به بهانه آغاز رسمی برنامه‌های تابستانی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تابستان با طعم «داوطلبی»

جوانان داوطلب هلال‌احمر اوقات فراغت خود را چگونه می‌گذرانند؟

‏ شهروند| برنامه‌ریزی برای اوقات فراغت نوجوانان و جوانان می‌تواند زمینه‌ساز رشد بسیاری از ‏توانمندی‌های آنان شود. زمان فراغت ایام تابستان فرصتی است که جمعیت هلال‌احمر می‌تواند ‏برنامه‌های مختلف آموزشی، بشردوستانه، فرهنگی و اجتماعی را در سراسر کشور اجرایی کند تا ‏توانمندی‌های جوانان در راه درست و صحیح هدایت شود؛ اگر برنامه‌ای برای اوقات فراغت ‏وجود نداشته باشد، این زمان به‌عنوان تهدیدی جدی مطرح خواهد شد. هر ساله همزمان با ایام ‏تابستان و طرح غنی‌سازی اوقات فراغت دانش‌آموزان، سازمان جوانان هلال‌احمر با برگزاری المپیاد‌ها ‏و برنامه‌های مختلف و طرح ویژه تابستانه شوق رویش اقدام به برنامه‌ریزی برای غنی‌سازی نوجوانان و ‏جوانان کرده است. بهره‌گیری حداکثری از جوانان عضو در برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌ها، آشنایی ‏جوانان با اصول و اهداف جمعیت هلال‌احمر، جذب نوجوانان و جوانان در سازمان و ایجاد بستر مناسب ‏برای انجام فعالیت‌های داوطلبانه، عام‌المنفعه  و استفاده حداکثری از فصل تابستان جهت غنی‌سازی ‏اوقات فراغت اعضا ازجمله اهداف اجرای طرح غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان در جمعیت‌هلال‌احمر ‏است. جوانان و نوجوان در طول تابستان در طر‌ح‌های  ایمنی و سلامت مسافران نوروزی و تابستانی، ‏غنی‌سازی اوقات فراغت نوجوانان و جوانان، همایش‌ها و مسابقات ورزشی، همایش‌ها و کنگره‌های ‏علمی– امدادی، مسابقات و اردوهای نشاط حضور دارند. اگرچه اوقات فراغت به‌صورت عام، بیشتر ‏به تعطیلات تابستانی دانش‌آموزان اطلاق می‌شود، زمانی که دانش‌آموزان از تحصیل در مدرسه فارغ ‏شده‌اند. این زمان، هم می‌تواند یک فرصت برای افزایش مهارت و دانش نوجوان و هم تهدیدی برای ‏مواجهه آنان با آسیب‌های اجتماعی باشد. به همین جهت  این موضوع می‌طلبد برای ایام تابستان ‏برنامه‌ریزی‌های صحیح و درستی داشته باشیم، چراکه اوقات‌فراغت، زمانی برای تربیت غیررسمی ‏نوجوانان نیز تلقی می‌شود. در  چند روز گذشته نیز ویژه برنامه افتتاح برنامه‌های تابستانی سازمان ‏جوانان جمعیت هلال‌احمر در‌سال جاری در سالن ایوان شمس برگزار و از پوسترهای طرح‌های ‏تابستانی جمعیت هلال‌احمر نیز رونمایی شد.‏‎ ‎

هر جوان نماینده یک خانواده و اجتماع است
امیر کریمی – عضو داوطلب

جمعیت هلال‌احمر در سه سازمان جوانان، داوطلبان و امداد‌و‌نجات همواره سعی کرده در فصل تابستان با ‏تدوین برنامه‌هایی غنی‌سازی اوقات فراغت را در سنین و در شاخه و حرفه‌های مختلف به انجام برساند.
سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر به‌عنوان دروازه ورودی هلال‌احمر هر‌‌سال تابستان اقدام به برگزاری ‏طرح‌هایی تحت عنوان غنی‌سازی اوقات فراغت جوانان می‌کند که در تمام استان‌ها، شعب، نمایندگی‌ها و ‏کانون‌های شش‌گانه این سازمان برگزار می‌شود. هدف از برگزاری این کلاس‌ها در درجه اول آشنایی ‏جوانان شرکت‌کننده با طرح و برنامه‌های هلال‌احمر و آماده‌کردن جهت حضور در فعالیت‌های ‏بشردوستانه و عام‌المنفعه است و در سطح بالا‌تر به‌عنوان مثال شرکت یک جوان در کلاس خیاطی یا ‏گل‌سازی جدا از غنی‌سازی راهی است برای شکوفایی استعداد‌های آنان که خود می‌تواند منشأ یک کار ‏بزرگ و کارآفرینی باشد و این خود یکی از کار‌هایی است که باید توسط همه ارگان‌های متولی جوانان ‏به آن پرداخته شود. جوانان بازوان توانمند فعالیت‌ها در جمعیت هلال‌احمر هستند و یکی از وظایف این ‏سازمان جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی در کمین جوانان است و حضور آنان در کلاس‌ها و برنامه‌های ‏هلال‌احمر خود یک عامل بسیار تاثیرگذار در کاهش به دام‌افتادن آنان در این آسیب‌ها بوده؛ زیرا هر ‏جوان نماینده یک خانواده و اجتماع است.

شهروند

اوقات طلایی تابستانی
رویا ذوالفقاری – عضو داوطلب

نخستین چیزی که با شنیدن کلمه «تابستان» به ذهن‌ها خطور می‌کند، تعطیلی و فراغت است؛ فراغت از ‏تحصیل و امتحانات دانشگاه و یک‌عالمه فرصت برای انجام کارهایی که شاید در طول‌‌سال وقت و مجال ‏کافی برای انجام‌دادنش مهیا نباشد و تابستان با روزهای بسیار طولانی‌اش این امکان را فراهم می‌کند.
مخصوصا برای نوجوانان و جوانانی که در این اوقات فراغت بمب انرژی مثبت می‌شوند و دنبال ‏مکان‌‌ها و محیط‌هایی برای تخلیه آن می‌گردند؛ جایی که علاوه بر تخلیه این شور و نشاط جوانی، باعث ‏رشد و شکوفایی صفات خداوندی که در ذات هر انسانی‌ است، شود. سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر ‏یکی از آن محیط‌هایی است که این شور و هیجانِ طبیعیِ دوران جوانی را به خوبی مدیریت و در جهت ‏بالندگی هر چه بیشتر روح بزرگ انسانیت مسیردهی می‌کند. جایی که نوع‌دوستی و بشردوستی سرلوحه ‏فعالیت‌های آن است و آرمان‌های امن و ایمن آن هم جنبه‌های فیزیکی – جسمی و هم جنبه‌های روحی – ‏روانی جوانان را غنی و سیراب می‌کند. مدیریت این هیجانات و انرژی دوران جوانی اگر به درستی ‏انجام نشود و در مسیر الهی قرار نگیرد، یقینا منجر به اتفاقات ناگواری خواهد شد که شاید سالیان‌سال ‏پشیمانی و عوارض ناگوار آن همراهِ زندگی شخص شود. پس اهمیت پرداختن به آن، نه دوچندان که ‏صدچندان است.
جوانان داوطلب هلال‌احمر که به خوبی جایگاه خود را به‌عنوان یک انسان صلح‌دوستِ جامعه بشریت ‏شناخته‌اند، با برنامه‌های ویژه این ایام علاوه بر گذراندن اوقات طلایی تابستانی، شور و انرژی خود را ‏مدیریت و اندوخته معنوی نیز کسب می‌کنند و نمی‌گذارند حتی کمتر از ذره‌ای این شور و نشاط هرز ‏رود، چرا که برای لحظه لحظه گذران این ایام جوانی باید پاسخگویی خالق مهربانی‌ها باشند.‏

شهروند