گفتگو با دبیرکانون طلاب شهرستان دره شهر / روحیه ی مضاعف جوانان هلال احمر در بحران دو برابر میشود


گفتگو با میلاد رسام دبیرکانون طلاب جمعیت هلال احمر شهرستان دره شهر که از روحیه ی کار مضاعف جوانان هلال احمر در بحران و هدفی که پر از انسانیت و محبت به هم نوع بوده میگوید.

خدمت خالصانه جوانان را باور داشته باشیم.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

میلاد رسام متولد ۱۳۷۴ هستم که در شهرستان دره شهر به دنیا آمدم و مقاطع تحصیلی را تا پیش دانشگاهی رشته علوم تجربی در شهرستان دره شهر گذراندم.

چطور شد که درس در حوزه علمیه رو پیش گرفتی؟

 پس از مشورت با بعضی از دوستان و خانواده طبق علاقه قبلی این سعادت را پیدا کردم که در سن ۱۹سالگی پنجره  زندگی خودم را به سمت فضای مقدسی به نام حوزه علمیه باز کنم و هم اکنون مدت چهارسالی ست توفیق خدمت در این وادی مقدس را دارم.

نظر شما در مورد کانون طلاب در حوزه علمیه؟  
با گسترش کانون های طلاب در زمینه های مختلف علاوه بر اثرگذاری در جمعیت هلال احمر، زمینه ساز آشنایی طلاب با فعالیت های بشردوستانه و امدادی این نهاد بشر دوست فراهم خواهد شد. طلاب در حوزه های علمیه با تقویت علم، ایمان و تقوا و البته با توجه به حرکت در مسیر فعالیت های جمعی می توانند نقش خطیری در ابعاد مختلف اجتماعی ایفا کنند.

از چه زمانی با هلال احمر ارتباط پیدا کردید؟
 قبل از ورود حوزه آشنایی مختصری با هلال احمر داشتم و از نوع کار هایی که انجام می دادند و هدفی که پر از انسانیت و محبت به هم نوع بود خوشم می آمد تا اینکه در حوزه علمیه شهرستان با هماهنگی که پیش آمد به عضویت در هلال احمر در آمدم و پس از مدتی  به عنوان دبیر کانون طلاب هلال احمر شهرستان دره شهر فعالیت جدی تر را آغاز کرده وفعالیت هایی را در هلال احمر داشتیم.
و همچنین کلاس های آموزشی پر محتوایی که توسط هلال احمر شهرستان در حوزه برگزار می شد .واین باعث شد که طلاب بیشتر با کارهای این نهاد آشنا و مشتاق به فعالیت شوند.

به نظر شما جوانان جمعیت هلال احمر چه ویژگی دارند؟

 بنظر من تمام جوانان و نوجوانانی که از ابتدایی وارد جمعیت هلال احمر میشوند پر از شور و شوق هستن و پرانرژی و ایده های نو و ابتکار های جدید و با یک هدف مشترک کمک به هم نوعان و خدمت رسانی و جان مردم می باشند.

 

فعالیت در مجموعه هلال احمر چه احساسی را در شما بیشتر ترغیب می کند؟

همیشه فعالیت در هلال احمر یعنی نگاه به بشریت، حس نوع دوستی و کمک. نام هلال احمر را هرکس می شنود پشتوانه ای برای کمک و کمک رسانی به ذهن می رسد. ما در هلال احمر بیشتر این را احساس میکنیم که بدون هیچ گونه چشم داشت و غرض بتوانیم خدمت صاف، صادق و پاک را به نوع بشر ارائه دهیم که هیچ تفاوتی هم ندارد از چه نژادی باشد. این حس است که برای انسانیت و بشر همه وجود خود را می گذارم تا ارزش پیدا کنم. شاید بدانید که ارزش انسان در این مجموعه به اختصاص دادن زمانی برای رفع و گشایش گرفتاری و مشکلات کسانی است که نیاز به کمک دارند و این انگیزه در این سازمان  کاملا مشهود است‌.

از فعالیت خود در جمعیت هلال احمر بگویید؟

 فعالیت هایی که تاکنون انجام داده ام کمک در طرح همای رحمت، مانور زلزله در مدارس، برپایی ایستگاه سلامت، اردو های جهادی، امدادرسانی به سیل زدگان پلدختر و ……

 اهمیت حوزه جوانان در هلال احمر از نظر شما چیست؟

 در مجموعه ما جوانان هیچ کس صاحب پست و مقام به معنای واقعی خودش نیست بلکه همه در کنار یکدیگر فقط برای رضای خدا و اهداف بشر دوستی سعی و تلاش می کنند.

نقش پدر و مادر در کار شما چه تاثیری داشته است؟

آن ها همیشه مشوق من در کارهای بشر دوستانه و خدمت به دیگران هستند.

از حضور و کمک رسانیتان در پلدختر صحبت کنید؟

در ماجرای سیل که در کشور اتفاق افتاد طلاب حوزه همانند دیگر اقشار و نهاد ها مشتاق کمک رسانی به مناطق سیل زده بودند. سپس با هماهنگی هایی که با هلال احمر شهرستان داشتیم توانستیم این توفیق را به دست آوریم به صورت جهادی سه روز در شهرستان پلدختر مشغول کمک رسانی باشیم .

با نگاه به حجم خرابی‌ها و صدمات سیل اشک در چشمان آدمی جمع می‌شد، تصور این که خانه‌های هم وطنان تا ارتفاع دو متر زیر خاک حبس شده باشند سخت و دشوار است اما حضور جهادگران جوانان هلال احمر و دیگر اقشار باعث دلگرمی بود.

وقتی جوانان جهادی همزمان برای پاکسازی منازل از سروکول ساختمان بالا می‌رفتند، از شدت این درد سنگین کاسته می‌شد. تا عصر همان روز ساعت هفت بی وقفه به همت داوطلبین توانستیم سه منزل مسکونی را به کل تمیز کنیم، روز بعد با همان گروه برای پاکسازی یکی از محله‌ها و یکی از مدارس راهی شدیم. از همه جای ایران برای کمک آمده بودند از ارتش و سپاه گرفته تا مردم عادی که کوچه به کوچه برای کمک به مردم سیل‌زده تلاش می‌کردند.

در این سفر غم های زیادی دیده می شد اما با این همه کمک رسانی مردم و همه ی نهادها بدون تعارف سیل و خسارت هایش را از ذهن مردم فراموش کرده بود و روحیه ی ما برای کمک رسانی مضاعف شده بود.

خاطره ای از فعالیت خود در جمعیت هلال احمر را بیان کنید؟

 در تمامی لحظات که ما در جمعیت هلال احمر هستیم پر از خاطرات تلخ و شیرینی است که بین ما رقم می خورد و پر از تجربه های شیرین که هر کدام از آن ها زیبایی خاص خودشون را دارا هستند خاطره ای که هنوز هم در ذهن من هست اون لحظات زیبای کمک رسانی به سیل زدگان بود که همبستگی را به زیبایی می توانست در بین جوانانمان دید. با وجود اینکه مسئولیت هر نفر مشخص بود ولی اعضا بدون هیچ چشمداشتی و با شور و شوق بسیار به همکاری دوستانشان کار میکردند و مهمتر اینکه خستگی در چهره هیچ کدامشان پیدا نبود و من واقعا آن لحظه معنی واژه هایم را یافتم.

 سخن پایانی

از اینکه خداوند متعال توفیق خدمتگزاری به همنوع را به اینجانب عطا فرموده بسیار خوشحالم در پایان به  همه اعضای جوانان می گویم قدر این دوران که نیتشان خدمت به خلق خداست را بدانند و آرزوی موفقیت و بهروزی برای تمامی کسانی که در تسکین آلام بشری گام بر می دارند را دارم.

فرشاد توکلی