آغاز مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده؛ بهره‌گیری از تجربه دادرسان برتر برای آموزش به سنین پایین‌تر

افتتاحیه مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده در حالی برگزار شد که تاکید رئیس سازمان جوانان هلال احمر بر بهره گیری از تجربیات دادرسان برتر برای آموزش به سنین پایین‌تر بود و مدیرکل وزارت آموزش و پرورش نیز برگزاری این مسابقات را به عنوان الگویی قلمداد کرد که در وزارت آموزش و پرورش منجر به تدوین طرح اردوی توانمند شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده، امروز صبح در اردوگاه شهید باهنر تهران با حضور ۳۱ تیم برتر سراسر کشور در بخش پسران آغاز شد.

دکتر شهاب الدین صابونچی، رئیس سازمان جوانان در افتتاحیه این مسابقات اظهار کرد: من امروز با علاقه در این مراسم حاضر شدم تا خیر مقدم بگویم به دادرسان برگزیده ۳۱ استان کشور و دستمریزاد بگویم به برگزار کنندگان این مسابقات و همچنین از زحمات دوستانم که از ماه ها قبل برنامه ریزی کردند و چند هفته ای درگیر کارهای اجرایی بودند، تشکر کنم.

وی افزود: همکاری تنگاتنگی میان مسئولان اردوگاه شهید باهنر و آموزش و پرورش وجود داشت و اعضای هلال احمر استان مازندران و سازمان جوانان هلال احمر نیز زحمات زیادی کشیدند تا میزبانی خوبی در اجرای هفتمین دوره کشوری مسابقات داشته باشیم. برگزاری این دوره از مسابقات در اردوگاه شهید باهنر، تجربه جدیدی است؛ سال‌های قبل این مسابقات در اردوگاه مهر انزلی برگزار می‌شد و برای نخستین سال است که در فضا و شرایطی متفاوت انجام می شود. این مساله برای خود ما هم می تواند نکات جدیدی داشته باشد.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین گفت: هدف ما رقابت نیست و این امتیازدهی برای این است که دئادرسان از شرایط خود اطلاع پیدا کنند.

وی با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب و تاکید بر نقش جوانان نیز گفت: اگر در این بیانیه تاکید می شود که امید کشور به شما نوجوانان و جوانان است، باید شما که برای روزهای سخت آماده شده اید و از برگزیدگان هستید، اطمینان پیدا کنید که آموخته ها را فرا گرفته اید و این امتیازدهی ها به همین منظور است.

صابونچی با پیشنهاد این‌که دادرسان حاضر در این مسابقات خاطرات خود را بنویسند و در پایان جوایزی هم برای این موضوع در نظر گرفته شود. گفت: بر اساس برنامه‌ریزی‌ها، در مقطع متوسطه دوم هم دادرسان در کنار هلال احمر خواهند بود و از تجربه آنها برای آموزش و کمک به سایر گروه ها و سنین پایین تر استفاده خواهیم کرد.

وی اظهار امیدواری کرد: در این روزهایی که کنار هم هستید، دوستی های خوبی میان شما شکل بگیرد و در نهایت با کوله باری از تجربه و خاطرات خوب، این اردو را ترک کنید و با صحت و سلامت نزد خانواده برگردید.

علی رمضانی، مدیرکل فرهنگی-هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش هم در این مراسم گفت: جا دارد از ریاست سازمان جوانان و بابائی، معاون وی که ارتباط خوبی با آموزش و پرورش دارند و این برنامه را برگزار کرده اند، تشکر کرد. امروز دو برنامه رسمی کشوری داشتم اما در این برنامه حاضر شدم تا از شما یاد بگیرم.

وی گفت: کشور ما پر از بلایای طبیعی و غیرطبیعی است و بزرگترین مسئولیت هم در این کشور اسیر بلایای طبیعی و غیرطبیعی، به جمعیت هلال احمر سپرده شده است و شما جوانان و نوجوانان با پتانسیل و توانایی بالفعلی که در وجودتان هست این مسئولیت را پذیرفته‌اید. ما در شرایط سخت کشور نیازمند این هستیم که شما جوانان پویا، آماده و پا به رکابی باشید.

مدیرکل فرهنگی-هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش با اشاره با الگوبرداری آموزش و پرورش از سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: طرح جدید اردوی توانمند دختر و پسر را بر اساس الگوی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تدوین کرده و تصمیم به انجام کاری بسیار بزرگ که از شما الگوبرداری شده، گرفته‌ایم. در مسیر راه اندازی اردوی توانمند دختر و پسر، آقایان صابونچی و بابائی کمک زیادی به ما کردند و هدف هم این است که بعد از دوره آموزشی که به اتفاق هم انجام خواهیم داد، این دانش آموزان را در اختیار جمعیت هلال احمر قرار دهیم.

وی با اشاره به اینکه در وزارت آموزش و پرورش چهار تشکل دانش آموزی مشغول خدمت هستند و سخت ترین مسئولیت نیز به حوزه شما سپرده شده است، گفت: در کنار آموزشی که مربیان برای شما در نظر گرفته اند، انتظار دارم که شما هم هر لحظه به این نکته فکر کنید که کشور در شرایطی سخت در حال واگذاری به شما است و انتظار دارم از نظر جسمی و روحی خودتان را برای این راه آماده کنید.

مدیرکل فرهنگی-هنری اردوها و فضاهای پرورشی آموزش و پرورش همچنین از میزبانی استان مازندران تشکر کرد و گفت: از این استان که مسئولیت برگزاری این مسابقات را به عهده گرفته است تشکر می کنم.

سعید بابائی، معاون پیش دبستانی و دانش آموزی سازمان جوانان هم در مورد برگزاری مرحله کشوری هفتمین دوره مسابقات آماده گفت: بعد از رقابت بیش از ۱۶ هزار تیم ۱۴ نفره دادرس در سراسر کشور، امروز شما ۳۱ تیم به عنوان نماینده ۸ هزار تیم در بخش پسران به مرحله کشوری راه پیدا کردید.

وی افزود: هر کدام از دادرسانی که در مرحله کشوری حضور پیدا می کنند به نوعی نماینده فرهنگ، پیشنه و آداب و رسوم ایران اسلامی هستند و امیدوارم تا پایان مسابقات بتوانیم بیشتر با هم آشنا شویم. دادرسی، دادرس نمونه ما است که بعد از اینکه خواست از اردو خارج شود با بچه های ۳۰ استان دیگر آشنا شده باشد و دوستانی پیدا کرده باشد.

معاون سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر همچنین گفت: از همکارانمان در هلال احمر استان مازندران که میزبانی این دوره را در اردوگاه شهید باهنر تهران به عهده گرفتند، تشکر می‌کنم. همچنین از همکاران وزارت آموزش و پرورش و آقای رمضانی و آقای عراقی مدیر اردوگاه و مدیرکل پرورشی وزارت آموزش و پرورش که امکان برگزاری هفتمین دوره را در تهران فراهم کردند، تشکر می کنم.

احمدی معاونت جوانان هلال احمر استان مازندران نیز دقایقی صحبت کرد و به دادرسان، داوران و سایر اعضای دست اندرکار مسابقات خیر مقدم گفت.