افتتاح نخستین جشنواره کشوری سفیران بشردوستی

افتتاح جشنواره سخنوری بشردوستی که با حضور منتخبین این جشنواره از سراسر کشور در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین دکتر حسن آصفی در آئین افتتاح جشنواره سخنوری بشردوستی که با حضور منتخبین این جشنواره از سراسر کشور در سالن آمفی‌تئاتر کتابخانه امام خمینی (ره) قزوین برگزار شد بیان کرد: امیدوارم بتوانیم میزبان خوبی برای جمعیت منتخب بشردوستان باشیم چراکه در حوزه جوانان جمعیت هلال‌احمر قزوین، جهت برگزاری این جشنواره زحمات زیادی کشیده شده است.

جوانان، پایه‌گذاران مبانی فکری جامعه هستند

دکتر حسن آصفی گفت: یکی از اهداف برگزاری جشنواره ترویج فرهنگ انسان‌دوستی گسترش صلح در دنیا است و اگر بخواهیم ایده و انجام عملی به نتیجه مطلوب برسد باید توسط جوانانی باشد که در دانشگاه‌ها زیرساخت‌های مبانی فکری جامعه را پایه‌ریزی می‌کنند

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر استان قزوین بیان کرد: با توجه به رویکرد بشردوستی جمعیت هلال‌احمر و سازمان جوانان در گسترش فضای نوع‌دوستی در جامعه لزوم برگزاری برنامه‌ها و اقداماتی در راستای اهداف انسان‌دوستی همیشه دیده می‌شود.

وی افزود: اگر بخواهیم اهداف عالیه جامعه را تدوین کنیم لازم است این اهداف عالیه در دانشگاه‌ها از طریق جوانان ترویج شود. امیدواریم سفیران بشردوستی بتوانند با توجه به ریشه‌های آیینی، فرهنگی و مذهبی اهداف بشردوستانه را در دانشگاه‌ها و فضاهای فرهنگی ترویج دهند.

ایجاد صلح در جهان، وظیفه ذاتی سفیران بشردوست

در ادامه جشنواره فن سخنوری معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین گفت: وظیفه ما بشردوستان این است که بتوانیم با ترویج تفکر بشردوستانه، صلح را در جهان پایدار نماییم و مبنای نظریه صلح گریان بر این اساس است که آتش‌بس به معنای صلح نیست.

میرزایی با اشاره به انواع مفاهیم صلح گفت: دو نوع مفهوم صلح وجود دارد که شامل صلح سلبی که به آتش‌بس تعبیر می‌شود و صلح ایجابی که شامل صلح به همراه دوستی است، این مفهوم صلح در فرهنگ عام جامعه رواج بیشتری دارد.

وی افزود: به دلیل وجود تفکر خشونت مشکلات زیادی در دنیا وجود دارد. جهان روزبه‌روز به سمت خشونت کشیده می‌شود اگر نتوان مقابل آن ایستاد، عاقبت جهان مشخص نخواهد شد و درواقع جهانی پر از خشونت و دور از صلح‌خواهیم داشت که هم یک از اصول اخلاقی و مفاهیم انسانی در آن رعایت نمی‌شود. اگر بخواهیم به صلح جهانی و پایدار برسیم باید حوزه تفکر صلح رایانه را در سطح جهان گسترش دهیم.

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر استان قزوین همچنین با اشاره به تعداد شرکت‌کنندگان در این جشنواره گفت: از بین ۲۵۴ شرکت‌کننده، ۳۸ نفر به جشنواره راه یافتند و این جشنواره به دو زبان انگلیسی و فارسی برگزار شد که در بخش انگلیسی آثار به حدنصاب نرسید.

وی ادامه داد: از بین راه‌یافتگان به جشنواره، سه نفر برتر جشنواره هستند که نشان برتر سفیران بشردوست اهدا خواهد شد و در پایان به‌تمامی شرکت‌کنندگان جشنواره فن سخنوری نشان سفیر سخنور اهدا می‌شود تا بتوانیم از ظرفیت این سخنوران در مجامع مختلف به‌عنوان سخنرانان بشردوست استفاده کرد.

میرزایی بابیان اینکه هر حرکت بزرگ بین‌المللی از جایی آغاز می‌شود گفت: این جشنواره زمینه‌ساز ورود به سطح بین‌الملل است و امیدواریم به‌زودی میزبان سفیران بشردوست سایر کشورها در استان باشیم چراکه مقوله بشردوستی، جهان‌شمول است.

وی همچنین گفت: جمعیت هلال‌احمر استان قزوین، در سطح کشور یکی از موفق‌ترین جمعیت‌ها در حوزه‌های مختلف امداد و نجات، جمعیت داوطلبان و جمعیت جوانان است و توفیقات بالایی همچون کسب تشخیص خلاقیت به‌عنوان جوان خلاق در کشور را دارا است.