کانون‌های دانشجویی و جوانان هلال‌احمر، همدرد و همپای مردم سیل زده/ همه آمده‌اند

میان کمپ‌های سیل زده‌ها گشت می‌زنند و با مردم خوش‌وبش می‌کنند. گاهی اسباب‌بازی‌هایی با خود به کمپ اسکان سیل زده‌ها می‌آورند تا کودکان را سرگرم کنند و ذهنشان را برای دقایقی از دلهره سیلاب، دور نگه دارند.

فعالیت اعضای کانون‌های دانشجویی هلال‌احمر در مناطق سیل زده، فقط به راه‌اندازی تیم‌های حمایت روانی سحر ختم نمی‌شود؛ دانشجویان رشته‌های مختلف، از برق و مکانیک گرفته تا عمران و روان‌شناسی و تربیت‌بدنی و… گروه‌هایی تشکیل داده‌اند تا بتوانند بر اساس تخصص خود گوشه‌ای از بار کمک‌رسانی به مردم سیل زده شهرها و روستاهای مختلف کشور را بر دوش بکشند. با وجود تعطیلی دانشگاه‌ها در ایام نوروز، فراخوان‌های اعلام شده اعضای فعال و علاقه‌مند به همراهی را به مناطق سیل زده کشانده بود و این حضور تاکنون ادامه دارد. دانشجوهایی که به شهرهای خود رفته بودند هم اگر امکان آمدن به پایگاه دانشگاه را نداشتند، خود را به نزدیک‌ترین شهر سیل زده رساندند و از آنچه در چنته دارند چیزی کم نگذاشتند. همه آمده‌اند.

 

سوغات جوانان شیراز

 

عزیزالله رحمتیان نیا /دبیر شورای مرکزی کانون­های جوانان کشوری/ استان فارس

سیلاب دروازه قرآن شیراز، بیشتر از مردم استان، مسافران نوروزی که استان فارس را برای تعطیلات انتخاب کرده بودند غافلگیر کرد. سیل درست در مقابل دروازه قرآن به وقوع پیوست؛ ورودی شهر شیراز که مسافران نوروزی معمولاً برای گرفتن عکس یادگاری با بنای دروازه قرآن، دقایقی را آنجا توقف می­کنند. «عزیزالله رحمتیان­نیا» دبیر شورای مرکزی کانون­های جوانان استان فارس می­گوید: «کمک به اسکان موقت مسافران نوروزی درگیر سیلاب شیراز از فعالیت­های کانون­های دانشجویی شیراز بلافاصله بعد از وقوع سیلاب بود. مردم شیراز بعد از سیل روحیه داوطلبی و همدلانه خود را با ارائه خدمات رایگان به مسافران نشان دادند. اعضای جوانان استان هم در این روزها از تعطیلات نوروزی خود صرف‌نظر کرده و همراه جمعیت بودند تا امدادرسانی و پشتیبانی از سیل زده­ها به درستی انجام شود. تشکیل تیم­های سحر و حمایت­های روحی و روانی از سیل زده­ها از مهم‌ترین اقدامات بود. در کمپ اسکان موقت مسافران نوروزی کودکی بود که به حضور اعضای تیم­های سحر عادت کرده بود و با آنها اخت گرفته بود. به‌طوری که زمان برگشت به شهر خود، خانواده این کودک از اعضای تیم سحر دعوت کرد تا به شهرشان بروند و مهمان­نوازی­های آنها را جبران کنند. بچه­های کانون­های دانشجویی که به کمک سیل زده­ها آمده بودند، حتی هزینه­ای که بابت عیاب و ذهاب دریافت می­کردند را برای کمک به سیل زده­ها به جمعیت اهدا کردند. بچه­های هلال‌احمر هم مثل دیگر ساکنان استان فارس، مسافران نوروزی را برای اسکان به خانه­های خود دعوت می­کردند تا بعد از وقوع سیل لااقل خاطره خوبی از سفر هموطنان به شیراز در ذهن مسافران باقی بماند.» اعضای جوانان و کانون­های دانشجویی شیراز بعد از سر و سامان دادن اوضاع سیل زدگان در شیراز، خود را به مناطق سیل زده خوزستان رساندند تا جای نیروهای حمایت روانی و پشتیبانی کمپ­های اسکان موقت در این استان سیل زده خالی نباشد.

 

کودکان را از یاد نمی‌بریم

 

مجید ملبوسی/دبیر مجمع کشوری کانون­های دانشجویی هلال‌احمر/ استان گیلان

گرچه از ابتدای سال جدید تاکنون پای سیل به استان گیلان باز نشده است، اما سیل استان­های همجوار گیلان، اعضای جمعیت این استان را هم درگیر خود کرده است. از اعزام تیم­های امداد و نجات به استان­های قم، قزوین، همدان و لرستان و خوزستان گرفته تا آماده‌باش تیم­های سحر استان گیلان و اعزامشان به مناطق سیل زده. «مجید ملبوسی» دبیر کانون­های دانشجویی هلال‌احمر گیلان می­گوید: «سیلاب در استان­های مختلف کشور در روزهای اول سال رخ داد؛ زمانی که دانشگاه تعطیل بود و اغلب دانشجوها در شهرهای خود به سر می­بردند. با این حال ما با وقوع نخستین سیلاب فراخون زدیم و از اعضای کانون­های دانشجویی که توان مشارکت داشتند خواستیم تا آماده‌باشند. تیم­های سحر، متشکل از دانشجویان رشته روان‌شناسی و افراد آموزش دیده ما به گلستان اعزام شدند. این افراد علاوه بر ارائه مشاوره روانی به خانواده­های سیل زده، از مناطق سیل زده و نیازهای مردم به ما گزارش می­دادند. ما بر اساس نیازهایی که این افراد اعلام می­کردند اقلام را جمع­آوری می­کردیم. کودکان، یکی از مهم‌ترین گروه­های هدف ما بودند. تجربه زلزله کرمانشاه به ما نشان داده است که در شرایط بحرانی وقتی کودکان سرگرم باشند، پدر و مادر هم در آرامش خواهند بود. این کودکان اغلب دچار ترس شده‌اند و با زندگی در کمپ، از غیر‌عادی بودن شرایط زندگی کاملاً خبردارند. گاهی با یک بازی ساده، با حرف زدن و توجه به این کودکان، می­توان از بروز بسیاری از اختلالات جلوگیری کرد.»

 

مردم توصیه‌ها را جدی نمی‌گرفتند

 

مهدی مستوی /دبیر استانی مجمع کانون­های جوانان  استان خوزستان

شهرستان بهبهان از روزهای پایانی سال ۹۷ تاکنون درگیر سیل و آبگرفتگی است. وضعیت بحرانی سد مارون باعث تخلیه ۳ روستای این شهرستان شده بود. «مهدی مستوی» دبیر استانی مجمع کانون­های دانشجویی بهبهان سختی­ روزهای اول سیلاب خوزستان را هنوز در خاطر دارد: «روزهای اول که صحبت از تخلیه روستاها بود، مردم توجه چندانی به اخطارها نمی­کردند. ما روستا به روستا، کوچه به کوچه می­رفتیم و به مردم هشدار می­دادیم که باید روستا را تخلیه کنند. وجود رود در اطراف شهرستان بهبهان باعث شده تا تفرجگاه­های زیادی اطراف شهرستان به وجود بیاید. روزهای پایانی اسفند و اوایل فروردین ۹۸، ما مدام به مردم هشدار می­دادیم که به رودخانه نزدیک نشوند. اما آنها با ما همکاری نمی­کردند. بعد از اینکه حجم ورودی آب از لرستان به خوزستان بیشتر شد، تازه مردم به توصیه­های ما توجه نشان دادند. اعضای جوانان شهرستان، با وجود اینکه خودشان درگیر سیلاب بودند، خود را به پایگاه هلال‌احمر می­رساندند. کمک‌رسانی به مردم در اولویت آنها بود و در بسیاری از روزهایی که شرایط شهرستان بحرانی بود، حتی ساعتی استراحت نمی­کردند. حضور تعدادی از خانواده­های عشایر در کنار رودخانه هم کار اسکان امن را با مشکلات زیادی روبه‌رو می­کرد. یکی از این خانواده­ها که در کنار رودخانه چادر زده بودند، در روزهای قبل از سیلاب حاضر به ترک آن منطقه نمی­شدند. دو ساعت قبل از طغیان رودخانه، به همراه تعدادی از اعضای جمعیت به سراغشان رفتیم و بالاخره توانستیم آنها را راضی کنیم که از رودخانه دور شوند. آن روز با طغیان رودخانه، محلی که این خانواده در آن مستقر شده بود به‌طور کامل زیر آب رفت.»

نمایشگاهی که سبب خیر شد

 

 

محمد بازوند/دبیر مجمع کانون­های دانشجویی کشور/ استان لرستان

سیلاب علاوه بر گل و لای، بوی نامطبوع فاضلاب را هم با خود به شهرها و روستاهای سیل زده آورده بود. جوانان لرستان نوروز خود را در میان شهرها و روستاهای آب گرفته و اشباع شده از بوی نامطبوع و شرایط سخت گذراندند تا در کنار مردم سیل زده باشند. «محمد بازوند» دبیر مجمع کانون­های دانشجویی کشور می‌گوید: «اعضای جوانان استان لرستان، از نخستین ساعات بعد از وقوع سیلاب در این استان، در کنار مردم سیل زده بودند. علاوه بر کمک به اسکان مردم سیل زده و حمایت­های روانی از این مردم، نمایشگاه­ها و بازارچه‌های خیریه زیادی از فعالیت­های هلال‌احمر در سیل لرستان برگزار کردیم. برگزاری این نمایشگاه­ها کمک کرد تا مردم با فعالیت­های هلال‌احمر بیشتر آشنا شوند. بسیاری از جوانان استان به واسطه دیدن این نمایشگاه و آشنایی با هلال‌احمر، عضو این جمعیت شدند تا بتوانند به‌صورت سازمان یافته و هدایت شده، به همشهریان خود کمک کنند. مردم زیادی در این روزها به سراغمان می­آمدند که می­خواستند به نوعی به سیل زده­ها کمک کنند اما راهش را بلد نبودند. دیدن نمایشگاه عکس و آشنایی آنها با فعالیت­های مختلف جمعیت، افراد را به این فکر می­انداخت که با هر سطح از توانایی و مهارتی که دارند می­توانند مؤثر باشند.» عایدی بازارچه­های خیریه­ای که جوانان لرستان برگزار کرده بودند، به دست مردم سیل زده رسید.

 

برای‌‌ آبادانی روستاها

 

امین اسفندیاری

دبیرکل کانون­های دانشجویی گلستان/ استان گلستان

سیل، خانه و زندگی و محصول کشاورزی و کسب و کار مردم مناطق سیل زده را با خود برد. بسیاری از امدادگران و اعضای جوانان که برای کمک به مردم سیل زده به روستاها می­رفتند، با مردمی خشمگین و ناراحت روبه‌رو می­شدند که همه زندگی خود را از دست داده‌اند. حتی مردم در برخورد اول رفتار خوبی با آنها نداشتند. جوانان هلال‌احمر قبل از اعزام به مناطق آسیب دیده، آموزش­های لازم را در این زمینه‌ها دیده‌اند. «امین اسفندیاری» دبیرکل کانون­های دانشجویی استان گلستان می­گوید: «اعضای کانون‌های دانشجویی که به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند، از قبل دوره‌های لازم در زمینه کمک‌رسانی به مردم سیل زده و حتی روبه‌رویی با افراد آسیب دیده را گذرانده‌اند. روبه‌رو شدن با مردمی که خانه و زندگی‌شان را آب با خود برده و در شرایط پر تنش و پر استرس سیلاب قرار گرفته‌اند کار ساده‌ای نیست. یکی از مردم آق‌قلا، سیلی محکمی به گوش اعضای تیم سحر زده بود. این عضو جوانان، به مرد عصبانی گفته بود اگر کتک زدن من تو را آرام می­کند، سیلی دیگری هم به من بزن. اما بعد با من صحبت کن و اجازه بده امدادگران و پزشکان هلال‌احمر فرزند تو که دچار بیماری شده را معاینه کنند. بعد از کمی صحبت، آن مرد نرم شد و دوستی این دو هنوز هم ادامه دارد.» فعالیت‌های جوانان و اعضای کانون دانشجویی گلستان در سیلاب اخیر تنها به حمایت‌های روانی ختم نمی‌شود: «تیم‌های مختلفی از دانشجویان در گلستان تشکیل شد. در این تیم‌ها دانشجویان هر رشته، فعالیتی متناسب با تخصص خود را در مناطق سیل‌زده انجام می‌دهند. مثلاً دانشجویان رشته عمران، به فعالیت‌های عمرانی بعد از وقوع سیلاب می‌پردازند. دانشجویان رشته‌های مختلف مهندسی مثل برق و… هم هرکدام برای‌‌ آبادانی شهرها و روستاها دست به کار شده‌اند و به مرمت دوباره خانه‌ها کمک می‌کنند. دانشجویانی که به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند، از قبل برای ورود به این منطقه آماده می‌شوند و ما در جلسات توجیهی، به آنها می‌گوییم که در شهرها و روستاهای سیل زده چه چیزی در انتظار آنها است. علاوه بر این، تیم‌هایی از دانشجویان روان‌شناسی، برای حمایت‌های روحی و روانی افرادی که به مناطق سیل زده اعزام می‌شوند فعالیت می‌کنند تا این افراد بعد از بازگشت از شرایط سخت مناطق سیل زده، بتوانند روحیه خود راحفظ کنند.»

منبع : پیام هلال