رئیس سازمان جوانان در اختتامیه اولین دوره تربیت مدیران مراکز شتاب دهنده هلال‌احمر: کانون کارآفرینی در هلال‌احمر تشکیل می‌شود

رئیس سازمان جوانان هلال احمر کشور در حاشیه اختتامیه اولین دوره تربیت مدیران مراکز شتاب دهنده هلال احمر گفت: با برنامه ریزی هایی که انجام شده، کانون کار آفرینی در جمعیت هلال احمر تشکیل می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان  به نقل از خبرگزاری فارس، شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان هلال احمر در حاشیه اختتامیه اولین دوره تربیت مدیران مراکز شتاب دهنده هلال احمر سراسر کشور اظهار کرد: ایجاد کسب و کار جدید با توجه به شرایط اقتصادی بسیار مشکل است و ما سعی کردیم در جمعیت هلال احمر و به صورت فشرده، دانش کسب و کار را در قالب مراکز شتاب دهنده به ایده پردازان و نخبگان کشور در بحث کارآفرینی ارائه دهیم.

وی افزود: روزهای اول کار قطعا بسیار دشوار است اما کار آفرینان برتر کشور ثابت کردند که می توانند و فعل خواستن توانستن است را صرف کرده و این توصیه را به اعضای شتاب دهنده می کنیم که هیچ گاه از سختی در کارها دوری نکنید زیرا خود این سختی ها پله ای برای رسیدن به موفقیت است.

صابونچی تصریح کرد: مدیرعامل یکی از تاکسی های اینترنتی، شب گذشته اعلام کرد کارکنان ما طی سه سال به بیش از یک هزار و ۳۰۰ نفر رسیدند. پس این امر یک موفقیت ویژه در حوزه کارآفرینی است و اعضای شتاب دهنده هلال احمر باید بدانند قطعا در مسیر کسب و کار موفق خواهند شد و تا جایی که بتوانیم آن ها را حمایت خواهیم کرد.

وی افزود: برخی ها این اشتباه را می کنند که به دنبال کارهای بزرگ و عامیانه می روند و این بزرگترین اشتباه است و ضروری است که مربیان مراکز شتاب دهنده به فکر یک ایده جدید در بحث کسب و کار باشند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: هلال احمر باید بنا به شرایط روز، یعنی دانش، فن آوری و تجهیزاتی به روز مجهز شود.

وی افزود: خوشبختانه جمعیت هلال احمر به این نتیجه رسیده که در بحث ایده سازی و شبکه سازی فعالیت کند و سازمان جوانان هلال احمر به عنوان بانی مرکز روش های مختلف شتاب دهنده، فعالیت در حوزه کارآفرینی را از دو سال پیش آغاز کرده و تا مرحله تربیت مربی پیش رفته است.

صابونچی خاطرنشان کرد: همانطور که وظیفه داریم جهت ماموریت های امدادی و برای سایر ماموریت ها عضو جوان جذب کنیم، در بحث مراکز شتاب دهنده این اتفاق افتاد و افراد در سراسر کشور آموزش دیدند. هلال احمر می خواهد در جهت ایده پردازی گام بزرگی را بردارد و مربیان مراکز شتاب دهنده نیز می توانند به عنوان یاری رسان و بازوی جمعیت هلال احمر گام بردارند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اظهار کرد: در گام نخست حمایت از ایده پردازان تصمیم گرفتیم برنامه ای را ایجاد کنیم تا جوانان هلال احمر سراسر کشور که عضو کانون های مختلفی مانند دانش آموزی یا دانشجویی و … هستند بتوانند از طریق یک برنامه با یکدیگر در ارتباط باشند و در جهت رشد اهداف جمعیت هلال احمر گام بردارند.

صابونچی افزود: در چند سال اخیر با آموزش هایی که انجام شده است بنا داریم یک باشگاه و کانون کارآفرینی در هلال احمر ایجاد کنیم و تیم تخصصی کار آفرینی را خواهیم داشت که از دانش افراد استفاده کنیم و تا جایی که بتوانیم این افراد را حمایت می کنیم.

اولین گام در کسب و کار ایجاد شبکه سازی است

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز در این مراسم با بیان این که اولین گام در ایجاد کسب و کار شبکه سازی اشتغال است، گفت: در هر استان کانون کار آفرینی وجود دارد که مراکز شتاب دهنده می توانند بازوی آن ها باشند.

رحیم سرهنگی اظهار کرد: اولین و مهمترین قدم و مهارت در راه اندازی کسب و کار و هم در راه اندازی مرکز شتاب دهنده که به نوعی مرکز اشتغال است، شبکه سازی است.

سرهنگی افزود: نیروهای جوان که به عنوان شتاب دهنده دوره های تخصصی، دوره مربیگری را پشت سر گذاشتند، کار سختی برای شبکه سازی دارند.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: شتاب دهندگان ممکن است دانش یک حوزه را کسب کنند و یا ممکن است تجربه هایی را داشته باشند اما مهم ترین هدف پیش از شبکه سازی در بحث کار آفرینی و اشتغال، مهارت ایجاد ساختار شبکه است.

وی اظهار کرد: هلال احمر استان تهران با همکاری سازمان جوانان هلال احمر یک هفته دوره تربیت مربی مراکز شتاب دهنده که از اعضای جوانان هلال احمر هستند را میزبانی کرد اما قطعا این افراد و امثال این عزیزان در استان های خود با چالش های فراوانی روبرو خواهند شد.

سرهنگی گفت: کارآفرینان در گام های نخست قطعا به مشکل بر می خورند و لازم است قبل از هر کاری و به هر طریقی، هدف های خود را به دیگران معرفی کنند که گام نخست، شبکه سازی است.

وی بیان کرد: در فضای کسب و کار، انرژی فرد باید چند برابر فضاهای دیگر باشد زیرا که در گام های نخست که به عنوان ایده پرداز مراکز شتاب دهنده یا کارآفرین فعالیت خود را آغاز می کنند، با مشکلات متعددی از جمله ورود سرمایه گذار دیگر غیر از خود و حمایت کننده به پروژه های مختلف هستند که می بایست در گام اول شبکه سازی یعنی تبلیغات، به خوبی فعالیت و ایده جدید ارائه کنند.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اضافه کرد: وظیفه اصلی در اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان های سراسر کشور بحث کار آفرینی و اشتغال است؛ دغدغه همه همکاران ما در استان ها این است که یک عملکرد مثبتی در بحث کار آفرینی و اشتغال انجام دهند و اعضای مراکز شتاب دهنده می توانند بهترین کمک را در خصوص ایجاد اشتغال انجام دهند.

سرهنگی اضافه کرد: به اعضای جدید مراکز شتاب دهنده توصیه می کنم حداقل یک سال به صورت اشتراکی فعالیت کنند تا کمترین هزینه را داشته باشند و بتوانند خودکفا باشند.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، تصریح کرد: گام بعدی که مراکز شتاب دهنده، چه به صورت مشارکتی و چه به صورت مستقل باید بردارند، ایجاد مراکز جامع در استان های بزرگ است که تمامی ایده پردازان را جهت رشد استان خود در یک مرکز جمع آوری کرده و از ایده های افراد بهره مند شوند.

وی افزود: حوزه گردشکری و صنایع غذایی از بخش هایی است که در اکثر کشور حرف نخست را می زند و هر لحظه منتظر ایده جدید هستند که مراکز شتاب دهنده و کارآفرینان باید به این دو حوزه جهت اشتغال بیشتر، به خوبی ورود پیدا کنند.

سرهنگی در خصوص برگزاری کلاس های تربیت مربی مراکز شتاب دهنده خاطر نشان کرد: گام بسیار موثری برای ایجاد مراکز شتاب دهنده انجام شده است که جمعیت هلال احمر اولین دوره تربیت مربی مراکز شتاب دهنده هلال احمر را برگزار کرد و این نوید را خواهیم داد تا مجوز فعالیت به صورت اشتراکی را برای قبول شدگان در این دوره صادر کنیم.

مدیرکل دفتر توسعه کارآفرینی و بهره وری نیروی کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اضافه کرد: قطعا کار آفرینان مجوزهای لازم را جهت فعالیت دریافت کنند تا به مشکل بر نخورند و حاضر هستیم جهت تامین فضای مناسب اشتغال در هر استان تا آنجا که قانون به ما اجازه دهد با دیگر ارگان ها مانند فنی و حرفه ای و یا شهرداری ها جهت دریافت یک مکان برای اشتغال رایزنی کنیم.

سرهنگی عنوان کرد: ما در هر استان یک کانون کارآفرینی داریم و این کانون به نوعی اتاق فکر استانداران در حوزه کارآفرینی است و کارآفرینان بزرگی در این کانون قرار گرفته اند که با توجه به مشغله بالای کاری وقت شبکه سازی ندارند و به مراکز شتاب دهنده توصیه میکنیم می توانند در راستای شبکه سازی جهت اشتغال، ایده های خود را به کانون کارآفرینی در هر استان ارائه دهند.

اختتامیه اولین دوره تربیت مدیران مراکز شتاب دهنده هلال احمر سراسر کشور

مراسم اختتامیه اولین دوره تربیت مدیران مراکز شتاب دهنده هلال احمر سراسر کشور با همکاری سازمان جوانان هلال احمر و به میزبانی جمعیت هلال احمر استان تهران در مجتمع دارویی – درمانی هلال ایران برگزار شد.

شرکت کنندگان در این دوره داوطلبان جوانی بودند که دوره‌های مقدماتی و پیشرفته در خصوص آشنایی و قوانین کار و کار آفرینی را پشت سر گذاشتند و در این مرحله برای ارتقاء دانش خود، در دوره تربیت مربی حضور داشتند تا بتوانند از این پس به عنوان مدیران مراکز شتاب دهنده حوزه کارآفرینی، اطلاعات خود را در اختیار دیگران قرار دهند.

در این دوره که به مدت یک هفته و از ۱۴ تا ۲۱ تیرماه ۱۳۹۸ برگزار شد، ۷۰ نفر از جوانان منتخب هلال احمر سراسر کشور شرکت داشتند.