همزمان با روز درختکاری؛ جوانان هلال احمری امروز هزاران درخت کاشتند

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با اشاره به حرکت داوطلبانه جوانان برای کاشت هزاران نهال در روز درختکاری، گفت: اعضای کانون های این سازمان هر سال با کاشت درخت به استقبال سال نو رفته و با این کار نمادین در آستانه بهار زندگی را به زمین باز می گردانند.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، شهاب الدین صابونچی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با بیان اینکه هدف از اجرای این برنامه، احیا و ترویج فرهنگ احترام به طبیعت است؛ افزود: در این راستا اعضای کانون های غنچه های هلال، دانش آموزی، دانشجویی و جوانان جمعیت هلال احمر با کاشت نهال در کنار سایر ایرانیان به استقبال بهار رفتند و در حفظ محیط زیست در سال جدید پیش قدم شدند.
وی ادامه داد: هر ساله همزمان با روز درختکاری اعضای کانون های یادشده با حضور در پارک ها، جنگل ها و اقصی نقاط شهر با هماهنگی با شهرداری ها، منابع طبیعی و محیط زیست اقدام به کاشت نهال های جوان می کنند که امروز نیز این اعضاء در اجرای طرح ملی «بنشانیم درخت»؛ با کاشت گل و نهال به استقبال بهار رفتند.
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی هلال احمر در اجرای طرح هایی که برای حفظ محیط زیست و منابع طبیعی اجرا می شود، گفت: ما با کاشت نهال و آموزش در این زمینه به حمایت عملی از این تلاش انسانی در حفظ طبیعت می پردازیم.
صابونچی با بیان اینکه اعضای جوان این سازمان در روز درختکاری، درخت را با قلب می کارند نه با دست، اضافه کرد: این جوانان مطالبه گر به خوبی می دانند که درخت طلای سبز زمین است که همه انسان ها برای ادامه حیات به وجود آن نیازمندند.
وی اظهار داشت: آنان با این حرکت داوطلبانه به سایر اعضای جامعه اعلام می کنند که درخت نماد امید به زندگی نیز هست گخ با رحمت و رأفتی سرشار تمام وجودش را به دیگران هدیه می دهد.
این مقام مسئول در جمعیت هلال احمر توضیح داد: این اعضای جوان با این شعار که درخت که می کاری، نیت سلامتی کن نه برای خود که برای تمام موجودات که هر خوبی که کنی به خودت برمی گردد، در روز درختکاری اقدام به کاشت نهال کردند.
سازمان جوانان هلال احمر نهادی مردمی و تخصصی در امور جوانان است که با انجام مطالعات راهبردی در زمینه اصول، اهداف و ارزش های نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر، برای ارائه خدمات آموزشی، هدایتی و تربیتی جوانان را جذب، توانمند و در قالب تیم های ورزیده سازماندهی می کند تا بتوانند از طریق انجام فعالیت های خداپسندانه، بشردوستانه، امدادی، عام المنفعه و داوطلبانه با دیگران تعامل و امور خود و جامعه را به شکل موثر اداره و هدایت کنند.
اسفند ماه، آغوش زمین سخاوتمندانه پذیرای نهال های نوپا می شود تا در روز پانزدهم، ایرانیان را به پیشینه سنت های نیکویشان بازگرداند؛ آیینی فراتر از یک روز که انبوه کارکردهای نهفته در آن سرشار از پیام های سودمند و راهگشاست.
روز درختکاری در ایران دارای پشتوانه ‌ای از علایق ملی و سنت تاریخی است و هرکدام از مردم و مسئولان با کاشت درخت به خاک و زراعت احترام می‌ گذارند.
در این روز مردم ایران با حضور در جنگل ها، پارک ها و نقطه های مختلف شهر و روستا به صورت جمعی و فردی با کاشت نهال به استقبال سال نو و رویش دوباره گیاهان و درختان می روند.
در ایران از ۱۵ تا ۲۲ اسفند ماه به عنوان «هفته منابع طبیعی» نامیده می شود که نخستین روز این هفته یعنی ۱۵ اسفند روز ‌درختکاری نامگذاری شده است.