۱۶۶ تیم سحاب به مسافران نوروزی خدمات ارائه می دهند

 رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، از ارائه خدمات بشردوستانه و امدادی 166 گشت سیار پیاده و سواره سحاب (سامانه حرکت های امدادی و بشردوستانه) به مسافران نوروزی سال 98 در نقاط پرتردد و گردشگرپذیر شهرها خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان  جوانان هلال احمر از ایرنا،شهاب الدین صابونچی، اظهار داشت: این اکیپ های سیار سحاب در قالب تیم های ۲ نفره (به صورت پیاده یا دوچرخه سوار) با رویکرد ارائه خدمات ایمنی به سلامت مسافرین فعالیت خود را از روز ۲۵ اسفند ماه جاری و همزمان با اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر آغاز می کنند.
وی ادامه داد: این اکیپ ها با شناسایی، پیش بینی، کنترل و مهار علل آسیب پذیری، پایش، پیشگیری، بازداری و خدمات امدادی و بشردوستانه در حوادث انسانی و زیست محیطی در ایام مسافرت هم میهنان در اوقات اوج تردد و تحرک، تجمع و تراکم آنان در شلوغ ترین و مسافرپذیرترین نقاط و سایر مراکز و مجموعه های فرهنگی و فراغتی محل اجتماع و اطراق مسافران نوروزی در محدوده زمانی معین مبادرت به گشت زنی می کند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر توضیح داد: این تیم ها به طور مثال در روز طبیعت، سیزدهم فروردین ماه هر سال، در قالب طرح سحاب بر مسئله محیط زیست با اقدامی همچون توزیع کیسه های زباله، انتقال پیام های ایمنی و زیست محیطی، ارائه خدمات امدادی و نظایر آن تمرکز می کنند یا در ایام حضور زوار امام رضا (ع) در شهر مشهد راهنمایی زائران را بر عهده می گیرند.
صابونچی اضافه کرد: در این طرح تعداد ۱۶۶ اکیپ گشت و مراقبت سیار ۲ نفره (۳۳۲عضو فعال جوان) سازمان جوانان هلال احمر با دوچرخه های پلاک دار به طور هماهنگ و متحد الشکل به مسافران نوروزی خدمات ارائه می کنند.
وی اظهار داشت: برپایی ایستگاه بازیافت زباله از مسافران در کنار کمپ های نوروزی، توزیع بروشورهای پیام دوستی با طبیعت، همکاری اعضا با محیط بانان در نظافت و حفظ محیط زیست، برگزاری مسابقات طناب کشی در بوستان ها و اهدای جوایز، توزیع بروشور با موضوع مسائل زیست محیطی و ترویج فرهنگ ایمنی با حضور اعضا در بین عموم مردم و اعزام اکیپ های سواره و پیاده به تفرجگاه های پر سفر برای آموزش امداد و کمک های اولیه از دیگر فعالیت های تیم های سحاب در ایام نوروز خواهد بود.
این مقام مسئول در سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در مورد طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی نیز گفت: این طرح از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین ماه به صورت هماهنگ در سراسر کشور اجرا می شود و توجه به توانمندی استان ها و ویژگی های مختلف اقلیمی، فرهنگی و نظایر آن در هر استان از رویکردهای اصلی سازمان جوانان در برگزاری این طرح است.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: سازمان جوانان نوزدهمین دوره تجربه حضور و ارائه خدمات در نوروز به هموطنان را دارد و در این راستا در قالب ۶۷۴ پست ثابت، ۱۶۶ پست سیار و ۳۸۶ فضای دوستدار کودک و خیمه نماز جمعاً ۱۲۲۶ پست با هدف ارتباط بیشتر با مردم برای افزایش سرمایه اجتماعی و معرفی فعالیت ها و ظرفیت های جمعیت در ارائه خدمات بشردوستانه به ارائه خدمت خواهند پرداخت.
وی اظهار داشت: بر اساس ارزیابی طرح های گذشته جانمایی پست ها به سمت محل های تجمع و تردد بیشتر مسافران نوروزی هدایت شده است، اماکن تاریخی و گردشگری، ترمینال های مسافربری، فرودگاه، مجتمع های بین راهی، برخی میادین اصلی شهر و ورودی شهرها همچنان از محل های برپایی پست ها هستند.
سازمان جوانان هلال احمر نهادی مردمی و تخصصی در امور جوانان است که با انجام مطالعات راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی، هدایتی و تربیتی جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم های ورزیده سازماندهی می کند تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را به شکل موثر اداره و هدایت کنند.