همایش سالروز مبارزه با مواد مخدر در سیستان و بلوچستان برگزار شد


استاندار سیستان و بلوچستان گفت: بیش از ۴۰ تن انواع مواد مخدر از ابتدای سالجاری تاکنون در این استان کشف شده که بیشتر آن از نوع صنعتی و بسیار خطرناک بوده است.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان،احمدعلی موهبتی استاندار سیستان و بلوچستان در همایش سالروز مبارزه با مواد مخدر که در سالن سینما هلال زاهدان برگزار شد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران در راه مبارزه با مواد مخدر قریب به چهار هزار شهید تقدیم نظام و انقلاب کرده که ۷۷۰ شهید آن متعلق به سیستان و بلوچستان هستند.

وی گفت: همچنین ۱۲ هزار و ۵۰۰ جانباز در کشور داریم که ۲ هزار و ۴۰۰ نفر متعلق به سیستان و بلوچستانهستند.

استاندار سیستان و بلوچستان افزود: از زمان ورورد آمریکایی ها به افغانستان که شعارشان مبارزه با مواد مخدر و تروریسم بود، شاهد افزایش مواد مخدر در این کشور هستیم تا جایی که هم اینک بیش از ۱۲ هزار تن تولید مواد مخدر در این کشور تولید می شود.

وی بیان کرد: همه ملت ایران آگاهند که آمریکایی ها قابل اعتماد نبوده و هیچ مرزی برای خود قائل نیستند و صاحبان زر و زور همواره به دنبال منافع خود هستند.

موهبتی با اشاره به اینکه مواد مخدر صنعتی آسیب های زیادی به جوانان وارد می کند که نیازمند مقابله و مبارزه جدی است، افزود: باید در این زمینه فرهنگ سازی شود زیرا مواد مخدر باعث بدبختی و نگرانی جوامع انسانی می شود.

وی ادامه داد: امسال تمام تلاش خود را بکار می گیریم تا با همکاری سایر دستگاهها در برخورد جدی مبارزه با مواد مخدر و بحث اجتماعی شدن آن گام های اساسی برداشته شود.

استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: در این زمینه سمن ها و تشکل ها نقش اساسی و مهمی دارند تا با فرهنگ سازی گام های مهمی در راه مبارزه با مواد مخدر برداریم.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان نیز در این همایش گفت: امروز رهبر معظم انقلاب شخصاً در حوزه آسیب‌های اجتماعی ورود کردند و پنج آسیب اولویت دار توسط ایشان اعلام شده که یکی از مهمترین کلید واژه آسیب‌های اجتماعی بحث مبارزه با مواد مخدر است.

علی زندی اظهار داشت: استکبار جهانی و در رأس آن ایالات متحده آمریکا که سردمدار و به اصطلاح منادی آزادی بودند بعد از ورود به افغانستان جز فقر، پوچی و نیستی چیز دیگری به ارمغان نیاوردند و آمار دفتر سازمان ملل حکایت از رشد چند صد برابری کاشت و داشت مواد مخدر در این کشور را دارد.

وی افزود: سیستان و بلوچستان با وجود بیش از هزار و ۱۰۰ کیلومتر مرز خاکی با کشورهای افغانستان و پاکستان و بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز آبی با دریای عمان شاهد حمل و نقل، نگهداری و گاهی ترانزیت مواد مخدر است که با وجود مرزبانان و نیروهای انتظامی غیور و جان برکف هم اینک از امنیت خوبی برخوردار است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر سیستان و بلوچستان بیان کرد: همه باید بدانند امروز مافیای مواد مخدر نسل پویای جامعه را هدف قرار داده که باید با هوشیاری تمام با آنان مقابله کرد.

وی با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر از حوزه یک دستگاه و ارگان خارج است، گفت: باید در بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر تمامی ارگان ها، بسیج و سپاه، سمن ها، ائمه جمعه و جماعات، تریبون داران و غیره همکاری کنند تا فرهنگ سازی در این زمینه انجام شود.