رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر در گفت‌ و گو با ایرنا:ششمین جشنواره ملی نقاشی صلح و دوستی برگزار می شود

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، از برگزاری ششمین جشنواره ملی نقاشی صلح و دوستی و بخش بین الملل آن ویژه خردسالان و کودکان چهار تا 12 سال در فضاهای دوستدار کودک نوزدهمین دوره طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر در سراسر کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، شهاب الدین صابونچی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، اظهار داشت: این جشنواره ملی نقاشی به منظور فرهنگ سازی و آموزش فعالیت های امدادی و بشردوستانه با موضوع همیاری، نوع دوستی و کمک در ایام نوروز از روز ۲۵ اسفند ماه جاری و همزمان با اجرای طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی هلال احمر آغاز می شود.
وی ادامه داد: از آنجایی که یکی از اصلی ترین مخاطبان این سازمان خردسالان و کودکان هستند، فضای دوست دار کودک به منظور آشنایی کودکان با فعالیت های جعیت هلال احمر، تاریخچه فدراسیون جهانی صلیب سرخ و هلال احمر، شماره های امدادی و نیز مشارکت آنان در فعالیت های بشردوستانه در کنار پست های ایمنی و سلامتی مسافران نوروزی پیش بینی شده است که کودکان در این فضاها می توانند اقدام به نقاشی با عنوان «صلح و دوستی» کنند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با بیان اینکه در پنج دوره قبلی برگزاری این جشنواره ملی بیش از ۲۵۰ هزار کودک در آن شرکت کرده اند، اضافه کرد: جشنواره امسال ویژه خردسالان و کودکان و مهلت ارسال آثار این عزیزان به جشنواره تا ۳۱ اردیبهشت ۹۸ سال‌ است.
صابونچی با بیان اینکه این جشنواره بخشی از نوزدهمین طرح ایمنی و سلامت مسافران نوروزی است، افزود: روش نقاشی و قطع آثار آزاد است و نام و فامیل، تاریخ تولد، شماره تماس و آدرس دقیق در پشت اثر باید نوشته شود همچنین ارسال آثار از طریق ایستگاه‌های نوروزی سازمان جوانان در سراسر کشور و شعب جمعیت هلال احمر است.
وی افزود: امسال برای نخستین بار کانون پرورش فکری و معاونت پرورشی فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در اجرا و برگزاری این جشنواره ملی مشارکت دارند و میزبان برگزاری این دوره از مسابقات استان سمنان است.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر با اشاره به اینکه وقتی یک کودک در این جشنواره ملی نقاشی شرکت می کند کل خانواده با این موضوع آشنا می شوند، افزود: خانواده ها و کودکان می توانند نقاشی های خود را از طریق آپ هلال ویژه نوروز یا از طریق مراکز کانون پرورش فکری کودکان و پایگاه های نوروزی هلال احمر به این جشنواره ارسال کنند.
وی در مورد طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی نیز گفت: این طرح از ۲۵ اسفند تا ۱۷ فروردین ماه به صورت هماهنگ در سراسر کشور اجرا می شود و توجه به توانمندی استان ها و ویژگی های مختلف اقلیمی، فرهنگی و نظایر آن در هر استان از رویکردهای اصلی سازمان جوانان در برگزاری این طرح است.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر تصریح کرد: سازمان جوانان نوزدهمین دوره تجربه حضور و ارائه خدمات در نوروز به هموطنان را دارد و در این راستا در قالب ۶۷۴ پست ثابت، ۱۶۶ پست سیار و ۳۸۶ فضای دوستدار کودک و خیمه نماز جمعاً ۱۲۲۶ پست با هدف ارتباط بیشتر با مردم برای افزایش سرمایه اجتماعی و معرفی فعالیت ها و ظرفیت های جمعیت در ارائه خدمات بشردوستانه به ارائه خدمت خواهند پرداخت.
وی اظهار داشت: بر اساس ارزیابی طرح های گذشته جانمایی پست ها به سمت محل های تجمع و تردد بیشتر مسافران نوروزی هدایت شده است، اماکن تاریخی و گردشگری، ترمینال های مسافربری، فرودگاه، مجتمع های بین راهی، برخی میادین اصلی شهر و ورودی شهرها همچنان از محل های برپایی پست ها هستند.
سازمان جوانان هلال احمر نهادی مردمی و تخصصی در امور جوانان است که با انجام مطالعات راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی، هدایتی و تربیتی جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم های ورزیده سازماندهی می کند تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را به شکل موثر اداره و هدایت کنند.