دکتر شهاب الدین صابونچی در آیین افتتاحیه « دوره تربیت مربی گفت و گوی بشر دوستی»: مهارت گفت وگو، نیازمند آموزش است

رییس سازمان جوانان هلال احمر با اشاره افزایش آمار نزاع ها گفت: جامعه ما گفت و گو کردن را فراموش کرده است و نیازمند آموزش در این حوزه است.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر  دکتر شهاب الدین صابونچی در آیین افتتاحیه « دوره تربیت مربی گفت و گوی بشر دوستی»  گفت: جمعیت هلال احمر نهادی است که در ذات خودش نهادی اجتماعی است و حتی برای بهتر شدن ماموریت  هایش ،  نیاز به گفت و گو و تعامل بین افراد  وجود دارد.

وی تمرین گفت و گو را  بسیار مهم دانست و گفت: پروردگار در قرآن کریم نیز در موارد مختلف افراد را به گفت و گو توصیه کرده است و عنوان  به مثال از حضرت موسی می  خواهد به کمک برادرش برای گفت و گو نزد فرعون بروند.

به گفته صابونچی البته باید  به این  موضوع توجه داشت که گفتگو آداب  خودش را دارد و اگر آداب و روش برای گفت و گو استفاده نشود  ممکن است  مشکلات افزوده شود.

وی  با اعلام این که در  کارگاه های امروز  مبانی و روش های گفت و گو آموزش داده می شود، افزود:  این مواردی  که آموزش داده می شود  چون  در زندگی کاربردی است فراموش نمی شود.

صابونچی با اشاره به این که آمار نزاع  نشان می دهد میزان  انواع خشونت همچون درگیری و دعوا افزایش یافته است،  گفت:  این اتفاق نشان می دهد ما هنوز به ارزش گفت و گو توجه نداریم.

رییس سازمان  جوانان هلال احمر با تاکید بر این که اصل  نخست نهضت صلیب سرخ و هلال احمر، بشردوستی است گفت:  فعالیت هایی  مانند امداد و نجات  در هلال احمر از موارد بشر دوستی است.

وی با تاکید بر این که گفت و گو اهمیت زیادی دارد و نیاز است اهمیت آن به جامعه تذکر داده شود، گفت:  حتی در گذشته این سرزمین مراجعه به ریش سفیدان محل، برای گفت و گو و رفع کدورت ها  بین مردم رواج داشت.

وی با بیان این که در این روزها افراد به دنبال  نفع زودگذر هستند، گفت:  این باور اشتباه شکل گرفته که افراد تصور می کنند خودشان خوب  و دیگران بد  هستند  و این نشانه ای از کاهش سرمایه اجتماعی است.

وی تقویت سرمایه اجتماعی را نیازمند گفت و گو دانست و گفت: افراد نباید نفع خودشان را در زیان یکدیگر جستجو کنند.

صابونچی با تاکید بر این که گفت و گو با محوریت بشر دوستی، باید محور جامعه شود افزود: تجارب نشان داده  در هر برهه ای گفت و گو محور قرار گرفته مشکلات جامعه کاهش یافته است.