خدمات جمعیت هلال احمر استان قم در نشست خبری تشریح شد/بهره مندی ۴۴ هزار و ۷۸۴ نفر از خدمات متنوع در حوزه جوانان جمعیت هلال احمر قم

همزمان با هفته هلال احمر نشست مدیران جمعیت هلال احمر استان قم و اصحاب رسانه برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان قم؛ محمد گل فشان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: مردم قم که همواره پیشگام فعالیت های خیرخواهانه هستند، ۲۰ میلیارد ریال کمک نقدی و ۱۲ میلیارد ریال کمک غیر نقدی خود را به هلال احمر استان تحویل دادند که این کمک ها در کوتاه ترین زمان در اختیار سیل زدگان کشور قرار گرفت.

وی افزود: در صورت تمرکز بخشیدن بهتر به روند جمع آوری کمک های مردمی با محوریت جمعیت هلال احمر و همکاری همه دستگاه های مرتبط در این موضوع، رتبه برتر استان در جمع آوری کمک های مردمی برای سیل زدگان کشور، حفظ شده و ارتقا نیز خواهد یافت.

وی ادامه داد: در این مدت گروه های مختلف امدادی از میان داوطلبان جمعیت هلال احمر قم و کارکنان آن به صورت مستمر در مناطق مختلف سیل زده کشور از جمله استان های گلستان، خوزستان و لرستان حضور داشتند و به امداد رسانی پرداختند که این روند همچنان ادامه دارد.

سیل در نخستین روزهای سال جاری منجربه خسارت های جانی و مالی در برخی از نقاط کشور شد.

گل فشان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام های گسترده جمعیت هلال احمر قم برای خدمت رسانی به مردم استان و سایر مناطق کشور گفت: این جمعیت در استان قم ۱۳۰ کارمند دارد اما به اندازه یک نهاد بزرگ و دارای هزاران کارمند فعالیت می کند.

وی بیان کرد: به عنوان نمونه در نوروز امسال روند خدمت رسانی این جمعیت به سیل زدگان در مناطق مختلف کشور بدون کمترین توقف در روند خدمت رسانی به مردم قم دنبال شد و کمک های نقدی و غیر نقدی خیران در کمتر از یک روز در اختیار نیازمندان قرار می گرفت.

وی ادامه داد: همچنین طی فروردین ماه جاری، حضور مطلوب امدادگران هلال احمر در سطح مناطق مختلف استان باعث شد تا خطرات و حوادث ناشی از سیلابی شدن رودخانه های قم در کمترین حد ممکن باشد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم گفت: تنها در یک نمونه از اقدام های این نهاد، پنج تن که در جریان سیلاب گرفتار شده بودند، از خطر مرگ حتمی نجات یافتند.

وی بیان کرد: کمک به رفع آب گرفتگی معابر و منازل در داخل شهر قم و مناطق مختلف استان از دیگر اقدام هایی بود که توسط جمعیت هلال احمر انجام شد.

وی ادامه داد: پس از این موضوع، لزوم پشتیبانی امدادی از زائران مسجد مقدس جمکران که در ایام نیمه شعبان به قم آمده بودند، ماموریت مهم دیگری بود که مانند سال های گذشته به خوبی توسط جمعیت هلال احمر استان انجام شد.

گل فشان گفت: در کنار این ماموریت ها، اقدام های فرهنگی و اجتماعی جمعیت هلال احمر استان با قدرت در جریان است و سال گذشته کاروان سلامت قم در استان سیستان و بلوچستان به خدمت رسانی مشغول بود.

وی بیان کرد: غنی سازی اوقات فراغت جوانان و کسب رتبه برتر کشور در این زمینه و همچنین افزایش کانون های دانشجویی هلال از دیگر اقدام هایی است که توسط جمعیت هلال احمر قم به منظور اتقاء سطح کمی و کیفی فعالیت های این نهاد، دنبال می شود.

وی ادامه داد: ارائه آموزش های امدادی از دیگر خدمات مهم جمعیت هلال احمر استان است و در سال گذشته بیش از ۲۹ هزار تن از این آموزش ها به صورت رایگان برخوردار شدند که این موضوع نقش مهمی در کاهش آمار خسارت های ناشی از حوادث دارد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم گفت: در جریان سیل اخیر به خوبی مشخص شد که بسیاری از خسارت ها، ناشی از عدم آموزش های لازم و رعایت نکردن نکات ایمنی است.

وی بیان کرد: ما در قم به دنبال توسعه آموزش های امدادی با استفاده از همه امکانات خود هستیم و اعتقاد داریم برای کاهش خسارت های ناشی از بلایای طبیعی باید نکات ایمنی رعایت شود.

وی ادامه داد: در برخی از روستاهای قم، در جریان ساخت و سازها، به رعایت حریم رودخانه ها توجه نشده است و همین مساله در زمان بروز سیل می تواند خسارت های فراوانی به دنبال داشته باشد.

گل فشان گفت: امروز خدمات هلال احمر علاوه بر شهر قم در بخش های مختلف استان نیز ارائه می شود و مردم بومی می توانند از خدمات پایگاه های جمعیت هلال احمر مستقر در محل زندگی خود بهره مند شوند.

وی ادامه داد: وجود مراکز توانبخشی و اندام سازی از دیگر قابلیت های جمعیت هلال احمر قم است که در آن انواع خدمات مورد نیاز مراجعان ارائه می شود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر قم گفت: در کنار همه ماموریت ها و فعالیت های این نهاد، خدمات معاینات و واکسیناسیون حج امسال نیز توسط هلال احمر استان بدون هیچ گونه وقفه ای در حال انجام است و همه امکانات در این رابطه بسیج شده اند.

بهره مندی ۴۴ هزار و ۷۸۴ نفر از خدمات متنوع در حوزه جوانان جمعیت هلال احمر قم

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر قم نیز گفت: اجرای طرح ایمنی و سلامت مسافران، برگزاری کارگاه پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی، اجرای طرح دادرس و آماده ساختن دانش آموزان برای روزهای سخت، ساماندهی اوقات فراغت جوانان استان، میزبانی جشنواره احسان و اجرای مانور زلزله در مدارس قم از جمله اقدام هایی است که توسط هلال احمر استان انجام می شود.

محمد مصباحی افزود: اجرای مانورهای امدادی در مناطق مختلف استان، جمع آوری اسباب بازی و اهدای آن به کودکان نیازمند، اجرای جشن ویژه کودکان سرطانی، اعزام گروه های مختلف جوانان داوطلب استان به مناطق سیل زده کشور، اجرای برنامه ها و همایش های متعدد فرهنگی و ترویج فعالیت های انسان دوستانه از دیگر اقدام هایی است که توسط معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر قم انجام شده است.

وی ادامه داد: در مجموع سال گذشته ۹۷۳ عنوان برنامه توسط معاونت امور جوانان جمعیت هلال احمر قم اجرا شد و ۴۴ هزار و ۷۸۴ تن در این برنامه ها شرکت کردند.