گفت‌وگوی «شهروند» با زوج داوطلب جمعیت هلال‌احمر که کانون دانشجویی هلال‌ سرآغاز زندگی مشترک‌شان شد زندگی به شرط «داوطلبی»

محمدمهدی اقبالی| داوطلب‌اند، یعنی بی‌مزد و بی‌منت اهل خدمتند؛ در مورد زوج داوطلب جمعیت هلال‌احمر حرف می‌زنم. محمد داوود لوک‌زاده، تکنیسین فوریت‌های پزشکی جوان و امدادگر هلال‌احمر یزد.‌ هانیه‌رحمانی، تکنولوژیست جراحی (تکنیسین اتاق عمل) دو عضو جوان جمعیت ‌هلال‌احمر هستند که زندگی‌شان با طعم داوطلبی گره خورده است. آقای لوک‌زاده و خانم رحمانی هر دو «داوطلب‌اند» و همین اشتراک در داوطلبی باعث آشنایی‌شان شده است. خدمت داوطلبانه ‌آنان در پایگا‌ه‌های نوروزی بهانه‌ای شد تا با آنها گفت‌وگوی کوتاهی داشته باشیم؛ آن‌چه در ادامه می‌آید، بخشی از این گفت‌وگوست.

   از چه سالی وارد جمعیت هلال‌احمر شد‌‌ه‌اید؟
لوک زاده: از ‌سال ٩٠.
رحمانی: ‌سال ٩۵.
   چرا باید برای فعالیت‌های داوطلبانه در جمعیت هلال‌احمر وقت گذاشت؟
لوک‌زاده: به نظرم اهداف و اصول نوعدوستانه جمعیت‌ هلال‌احمر گویا و کافی است برای پاسخ به این سوال. من اهداف و اصول این جمعیت را مطالعه کردم و عاشق این جمعیت شدم. ادامه‌دارشدن فعالیت‌های داوطلبانه هم یک لازمه دارد و آن علاقه است.
رحمانی: به دلیل یکپارچگی و همدلی اعضای جمعیت در کانون دانشجویی دانشگاه جذب هلال‌احمر شدم.
   از فعالیت‌های گوناگون خود درجمعیت هلال‌احمر بگویید؟
لوک‌زاده: شروع آن  از دوره پیشاهنگی بود. دوره‌ای که با تعدادی از نوجوانان وارد این مجموعه شدیم. در این مسیر وارد حیطه‌های  مختلف جمعیت شدم (جوانان، امداد و…) تا این‌که در کانون دانشجویی علوم پزشکی شهیدصدوقی‌یزد این فعالیت ‌به صورت پررنگ‌تر دنبال شد. در سال‌های دانشجویی در بحث‌های امدادی با توجه به رشته تحصیلی‌ام در دانشگاه هم حضور فعالی داشتم. از حضور در مانورها گرفته تا حضور به‌عنوان اپراتور در مرکز کنترل و هماهنگی عملیات و پست‌های امدادونجات جاده‌ای.
رحمانی: در این مدت که وارد جمعیت شدم، با کمک همسرم توانستم در برنامه‌های مختلف جمعیت شرکت کنم که باعث شد علاقه‌ام به فعالیت‌های داوطلبی بیشتر شود.
   به نظر شما «زندگی با یک داوطلب» چه ویژگی دارد؟
لوک‌زاده: درچنین زندگی می‌توان معنای واقعی همدلی و همراهی را درک کرد.
رحمانی: ویژگی اصلی فعالیت ‌اشتراکی همکاری است. با همکاری قدرت انسان مضاعف می‌شود.
   از درس‌ها و آموزه‌هایی که در طول مدت حضور در جمعیت آموخته‌اید، بگویید…
لوک‌زاده: فعالیت داوطلبانه لحظه به لحظه درس و عبرت است. این‌جا نباید سر کلاس درس و آموزش بنشینی تا یاد بگیری، این‌جا بودن یعنی فهمیدن.
رحمانی: تو این مدت یاد گرفتم که همه ما می‌توانیم با همدل‌بودن و کنارهم‌بودن بهترین‌ها را رقم بزنیم.
   از خاطرات شیرین و تلخ‌تان در جمعیت برایمان تعریف کنید؟
لوک‌زاده: خاطره شیرین که برای من در جمعیت هلال‌احمر رقم خورده است، آشنایی با مربی دوران نوجوانی‌ام در جمعیت هلال‌احمر است.
رحمانی: مهمترین خاطره شیرین من شرکت در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی در کنار همسرم بوده است.
   شما زوج جوانان در طرح نوروزی هلال‌احمر یزد حضور داشته‌اید، از این طرح بگویید؟
لوک‌زاده: بله، طرحی بی‌نظیر با حضور همسرم. طرحی که تمام تلاش اعضای حاضر درطرح خدمت به هموطنان‌شان بود تا بتوانند سفری توأم با خاطرات خوش و دل‌انگیزی برایشان رقم بزنیم.
رحمانی: اولین حضورم در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی که شرکت می‌کردم و بودن همسرم کنارم در این طرح باعث دلگرمی و اعتماد‌به‌نفسم بود.
   درکانون دانشجویی چه هدفی را دنبال می‌کردید؟
لوک‌زاده: اهداف هفتگانه جمعیت را گسترش بدهیم.
رحمانی: نشر اصول و اهداف در کانون.
   یک جمله در مورد جمعیت هلال‌احمر.
لوک‌زاده: تجربه‌ای ناب.
رحمانی: با حضور  در کنار هلال‌احمری  روحیه‌تان را شاداب کنید.
   در پایان اگر نکته خاصی مانده است، بفرمایید؟
لوک‌زاده: از همه کسانی که ما را در این راه تشویق و همراهی کردند تا به اهداف‌مان در هلال‌احمر برسیم و سعی کنیم این اهداف را سرمشق خود قرار بدهیم، تشکر می‌کنم.
رحمانی: با کار داوطلبی هنوز میشه خوب بود.