بازدید سفیران بشر دوستی از  “دهکده طبیعت” و “مجموعه سعدالسلطنه” در قزوین

دهکده طبیعت باراجین قزوین با محیطی طبیعی برای زیست انواع جانوران و مجموعه سعدالسلطنه در حاشیه بازار میزبان سفیران بشردوستی کشور بود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ در حاشیه جشنواره سفیران بشر دوستی با حضور مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان قزوین، معاون جوانان، مسئولین ستادی، استانی و اعضا منتخب از دهکده حیات طبیعت که در شمال شهر قزوین و در دامنه کوه‌های البرز واقع شده بود و هم از آثار تاریخی و دیدنی سعدالسلطنه بازید کردند.
زندگی مسالمت‌آمیز حیوانات در دهکده طبیعت قزوین
اینجا هر چند در فهرست مراکز نگهداری از حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست، تحت عنوان “باغ وحش قزوین” گنجانده شده اما با سایر باغ‌های وحش و کلا با تعریف باغ وحش متفاوت است.
به گفته مسئول این دهکده، اینجا اصلا باغ وحش نیست؛ پارک حیوانات است یا همان دهکده طبیعت قزوین؛ اینجا واقعاً سگ با بزرگترین گربه‌سان جهان همبازی است، گراز، سر به سر گاو می‌گذارد، لاک‌پشت، تمساح سواری می‌کند و ببر و الاغ به تبادل افکار مشغولند.
 نادر رضانوری گفت: این دهکده زیستگاه پرندگان شکاری از جمله عقاب، شاهین و انواع شب پروازها، زیستگاه پرندگان تزئینی شامل انواع گونه‌های خشکی و آبی از جمله طاووس، قرقاول، طوطی، فلامینگو، پلیکان، مرغابی و شترمرغ، زیستگاه نشخوارکنندگان کوهی شامل مرال، قوچ، میش، کل و بز، زیستگاه خزندگان شامل انواع گونه‌های مختلف ایرانی و خارجی مانند مار، تمساح و بزمچه، مزرعه اموزشی شامل محل نگهداری حیواناتی مانند گاو، گاو میش، بز، اسب و شتر، سالن آکواریوم محل نگهداری گونه‌های مختلف آبزیان از جمله ماهی‌های آبهای خلیج فارس و زیستگاه گرگها، روباه‌ها، شیرها، میمون‌ها و خرس‌ها است.
کاروانسرای سعدالسلطنه بزرگترین کاروان سرای درون شهری ایران
در ادامه  بازدیدها سفیران بشر دوستی با بخش های مختلف سعدالسلطنه این بنای تاریخی به عنوان بزرگترین کاروانسرای درون شهری ایران آشنا شدند.
باید گفت کاروانسرای سعدالسلطنه با وسعت ۶.۲ دهم هکتار، دارای چهارسوق کم نظیری بوده و از تقاطع ۲ راستا تشکیل شده و بر فراز آن نیز گنبد کاشی کاری شده قرار دارد.
مجموعه سعدالسلطنه که در حاشیه بازار و در مرکز شهر قزوین واقع شده و اعضا سازمان جوان هلال احمر در این مکان تاریخی بازدید داشتند.