جزئیات اردوهای تابستانی هلال احمر به روایت رئیس سازمان جوانان

دکتر شهاب الدین صابونچی در برنامه روی خط خبر به تشریج فعالیت های فعلی این سازمان و همچنین اردوهای تابستانی مختلفی که از سوی این سازمان برگزار می شود پرداخت.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، دکتر شهاب‌الدین صابونچی در برنامه روی خط خبر با اشاره به آغار اردوهای تابستانی سازمان جوانان اظهار کرد: یکی از وظایف هلال احمر جذب و تربیت نیروهایی است که در بلند مدت در کارهای دواطلبانه و فعالیت های امدادی و بشردوستانه دنبال کنند و در این راستا ما از نوجوانی برنامه هایی داریم که اوج آن اردوهای تابستانی است که برای رده های مختلف برگزار می شود.

رئیس سازمان جوانان با اشاره به اردوهای مربوط به منتخبین کانون های دانش آموزی گفت: این اردوها امسال در چهار منطقه گیلان، کرمانشاه، کرمان و سمنان برگزار می شود و هر کدام از آنها میزبان چند استان همجوار برای اردوهای منطقه ای دوستی که ویژه منتخبین این کانون ها است، هستند.

وی افزود: اردوهای دوستی هم جنبه تشکیلاتی و هم آموزشی دارد و هم بحث های تفریحی و آشنایی با محیط اردویی و زندگی گروهی در آن دیده شده و شرکت کنندگان با مسائلی که برای پرورش دانش آموزان مفید است آشنا می شوند.

صابونچی همچنین با اشاره به برگزاری اردوهای نشاط و امید گفت: علاوه بر این برای دانشجویان، جوانان و گروها های طلاب و روستائیان نیز اردوهایی تحت عنوان نشاط و امید برگزار می شود. با توجه به اینکه رویکرد این بود که در برگزار این اردوها نیز استان های بیشتری درگیر شوند، به چهار منطقه تقسیم کردیم و از اواسط مرداد این اردوها در استان های زنجان، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی و یزد برگزار می شود

رئیس سازمان جوانان از برگزاری مرحله کشوری مسابقات آماده در تابستان خبر داد و گفت: هفت سال است که سازمان جوانان در مدارس طرح دادرس را پیگیری می کند که پس از آن با تشکیل تیم هایی مسابقات تحت عنوان آماده برگزار می شود و مرحله کشوری این مسابقات در اردوگاه با هنر تهران برگزار می شود. حدود هزار نفر از دانش آموزان شرکت می کنند که جذاب و مفید است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از فعالیت های سازمان جوانان مربوط به مجتمع های دانش آموزی در مناطق محروم و بی بضاعت است و برای اسکان دانش آموزانی است که دسترسی مناسبی به مدارس ندارند. ما ۱۱مجتمع دانش آموزی در سراسر کشور داریم و اردویی ویژه اعضای این مجتمع ها تحت عنوان اردوی شکرانه در استان خراسان رضوی برگزار می شود.

صابونچی همچنین گفت: برگزار اردو برای کودکان زلزله زده کرمانشاه از کارهایی بود که سال قبل انجام دادیم و تجربه موفقی بود و امسال هم تلاش می کنیم برای حدود دو هزار نفر از کودکان و دانش آموزان استان های سیل زده برگزار کنیم.

رئیس سازمان جوانان در مورد مسابقات سخنوری نیز گفت: اصل اول جمعیت‌ها بشردوستی است و یکی از برنامه هایی که ما داریم برگزاری مسابقات سخنوری با عنوان سفیران بشردوستی است و در این مسابقات افراد شرکت کننده مهارت‌های سخنوری را فرا می گیرند تا با بیان مناسب بتوانند تبیین کننده این اهداف باشند. مسابقات نهایی در نیمه مرداد به میزبانی استان قزوین برگزار می شود.

وی به برگزاری طرح آفتابگردان اشاره کرد و گفت: در کنار فعالیت های عمومی این طرح نیز برای فرزندان کارکنان ستادی جمعیت هلال احمر برگزار می شود.

صابونچی در مورد فعالیت های جمعیت هلال احمر در حوزه کارآفرینی و مهارت های کسب و کار اظهار کرد: ما در این زمینه دو هدف را دنبال می کنیم. یکی از اهداف توانمندسازی افراد است و از طرف دیگری سعی می کنیم با این فعالیت های روحیه کار داوطلبی را بالا ببریم. در روز شنبه نیز دوره تربیت مربیان شتاب دهنده در تهران برگزار شد.

وی در مورد فعالیتهای استارتاپی هلال احمر نیز گفت: هلال احمر به طور جدی در این مسیر ورود کرده است و چندی پیش نیز رویداد استارتاپی برگزار کردیم و ایده ها و محصولات خوبی هم در این مسابقات ارائه شد و خوشبختانه با هماهنگی معاونت علمی ریاست جمهوری و همکاری با شتاب دهنده های فعال در کشور، قدم های خوبی در این زمینه برداشته شده است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: یکی دیگر از کارهای هلال احمر برگزاری کلاس های متنوع  است و این کلاس ها به صورت فراگیر در اکثر استان های تحت عنوان شوق رویش برگزار می شود.

او همچنین در مورد برگزاری طرح با مهر تا مهر نیز گفت: از ابتدای تابستان با اجرای برنامه ای تحت عنوان با مهر تا مهر برای جمع آوری اقلامی از جمله اسباب بازی ، کتاب و لوازم التحریر برای کودکان و دانش آموزان مناطق سیل زده برگزار شد و که مهر مردم نیز شامل حال ما شد و توزیع این اقلام همزمان با میلاد امام رضا(ع) در مناطق سیل زده آغاز خواهد شد. همچنین به فراخور نیاز در طول تابستان با حضور کاروان های نیکوکاری و تیم های حمایت روانی در کنار هموطنان سیل زده رسالت خود را اجرا خواهیم کرد.

صابونچی در پاسخ به این سئوال که استقبال از عضویت در سازمان جوانان چگونه است گفت: خوشبختانه اعتماد خوبی به هلال احمر وجود دارد و استقبال از عضویت در جمعیت هلال احمر مناسب است و ما نیز در تلاش هستیم با ایجاد سامانه جدید که طی یکی دو هفته آینده رونمایی می شود، روند عضویت را تسهیل کنیم.

وی همچنین در پاسخ به سئوال دیگر مبنی بر اینکه آیا داوطلبان موظفند در چارچوب مشخصی زمان خود را برای فعالیت های داوطلبانه سپری کنند یا خیر گفت: از آنجایی که ساز و کار داوطلبانه است، عزیزان به میزانی که خودشان تمایل دارند می توانند زمان خود را برای این فعالیت ها سپری کنند. اینگونه نیست که حتما بنا باشد افراد در پست های پایگاه جاده ای شیفت باشند. ما کارهای مختلفی در حوزه محیط زیست، سلامت، ترویج اهدای خون و … انجام می دهیم و افراد به فراخور زمان و علاقه خود در هر کدام می توانند شرکت کنند.