از همایش پیشگیری از اعتیاد تا تشکیل زنجیره انسانی بمناسبت هفته موادمخدر در ایلام

جمعیت هلال احمر شهرستان دهلران همایش پیشگیری ازاعتیاد بمناسبت هفته مواد مخدر توسط اعضای کانون آزاد و روستایی شهرک انقلاب برگزارگردید.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ایلام؛ رئیس شعبه جمعیت هلال احمر شهرستان دهلران عنوان کرد: جوانان و نوجوانان بعلت عدم اطلاع از عواقب وخیم و خطرناک اعتیاد برای تفریح و خوش گذرانی مواد مخدر را مصر‌ف و با تکرار آن معتاد می شوند.

ملک میرزایی بیان کرد: اعضای جوانان هلال احمر این جمعیت در هفته مبارزه با مواد مخدر و همزمان با سراسر کشورهمایش پیشگیری از اعتیاد درمحل سالن ارشاد با حضور فرماندار و دیگرمسئولین ادارات در این شهرستان برگزار شد.

وی با اشاره به مصرف مواد مخدر بعنوان یکی از معظلات خطرناک جامعه بشری در جهان متمدن امروز افزود: ابعاد وسیع عوارض ناشی از مصرف مواد مخدر در زندگی جسمی و روانی فرد و همچنین خانواده، فرهنگ، اقتصاد و اجتماع است که بهترین روش برای جلوگیری از اعتیاد معالجه آن نیست بلکه پیشگیری از بوجود آمدن آن است.

در ادامه برنامه های هفته میارزه با مواد مخدر اعضای جوانان کانون آزاد٬ دانش آموزی، روستایی شهرک انقلاب جمعیت هلال احمر شهرستان دهلران برای جلوگیری و پیشرفت از این معضل در نمایشگاه حضور یافته و با تشکیل زنجیره ای حلقه انسانی در میدان بسیج به اعتیاد نه گفتند و گامی کوچک در جهت آگاه سازی جوانان این مرز و بوم برداشتند.

ملک میرزایی عنوان کرد: هدف از تشکیل این زنجیره شکل گیری مشارکت اجتماعی افزایش خود مراقبتی و توانمند سازی برای مقابله با اعتیاد است.

رئیس شعبه این شهرستان در این زنجیره انسانی بااشاره به اینکه درعرصه بین اللملی از اعتیاد بعنوان یکی از۴ بحران نامبرده می شود ادامه داد، اعتیادکه ازآن بعنوان زلزله خاموشی وابزاری برای جنگ نرم نام برده شده است لزوم هوشیاری مردم وجوامع رادر مبارزه باآن می طلبد.

وی در پایان گفت: بسیاری از ناهجاری های اجتماعی با تقویت احساسی مسئولیت همگانی و فراهم کردن زمینه مشارکت مردم رفع خواهد شد درکنار این زنحیره انسانی نمایشگاهی با موضوعات پیشگیری ازاعتیاد و ایستگاه سلامت جز این برنامه ها بودند.

 

برگزاری کارگاه پیشگیری از اعتیاد به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با مشارکت اداره بهزیستی در شهرستان چرداول

کارگاه پیشگیری از اعتیاد با حضور اعضای کانون جوانان، کانون روستایی سلطانقلی و بابامرادی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با مشارکت اداره بهزیستی در شهرستان چرداول برگزار شد.

رئیس شعبه شهرستان چرداول گفت: به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر کارگاه پیشگیری از اعتیاد با حضور اعضای کانون جوانان، کانون روستایی سلطانقلی و بابامرادی به مناسبت هفته مبارزه با مواد مخدر با مشارکت اداره بهزیستی در شهرستان چرداول برگزار شد.

بهار فریادیان در رابطه با برگزاری این کارگاه اظهار کرد: آگاهی بخشی به جامعه بخصوص نسل جوان در زمینه مواد مخدر و کاهش آسیب‌های اجتماعی امری ضروری است و این آگاهی بخشی به مردم و جوانان برای مقابله با اعتیاد مهمترین گام در راستای پیشگیری از اعتیاد در جامعه است.

وی تصریح کرد: بدون تردید مصرف مواد مخدر در محیط کار یکی از اصلی‌ترین معضلات محیط‌های کاری است؛ بنابراین اجرا و استقرار برنامه‌های ارتقایی و پیشگیرانه در محیط کار بیش از پیش احساس می‌شود چرا که اعتیاد می‌تواند هر نوع محیط کاری اعم از محیط‌های دولتی، صنعتی، خدماتی و خصوصی را تهدید کند.

فریادیان از برنامه‌ریزی برای شکل گیری اقدام خودجوش همراه با نوآوری و خلاقیت با مشارکت نوجوان و جوانان در محله‌های شهری و روستایی، به منظور ایفای نقش مؤثر در عرصه پیشگیری خبر داد و افزود: برگزاری همایش پیاده‌روی، همایش صیانت و گفتمان‌سازی اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر، تشکیل زنجیره انسانی و ….. از دیگر برنامه‌های این هفته عنوان کرد.

خانم نارنجی مدرس این کارگاه بیان کرد: بهترین راه پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر فرهنگ سازی و آگاه بخشی در بین خانواده ها است و خانواده ها وظایف مهمی در جلوگیری از روی آوردن جوانان و نوجوانان به مصرف مواد مخدر دارند.

وی با اشاره به اینکه امر پیشگیری باید در اولویت برنامه های مردم و مسئولان باشد گفت: برای مقابله با اعتیاد و مبارزه با مواد مخدر کشور عزیزمان ایران اسلامی هزینه های زیادی متقبل شده است و شهدای زیادی تقدیم کرده ایم و باید به صورت جدی برنامه ریزی های لازم و اقدامات پیشگیرانه انجام شود زیرا اعتیاد زمینه ساز بسیاری از مشکلات و مسائل اجتماعی است.

کارشناس مربوطه با ارائه مطالب و اسلاید های آموزشی و با طرح سوالات آموزشی و جلسه پرسش و پاسخ توانست محیطی دوستانه و سازنده جهت اعضای شرکتت کننده در این کارگاه که استقبال خوبی هم از کارگاه داشتند ایجاد نماید.

از مهمترین مطالب و نکات مطرح شده در کارگاه بصورت فهرست بار می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

· معرفی و تعریف اعتیاد و فرد معتاد

· انواع مواد مخدر سنتی و صنعتی

· نحوه عملکرد موارد مخدر روی مغز و ایجاد عوارض روانی

· نحوه برخورد با اعتیاد و درمان آن

· آشنایی با انواع داروهای نیروزا، انرژی زا، توهم زا و مخدر و معایب آنها

· مهارت اجتماعی نه گفتن و پرهیز از رفتارهای پر خطر