آغاز توزیع لوازم تحریر و کتاب‌های جمع‌آوری شده به نفع کودکان سیل‌زده/ عضویت داوطلبانه ورزشکاران و هنرمندان در جمعیت هلال احمر

رئیس سازمان جوانان هلال احمر در نشست خبری «ستارگان هلال احمر» با درخواست از ورزشکاران و هنرمندان برای حضور در مراسم توزیع کتاب‌ها و لوازم تحریر جمع آوری شده به نفع کودکان سیل زده افزود: حضور شما حس رهاشدگی حادثه دیدگان را کاهش می دهد و به بازسازی روحی و روانی کودکان و نوجوانان حادثه دیده که مهمتر از بازسازی شهر و روستاهای آنهاست، کمک می کند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر؛ نشست خبری “ستاره های جمعیت هلال احمر”، با حضور رئیس سازمان داوطلبان، رئیس سازمان جوانان هلال احمر، عوامل پایگاه اینترنتی ورزش سه و تعدادی از هنرمندان و ورزشکاران کشور در سازمان جوانان هلال احمر برگزار شد.

دکتر شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان هلال احمر در این نشست خبری با تقدیر از دست اندرکاران برنامه ورزش سه که از ابتدای وقوع سیل در برخی استان های کشور در فروردین ماه سال جاری، داوطلب حرکت خیر و کمک به حادثه دیدگان بودند، افزود: در روزهای ابتدایی وقوع هر حادثه ای، تب و تاب کمک رسانی به حادثه دیدگان بالاست. افراد حقیقی و حقوقی تلاش می کنند تا در مناطق حادثه دیده حضور یابند و به مردم کمک کنند اما با گذشت چند هفته تب و تاب کمک های مردمی و در نتیجه میزان کمک به حادثه دیدگان کاهش پیدا می کند و در واقع حادثه دیدگان بعد از مدتی احساس می کنند که به فراموشی سپرده شده اند.

به گفته صابونچی، بررسی های علمی و تجارب عینی نشان می دهد که بعد از ۶ هفته از وقوع حادثه، احساس نیاز مردم آسیب دیده، نیازهای روحی و روانی افراد و حس اینکه به فراموشی سپرده شده اند، مشهود می شود.

وی در ادامه تاکید کرد: رسالتی که چهره های مشهور در بازه زمانی بعد از وقوع حوادث می توانند ایفا کنند، ویژه و پررنگ تر است؛ یک بخش از این رسالت، تداوم جمع‌آوری کمک ها و ارسال این کمک ها به مناطق حادثه دیده است و بخش دیگر، رساندن این پیام است که ما در کنار حادثه دیدگان هستیم و کمک ها را تا زمان بازگشت به زندگی عادی افراد حادثه دیده ادامه می دهیم.

رئیس سازمان جوانان هلال احمر در ادامه با بیان اینکه یکی از اولویت های سازمان جوانان در حوادث و بحران ها، کودکان و نوجوانان هستند، خاطرنشان کرد: در حوادث تلاش می کنیم به نیازهای این گروه سنی توجه بیشتری داشته باشیم چرا که در بلندمدت کودکان و نوجوانان، از بحران تاثیر بیشتری می پذیرند و خانواده های آنها نیز از این امر متاثر می شوند. به همین منظور جوانان عضو هلال احمر از همان روزهای ابتدایی وقوع سیل با حضور در اردوگاه های اسکان اضطراری سعی کردند با حضور خود و اجرای برنامه های متنوع، فضا را برای کودکان و نوجوانان تلطیف کنند.

صابونچی به دیگر برنامه های اجرایی این جمعیت برای کمک به کودکان و نوجوانان آسیب دیده نیز اشاره کرد و افزود: طرح “با مهر تا مهر” به همین منظور و با جمع‌آوری کتاب و لوازم تحریر برای کودکان مناطق سیل زده اجرایی شده و کار توزیع لوازم جمع آوری شده از چند روز آینده در مناطق سیل زده کشور آغاز می شود.

وی با درخواست از ورزشکاران و هنرمندان برای حضور در مراسم توزیع کتابها و لوازم تحریر جمع آوری شده به نفع کودکان سیل زده افزود: حضور شما حس رهاشدگی حادثه دیدگان را کاهش می دهد و به بازسازی روحی و روانی افراد حادثه دیده که مهمتر از بازسازی شهر و روستاهای آنهاست، کمک می کند. اگر بازسازی روحی کودکان و نوجوانان انجام شود، امید به بازسازی روستا و شهر محل زندگیشان نیز افزایش می یابد و اگر این اتفاق نیفتد در یک چرخه معیوب گرفتار می شوند و امیدی برای بهبود اوضاع نخواهند داشت.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر همچنین با اشاره به الگو بودن ورزشکاران برای کودکان و نوجوانان و حضور موثر آنها در کنار حادثه دیدگان افزود: هلال احمر به ورزش جوانان و نوجوانان نیز توجه ویژه دارد و فعالیت در این حوزه همه ساله در قالب طرح المپیاد آماده در حال اجراست. براین اساس طرح دادرس در سال جاری در ۹ هزار مدرسه کشور اجراشده و المپیاد آماده در سطح کشوری که شامل حوزه های امداد و کمک های اولیه از جمله حمل مصدوم، بانداژ و … می شود، به شکل کشوری در تابستان برگزار خواهد شد.

لازم به ذکر است در این نشست خبری، لیلا بلوکات بازیگر سینما و تلویزیون، عادل مجللی قهرمان قایقرانی کشور، الناز کمپانی قهرمان ۱۰۰ متر با مانع، مربی و ابراهیم صادقی بازیکن سابق تیم سایپا و عوامل برنامه ورزش سه حضور داشتند.

لیلا بلوکات در این برنامه نقاشی یکی از کودکان معلول خیریه “مهر لیلا” را برای فروش و استفاده از عواید آن جهت بازسازی مناطق سیل زده به سازمان داوطلبان هلال احمر تقدیم کرد. عادل مجللی نیز اولین پاروی قایقرانی که مدال قایقرانی جهانی را توسط آن کسب کرده بود برای فروش و بازسازی مناطق سیل زده به سازمان داوطلبان اهدا کرد.

همچنین در این برنامه هنرمندان و ورزشکاران لباس هلال احمر را برتن کرده و به عضویت داوطلبانه هلال احمر درآمدند و به رسم یادبود نقاشی کودکان مناطق سیل زده در اردوگاه های هلال احمر از سوی سازمان جوانان نیز به این هنرمندان و ورزشکاران حاضر در مراسم اهدا شد.