعای عرفه همزمان با روز عرفه در نقاط مختلف استان بوشهر از جمله مزار مطهر شهدا و بقاع متبرکه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جوانان جمعیت هلال احمر استان بوشهر؛ اعضا جوان این سازمان در مراسم پرفض عرفه ضمن حضور به انجام خدمات پرداختند.

آمنه غریبی تصریح کرد: در این مراسم با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی اکیپ هایی از مجموعه جوانان حضور یافته و به انجام فعالیت های امدادی و بشردوستی در قالب تیم های سحاب پرداختند.

وی افزود: از جمله اقدامات این تیم ها پوشش امدادی در مراسمات است.

وی یادآور شد: اعضای تیم های سحاب آموزش های عمومی و تخصصی را فراگرفته و تا رسیدن تیم های درمانی اقدامات اولیه و حیاتی را در مواقع لزوم انجام میدهند.

عرفه نزد مسلمانان از روزهای پرفضیلت سال محسوب می‌شود و در منابع روایی اعمالی برای آن برشمرده‌اند که بافضیلت‌ترین آنها دعا و استغفار است، زیارت امام حسین(ع) و خواندن دعای عرفه نیز در این روز بسیار سفارش شده است.

حضرت امام‌ حسین‌ (ع) در عصر روز عرفه‌ در مراسم حجی که قبل از سال حادثه عاشورا شرکت ‌کرده بودند، از چادر خود در سرزمین‌ عرفات‌ همراه جماعتی‌ از اهل‌ بیت(ع) و اصحاب بیرون آمده و در حاشیه چپ‌ کوه‌ عرفات‌ «جبلُ الرّحمه» رو به‌ بیت‌ الله‌ الحرام‌ وقوف‌ کردند و سپس‌ دو دست‌ خود را مانند مسکینی‌ که‌ نیازی طلبد در برابر صورتشان‌ بلند کردند و شروع به خواندن دعای عرفه کردند.

این دعا از اعمال مهم شیعیان در روز عرفه است که پس از نماز ظهر و عصر تا غروب خوانده می‌شود.