رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور: جایگزینی فضای مجازی بجای فرهنگ شفاهی در جامعه نگران کننده است

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: فرهنگ فضای مجازی در سالهای اخیر جایگزین فرهنگ شفاهی شده و تاثیرات نامطلوبی بر روابط خانوادگی و جامعه برجای گذاشته است که نگران آن هستیم.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان؛ شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور در آئین اختتامیه جشنواره کشوری سفیران بشردوستی که عصر چهارشنبه در سالن اجتماعات کتابخانه امام خمینی برگزار شد با تبریک روز خبرنگار گفت: ۱۷ مردادماه روز خبرنگار است که این حرفه ارتباط معناداری با فناوری بیانی و زبانی دارد و بسیار شبیه به حرفه سخنوران بشردوست است.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور اظهار کرد: جامعه ما فرهنگ شفاهی قوی دارد و اصولا ایرانیان اهل مکتوب کردن نیستند اما متاسفانه این فرهنگ شفاهی طی سال های قبل تضعیف شده و به سمت مینیمالیستی و فضای مجازی رفته است.

صابونچی تصریح کرد: متاسفانه حتی نوجوانان اشعار شاعران پرآوازه ایران را نیز نمی شناسند و اگر این مهارت ها فراموش شود در سخنوری و انتقال پیام به مخاطب نیز دچار مشکل می شویم.

وی افزود: یکی از اشکالاتی که موجب می شود به نتیجه مطلوب نرسیم این است که نمی توانیم پیوست ارتباطی خوبی برقرار کرده و پیام خود را به مخاطب منتقل کنیم.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور تصریح کرد: اهمیت چگونه صحبت کردن در مذاکره، گفتگو و انتقال پیام هایی است که نیاز به مهارت دارد و نحوه سخن گفتن از مباحث بسیار مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: این که بتوانیم بر اساس شرایط و مخاطبین صحبت کنیم مهارت هایی است که باید به آن اهمیت داد و این امر به ما کمک می کند تا از دانش خود در فن سخنوری استفاده کنیم.

صابونچی ادامه داد: گاهی می توانیم در برقراری ارتباط از ارتباطات غیرکلامی بهره گیریم که این موضوع نیز نیاز به مهارت دارد لذا موضوع جشنواره بشردوستی، دارای اهمیت زیادی است و این کار باید با کسب تجربه از این دوره و با جدیت بیشتری در طول سال های آینده اجرا شود.

وی افزود: اگر فرهنگ گفتگو و مذاکره را بیشتر تعمیم دهیم قطعا بسیاری از مشکلات حل می شود و بسیاری از مسائل و نزاع های موجود روزمره ناشی از این است که وقتی برای گفتگو با هم نداریم.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور گفت: وقتی آمار نزاع های روزمره در کشور تا این حد زیاد شده جای نگرانی دارد و این نزاع ها در واقع سوء تفاهم است که اگر درست صحبت کردن بایکدیگر را یاد بگیریم این مسائل ایجاد نمی شود.

صابونچی بیان کرد: جوانان جمعیت هلال احمر می توانند به ما کمک کنند تا فرهنگ سخنوری را در جامعه نهادینه کرده و با دانش و تجربه ای که کسب کرده اند در این مسیر گام های موثری برداریم.

جوانان جمعیت هلال احمر، فرهنگ سازان بشردوستی در دنیا هستند

آصفی گفت: جوانان جمعیت هلال احمر می توانند بیش از هر گروه و قشری فرهنگ بشردوستی را در دنیا عرضه کنند.

آئین اختتامیه جشنواره سخنوری بشردوستی طی دوروز و با حضور دکتر شهاب‌الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان هلال احمر، سیده حمیده زرآبادی نماینده مردم استان در مجلس شورای اسلامی، حسن آصفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین، نادر میرزایی معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان قزوین و منتخبین جشنواره سخنوری بشردوستی در سالن کتابخانه امام خمینی برگزار شد.

حسن آصفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین در این مراسم بیان کرد: کلیت موضوع، جوانان جمعیت هلال احمر است و با توجه به بحث نوع دوستی که وظیفه ذاتی این جمعیت است، اگر این بحث در جمعیت هلال مطرح است باید از طریق کانون های دانشجویی که مبدا فکری جامعه هستند اجر شود.

وی گفت: ابتکار اجرای جشنواره سخنوری بشردوستی از سوی جمعیت جوانان هلال احمر استان قزوین شکل گرفته و امروز نتایج آن را می بینیم و در واقع این سفیران بشردوست، پیامهای نوع دوستی و عشق و محبت را در بین مردم و جامعه ترویج خواهند کرد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین اظهار کرد: باید تلاش کنیم برنامه امروز را بین المللی کنیم و اگر بنا باشد در مجامع جهانی حرف از صلح و نوع دوستی با اندیشه و بینش زده شود قطعا ملت ما با توجه به عقبه ملی، جزو ملت هایی خواهد بود که باید پرچمدار این امر باشد.

آصفی عنوان کرد: امروز قرائت هایی از پیامبر در دنیا بعنوان اسلام عرضه می شود که در واقع خشونت است و نشان از قرائت دروغ و اشتباهی است که در دنیا بیان می شود و ما این رسالت را داریم که چهره مهربان و پرمحبت پیامبر را بیان کنیم و بعنوان یک مسلمان این پیام را به جهان برسانیم که مسلمانان انسان هایی نوعدوست با نگاه صلح و محبت به انسانها هستند.

وی افزود: قطعا این وظیفه و رسالت را داریم که اگر بناست این پرچم در دنیا بالا برده شود به دلیل عقبه ای که داریم این فرهنگ را کشور و ملت ما باید به دنیا عرضه کند.

آصفی گفت: تاکید ما برای انجام این کار در جمعیت هلال احمر این است که جوانان جمعیت هلال احمر می توانند بیش از هر گروه و قشری فرهنگ بشردوستی را در دنیا عرضه کنند.