جوان اراکی، پرچم دار صلح و دوستی در ایران

داشتن دنیایی آرام و سراسر صلح و دوستی، یکی از اصلی ترین نوع حقوق بشر است و محقق ساختن آن جز با در نظر گرفتن انسانیت، بشردوستی و  ... که از هفت اصل اساسی جمعیت هلال احمر هستند، امکان پذیر نخواهد بود و برای داشتن این مهم در جامعه ای که دغدغه های شخصی و اجتماعی اشخاص  بیشتر از صلح و دوستی پایدار میان انسانها شده و انگشت شمارند کسانی که آن را سرلوحه زندگی خود قرار دهند، باید چاره ای اندیشید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان مرکزی؛ مجتبی یادگاری، عضو جوان جمعیت هلال احمر شهرستان اراک، به عنوان سفیر صلح و دوستی در ایران، مسیر ۱۰ کیلومتری تمام استانهای کشور را مورخ بیست و دوم تیرماه سال جاری لغایت هشتم مرداد ماه، طبق برنامه ریزی های انجام شده می دود تا پرچم دار این نماد جهانی بوده و صلح و دوستی را با این سبک به تصویر بکشد.

ابلاغ صلح و دوستی در دنیا، توسط عضو جوان اراکی

آرش اشتری معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان مرکزی با اشاره به اهمیت این اقدام فرهنگی ورزشی در ایران، گفت: با توجه به اینکه یکی از اهداف سازمان جوانان هلال احمر کشور، حمایت از استعدادهای ورزشی است، مجتبی یادگاری به عنوان یک فرد ورزشکار و دونده و عضو جمعیت هلال احمر استان مرکزی، دغدغه ی ارائه اصول و اهداف هلال احمر به مردم را داشته و لذا یک طرح پیشنهادی به سازمان جوانان ارائه که در آن مقرر شد ایشان به عنوان سفیر صلح و دوستی مسیرهای ۱۰ کیلومتری هر استان را پیموده و این پیام را از همه استانها به سراسر دنیا ابلاغ کند.

هدف از این فعالیت فرهنگی ورزشی، که از سوی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، مورد حمایت قرار گرفت، ترویج فرهنگی صلح طلبی در جامعه،  دوری از هر گونه خشونت، آشنایی مردم با اهداف عالی هلال احمر، ترویج فعالیتهای فرهنگی و ورزشی و همچنین تلاش در جهت جذب، ساماندهی و مشارکت اعضای جدید به سازمان جوانان است.

شعار این برنامه فراگیرشدن صلح جهانی در دنیا “Promoting Global Peace in the World” است و با توجه به اینکه خشونت در جهان در حال گسترش بوده و کشور ما نیز متأثر از این خشونت ها است ، لذا مستلزم این هستیم که با اجرای برنامه های متنوع فرهنگی، ورزشی، در جهت فرهنگ سازی و ایجاد حساسیت در پیروی و حمایت آن از سوی مردم، اقدام و آنها را به صلح و آرامش در جامعه دعوت  کنیم که این دویدن نمادین به عنوان سفیر صلح، پیام آور این حرکت فرهنگی و صلح طلبی خواهد بود.

با توجه به هجوم فضای مجازی و اینکه  علاقمندی جوانان به این فضاها به صورت صعودی رو به همه گیری و گسترش است، لذا این گونه حرکت های ورزشی در قالب حمایت از تحرک و پویایی جوانان می تواند در جهت برنامه ریزی که سازمان جوانان برای آنها دارد، بسیار موثر و کارآمد باشد.

در پایان از کلیه مسئولانی که ما را در این اقدام فرهنگی ورزشی یاری کردند همچون دکتر محمدی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان، دکتر صابونچی رئیس سازمان جوانان، آقای گنج کریمی معاون دانشجویی و جوانان سازمان، آقای هندی و خانم بی باک مسئولان ورزشی سازمان جوانان از حمایت های بی شائبه ای که از این جوان مستعد اراکی داشتند، قدردانی می کنم .

در ادامه لحظاتی را با این جوان سفیر به گفتگو نشستیم تا انگیزه اش را از انجام این کار بدانیم:

مهم ترین هدف من، فراگیر شدن صلح و دوستی در ایران

مجتبی یادگاری ۲۸ ساله، با تحصیلات فوق لیسانس مدیریت صنعتی و بیش از ۲ سال سابقه عضویت در جمعیت هلال احمر و ۱۱ سال سابقه انجام فعالیتهای فرهنگی ورزشی که سخنانش را با شعر زیبای ای وطن ای مادر تاریخ ساز و … شروع کرد و ادامه گفت: پس از ۱۱ سال سابقه انجام فعالیت های فرهنگی در زمینه های مختلف، از سال ۹۱ فعالیت خود را به صورت منسجم و گسترده تر شروع کرده که همه این فعالیت ها در راستای صلح دوستی و دفاع از حقوق بشر بوده که مورد استقبال مردم و حمایت مسئول قرار گرفتم.

مسیرهایی که تاکنون دویده ام همچون مسیر اراک تا تهران به مسافت ۲۸۶ کیلومتر در راستای اعلام انزجار از فعالیتهای نیرنگ طلبانه آمریکا و رژیم صهیونیستی، شرکت در مسابقات نمادین دومیدانی دانشگاه آزاد اسلامی اراک به مناسبت آغاز عملیات افتخار آمیز بیت المقدس، پیودن مسیر اراک تا مشهد مقدس در اعلام انزجار به گروهک تروریستی داعش، پیمودن مسیر اراک تا نجف آباد اصفهان در روزجهانی صلیب سرخ و هلال احمر ، پیمودن مسیر کرمانشاه تا پل ذهاب برای همدردی با زلزله زدگان، پیمودن مسیر اراک تا خمین در روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر  و … که تاکنون مجموعا ۲۳۴۸ کیلومتر بوده است.

انگیزه من از انجام این کارها ترویج فرهنگ ایثار و فداکاری، فرهنگ اسلامی،  صلح و دوستی بین الملل، ورزش همگانی بوده  و همانطور که رهبر انقلاب اسلامی فرمودند جنگ امروز ،جنگ تهاجمات فرهنگی است و جوانان ما باید داری اعتماد به نفس و خود باوری باشند و با این نوع تهاجمات دشمن مقابله کنند، بنده هم به عنوان یکی از جوانان این مرز و بوم برخود لازم دانستم تا با هر آن چیزی که در توانم است با تهاجمات فرهنگی دشمن در سطح کشور مقابله کنم.

هدف اصلی من به عنوان سفیر صلح و دوستی جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران، فراگیر شدن صلح جهانی در دنیا بوده و طبق برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی جمعیت هلال احمر استان مرکزی، معاونت امور جوانان این جمعیت و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به عنوان سفیر صلح و دوستی جمعیت هلال احمر، ۱۰ کیلومتری تمام استانهای کشور را دویده و پیام رسان شعار ”  فراگیر شدن صلح جهانی در دنیا ” باشم.

در ابتدا از اراک، اصفهان و قم شروع کرده و در روزهای بعد به ترتیب مسیر استانهای سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، یزد، فارس، بوشهر، کهکیلویه و بویراحمد، چهارمحال بختیاری، خوزستان، ایلام، همدان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان غربی و شرقی، اردبیل، گیلان، زنجان، قزوین، البرز و تهران را خواهم پیمود.

زندگی یعنی رشد و هیچ موفقیتی بی تلاش و پشت پا زدن به بسیاری موارد خواسته و ناخواسته به دست نمی آید، وقتی یک فرد در امورش موفق می شود که با تنبلی، خستگی، شکست و … مبارزه کند، وقتی یک ورزشکار بر سکوی اول می ایستد که شبانه روز پر تلاش و با انرژی قدرت خویش را از رقبا افزایش دهد پس برای رسیدن به اهداف خود باید همواره کوشید و تلاش کرد تا به آن چیزی که باورش داریم، دست پیدا کنیم.

در پایان از دکتر صابونچی رئیس سازمان جوانان که عنوان سفیر صلح هلال احمر جمهوری اسلامی ایران را به بنده دادند تا بتوانم در راستای پیشبرد اهداف جمهوری اسلامی ایران و  جمعیت هلال احمر کشور گام بردارم ، از مدیرعامل و معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر از حسن اعتماد و بسترسازی این فعالیت فرهنگی و تمام کسانی که در این امر مرا یاری رساندند، تشکر و قدردانی میکنم.

سیده پریا میرطالبی/خبرنگار داوطلب