در دیدار معاون صندوق کارآفرینی امید با رئیس سازمان جوانان و رئیس سازمان داوطلبان مطرح شد:زمینه همکاری مشترک به ویژه در بحث کار آفرینی وجود دارد

با حضور معاون صندوق کارآفرینی امید و رئیس سازمان داوطلبان و سازمان جوانان جمعیت هلال احمر زمینه های همکاری بین این صندوق با جمعیت مورد بررسی قرار گرفت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر در این دیدار، ابتدا دکترصابونچی توضیحی در مورد برنامه‌های کارآفرینی که در سازمان در حال انجام است ارائه کرد و گفت: طرحی با عنوان توانمندسازی محلی با رویکرد توسعه کسب‌وکارهای خرد در سال ۹۶ در شش استان آغاز ‌شده و در سال ۹۷ چهار استان نیز به آنها اضافه شده است.
وی اضافه کرد: در این طرح ضمن آموزش اعضای داوطلب سازمان به‌عنوان تسهیلگر، نسبت به تشکیل گروه مشارکت محلی به‌ویژه در سکونت‌گاه‌های غیررسمی اقدام شده است؛ که به‌عنوان نمونه می‌توان از احیا کارگاه شال‌بافی کرمان یادکرد که اعضا با تشکیل گروه مشارکت محلی در بردسیر و کرمان این کارگاه افتتاح و شروع به کسب‌وکار و توسعه شده‌اند؛ که در حال حاضر کارگاه دایر و به درآمدزایی رسیده است. در این کارگاه شال‌بافی چند تن از اعضای سازمان جوانان به‌عنوان تسهیلگر آموزش‌دیده‌اند و مدیریت کارگاه را به عهده‌دارند.
صابونچی از طرح بومینو هلال به‌عنوان استارتاپی برای ایجاد کسب‌وکار نوین نیز یادکرد و گفت: در طرح بومینو حدود ۴ هزار نفر از جوانان عضو در دوره‌های مقدماتی، پیشرفته بومینو و تربیت مربی آموزش دیدند که حاصل آن بروز و ظهور ایده‌های کسب‌وکار بود.
وی در ادامه گفت: جمعیت هلال‌احمر توانست با به‌کارگیری این ظرفیت اولین رویداد ایده پردازی، فناوری و کارآفرینی امداد و نجات و خدمات داوطلبانه را باهدف ایجاد کسب‌وکاری نوین برگزار کند. در این رویداد ضمن بهره‌مندی از ایده‌های اعضای داوطلب و زمینه‌ توجه به کسب‌وکارهای مرتبط با برنامه‌های جمعیت فراهم شد تا اعضایی که به‌صورت داوطلبانه فعالیت می‌کنند و دارای شغل نیستند بتواند در مسیر ایجاد کارآفرینی قرار گیرند.
در ادامه رئیس سازمان داوطلبان در خصوص پروژه‌های داوطلبی سازمان داوطلبان گفت: در سازمان داوطلبان هلال‌احمر فرصت‌های تربیت تسهیل گران مؤثر از میان امدادگران و نجات گران که درعین‌حال نیازمند ایجاد فرصت‌های شغلی نیز هستند، فراهم است.
نصیری با اشاره به یکی از پروژه‌های داوطلبی که سبب ایجاد کسب‌وکاری نوین شده است گفت: در استان ایلام شاهد برداشت و کشت خشخاش بودیم که به‌واسطه مداخله‌ اعضای داوطلب و تسهیل گر این مزارع تبدیل به کشت کاکتوس شد که در تهران بازار کار پیداکرده است و به درآمدزایی رسیده است.
معاون صندوق کارآفرینی امید در ادامه این نشست ایجاد اشتغال کسب‌وکار برای خانواده‌ها را از اهداف اصلی ایجاد صندوق کارآفرینیدانست و گفت: برگزاری دوره‌های تسهیل گری و توانمندسازی در سکونت‌های غیررسمی با جامعه هدفی بین افراد ۲۰ تا ۴۵ سال یکی دیگر از اقدامات صندوق است؛ که با وزارت کشور، بهداشت، سازمان امور اجتماعی و ستاد بازآفرینی وزارت راه جلسات مشترکی برگزار و تفاهم‌نامه‌هایی منعقدشده است. همچنین با بنیاد برکت نیز تفاهم‌نامه داریم از همین روی می‌توانیم برای تولیدکنندگان ایجاد بازار کنیم.
معاون صندوق کارآفرینی با پیشنهاد این موضوع که می‌توانیم با جمعیت هلال‌احمر تفاهم‌نامه داشته باشیم تا از کسب‌وکارهای نوین و استارتاپ ها حمایت شود، افزود: ما در یک هزار و ۶۰۰ روستا صندوق محلی زنان سرپرست خانوار را ایجاد کرده‌ایم و در هر روستا یک مسئول وجود دارد که با راه‌اندازی طرح‌ها در روستاها، جلب مشارکت روستاییان تلاش شده است که دیگر افراد بیکار در روستا وجود نداشته باشد.
وی در ادامه گفت: صندوق کارآفرینی امید متولی آموزش و کارهای پژوهشی نیز هست که از تجارب کشورهای چین، مالزی و کره جنوبی در راه‌اندازی صندوق‌های کارآفرینی استفاده کرده‌ است. همچنین با تشکیل کمیته تخصصی جهت بررسی کارهای کارآفرینی که در هر شهرستان یک شعبه دارند به بررسی طرح‌ها می‌پردازند و اگر به تائید کمیته برسد و قابلیت درآمدزایی داشته باشد به آن‌ها وام تعلق می‌گیرد.
وی همچنین در خصوص نحوه الحاق وام به طرح‌های استارتاپی گفت: بستگی به نوع طرح و طرح توجیهی آن دارد و اینکه طرح باید قابلیت اشتغال‌زایی برای تعداد اعضای بالایی را داشته باشد تا وام‌هایی جهت راه‌اندازی طرح‌ها واگذار شود.
معاون صندوق کارآفرینی بابیان اینکه صندوق کارآفرینی امید آماده‌ برقراری تفاهم‌نامه‌ای کلی با جمعیت هلال‌احمر است که مفاد این تفاهم‌نامه می‌تواند تمام بخش‌ها را شامل شود که بر اساس نوع نیازی که جمعیت در واحدهای مختلف مانند داوطلبان جوانان وامداد و نجات و بخش‌های مختلف دارند می‌توانند آموزش‌ها را شروع کنند. از طرفی اگر پیشنهادهای استارتاپی اعضای داوطلب قابلیت تجاری‌سازی داشته باشد از سوی صندوق کارآفرینی حمایت می‌شود و وام تعلق می‌گیرد.