در گفت و گو با معاون جوانان استان همدان مطرح شد: لوحی زرینی برای بشردوستی

مدتی است که در جمعیت هلال احمر استان همدان از لوحی زرین که نماد"نوع دوستی و انسان دوستی" است، رونمایی شده است. اعضای جمعیت هلال احمر استان با نصب و اهدای آن در مراکز و مکانهایی که فعالیت های بشردوستانه صورت گرفته یا افرادی که به نحوی در فعالیت حمایتی شرکت داشته اند، سعی کرده اند در حرکتی نمادین ضمن قدردانی از فعالیت های بشردوستانه همیاری این نهاد مردمی را با فعالیت های داوطلبانه مردمی نشان دهند.

در همین راستا گفت و گویی با معاون امورجوانان هلال احمر استان همدان انجام دادیم تا درباره اقداماتی که در نهاد مردمی هلال احمر در راستای تحقق بخشی و شناساندن همدان بعنوان استان بشر دوست انجام گرفته است، بیشتر بدانیم.

مریم پاک بین، معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان همدان در گفت و گو با خبرنگار سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مورد به فعالیت های بشردوستانه در استان همدان گفت: باتوجه به اینکه یکی از شعارهای هلال احمر “بشردوستی” است معاونت امور جوانان استان درصدد برآمد، فعالیت های بشردوستانه ای که در سطح استان انجام می شود را شناسائی و از آنها به نحو شایسته ای قدردانی کند. . از همین رواز لوحی زرین که نماد”نوع دوستی و انسان دوستی” است، رونمایی شد و با نصب آن در مراکز و مکان­هایی که فعالیت های بشردوستانه صورت گرفته است تقدیر و تشکر بعمل آمد. هلال احمر در این حرکت نمادین ضمن قدردانی از فعالیت های بشردوستانه حمایت و همیاری این نهاد مردمی را با فعالیت های دواطلبانه مردمی نشان می دهد.

وی با بیان اینکه چگونه این فعالیت های بشردوستانه انتخاب و شناسایی می شوند، گفت: دانش آموزانی و جوانانی که دواطلبانه با کانون هلال احمر در ارتباط هستند با بیان ایده های نو در جهت اشاعه فرهنگ بشر دوستی در سطح استان و همچنین با بررسی و شناسایی فعالیت هایی از جنس نوع دوستی و کمک به همنوع در استان همدان در راستای ارتقای این فرهنگ انسان دوستانه کمک و فعالیت می کنند. این دانش آموزان که در مدرسه­ی “بشردوستی” (عنوانی که هلال احمر به این مدرسه داده است به دلیل فعالیت های بشردوستانه ی این دانش آموزان) تحصیل می کنند. موارد بسیاری از فعالیت های انسان دوستانه را شناسایی کرده اند و هلال احمر با همکاری اعضای فعال دواطلب مراسمی برای تجلیل و قدردانی از فعالیت های بشردوستانه ی منتخب برگزار می کنند.

پاک بین با اشاره به اینکه وجود چنین فعالیت هایی در سطح استان ضروری است گفت : هدف از نصب لوح زرین در مراکز فرهنگی و محلی که فعالیت های بشردوستانه صورت گرفته است تشویق و ایجاد انگیزه در جوانان و نیز جذب کودکان، نوجوانان و جوانان فعال به نفع سازمان‌های مردم‌نهادی چون جمعیت هلال‌احمر تا فعالیت های بشردوستانه توسط نسل جوان به صورت گسترده اشاعه یابد.

معاون امور جوانان استان همدان از تداوم طرح های ابتکاری که در جهت تحقق و معنا بخشی به فعالیت های بشردوستی در سطح استان است خبر داد و گفت : رونمایی از لوح زرین در هتلی در استان همدان، این هتل در مواقع بحرانی چون  زلزله و سیل اخیر خانواده ها و مسافران بی سرپناه که برای معالجه به بیمارستان همدان مراجعه کرده بودند  به طور رایگان  اسکان دادند و موجبات آسایش آنها را فراهم کرده اند از همین روی  شایسته ی دریافت لوح زرین بشردوستی شده اند.

به گفته پاک بین رونمایی از لوح زرین در شهربازی استان همدان، با مساعدت و همکاری مسئولان شهربازی امکان بهره مندی رایگان کودکان با بیماری خاص از امکانات رفاهی و تفریحی از این شهربازی را فراهم کرده اند که شهربازی رنگین کمان به عنوان اولین شهربازی بشر دوستانه توسط جمعیت هلال احمر استان همدان معرفی شد یکی از این نمونه ها بود.

معاون امور جوانان استان همدان در ادامه از نصب لوح زرین در یکی از نانوایی های سطح شهرنام برد و افزود: این نانوایی در اقدامی انسان دوستانه با در اختیار گذاشتن نان به صورت رایگان به افراد و خانواده های مستضعف به عنوان نانوایی بشردوستی در سطح شهر شناخته شده است.

مدرسه ی بشردوستی، دانش آموزان  مدرسه آیت الله ملا علی معصومی همدان در اقدامی بشردوستانه و ابراز همدردی خود با معلم مبتلا به سرطان خود موهای سر را تراشیده اند و تقدیر از استاد بشردوست ، دکتر هادی غروی که از دوران نوجوانی از اعضای داوطلب هلال احمر بوده است در طول زندگی خویش نجات جان بسیاری داشته است و ایشان برنده جایزه فلورانس نایتینگل(نماد پرستار چراغ به دست)  شده اند . هم از نمونه های دیگر اهدای این لوح بود که پاک بین به آن اشاره کرد.

 

 

 

یک دیدگاه برای این نوشته ارسال شده است

Comments are closed.