40 سال، 40 اقدام

«پیمان» جوانان برای کمک به پیشگیری از اعتیاد

طرح ملی پیمان از جمله اقداماتی است که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از سال ۹۵ در راستای کمک به پیشگیری از اعتیاد آغاز کرده و در پی اجرای این طرح ابتکاری تا کنون ۵۲ هزار نفر آموزش های پیشگیری از اعتیاد را فرا گرفته اند.

طرح پیمان از جمله فعالیت‌هایی است که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در راستای کمک به پیشگیری از اعتیاد از سال ۹۵ آغاز کرده و تا کنون سه دوره آن به صورت ملی برگزار شده است.

جامعه هدف این طرح اعضای ۵ تا ۲۹ سال در کانون‌های سازمان جوانان، خانواده‌های اعضا، امدادگران، کارکنان جمعیت هلال احمر و مردم مناطق حاشیه‌نشین در استان‌های معین و پرخطر هستند.

هدف کلی از اجرای این طرح توانمندسازی و توسعه ظرفیت اجتماعی اعضا و داوطلبان، نوجوانان و جوانان مناطق حاشیه نشین و کارکنان جمعیت هلال احمر برای کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی است که سازمان جوانان جمعیت هلال احمر آن را در در راستای ماموریت های محوله از سوی اسناد بالادستی مختلف آن را انجام می‌دهد.

این اسناد شامل موارد زیر است:

اهداف استراتژی ۲۰۲۰، استراتژی E.S
اهداف مندرج در اساسنامه جمعیت هلال­احمر،
برنامه راهبردی ۱۰ ساله جمعیت و لحاظ شدن توسعه فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و بشردوستانه با محوریت حضورکودکان، نوجوانان و جوانان با هدف کمک به کاهش آسیب های اجتماعی در این برنامه
عضویت در شورای اجتماعی کشور و ماموریت‎های محوله از سوی شورای اجتماعی وزارت کشور در تقسیم کار ملی آسیب‌های اجتماعی در حاشیه نشینی، اعتیاد، زنان سرپرست خانوار، اختلالات روانی و رفتارهای پرخطر، آسیب­های اجتماعی کودکان، آسیب­های اجتماعی جوانان، آسیب های اجتماعی محیط های دانش آموزی، مسایل اجتماعی و فرهنگی محیط های دانشگاهی، مناطق بحرانی و حاد به عنوان دستگاه معین و یا همکار
عضویت جمعیت هلال احمر در دو کارگروه آسیب­های اجتماعی و مشارکت اجتماعی
عضویت جمعیت هلال احمر در کمیته فرهنگی و پیشگیری و کمیته توسعه مشارکت­های مردمی و سازمان­های مردم نهاد ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت کاهش گرایش به اعتیاد.
در راستای این وظایف، سازمان جوانان طرح ملی پیمان را با اهداف زیر آغاز کرد:

افزایش خودمراقبتی و کاهش گرایش به آسیب های اجتماعی بویژه اعتیاد در کودکان، نوجوانان و جوانان، زنان سرپرست خانوار
تغییر نگرش و تقویت رفتارهای محافظت کننده در میان نوجوانان، جوانان و خانواده های آنان از طریق تاثیرگذاری بر جنبه های شناختی، عاطفی و رفتاری آنان
کمک به ترویج فرهنگ سلامت و غنی سازی اوقات فراغت از طریق مشارکت مستمر جوانان و نوجوانان در حوزه سلامت اجتماعی
کمک به ترویج فرهنگ صلح و مدارای اجتماعی از طریق اجرای برنامه هایی با محوریت گفتگو و مسئولیت پذیری در بین اعضا و داوطلبان
افزایش رفتارهای خودمراقبتی جهت مقابله با شیوع HIV،هپاتیت و سایر بیماری های مرتبط
تقویت و توسعه مهارت معنویت و جهان بینی به عنوان مهمترین مولفه خودکنترلی و خودمراقبتی.
افزایش آگاهی خانواده ها در رابطه با عوارض و پیامدهای اعتیاد و چگونگی نظارت بر فرزندان
توانمندسازی مردم در محلات پرخطر مناطق حاشیه نشین برای مقابله با اسیب های اجتماعی
جذب و توسعه سمن های مرتبط با اهداف و برنامه های جمعیت درحوزه کاهش آسیب، اعم از کارآفرینی، فعالان حوزه فرهنگی، محیط زیست و……
ایجاد بستر مناسب تشکیل کانون های بشردوستانه به منظور جذب و سازماندهی اعضا و داوطلبان در مناطق حاشیه نشین و ارائه برنامه های بشردوستانه و امدادی برای آنان
آنچه سازمان جوانان جمعیت هلال احمر را به عنوان سازمانی جلوه داد که قابلیت اجرای چنین طرحی و رسیدن به اهداف آن را دارد؛ ظرفیت میلیونی نوجوانان و جوانان بشردوست و داوطلب سازمان است که در اقصی نقاط کشور و در مناطق شهری و روستایی حضور دارند و این ظرفیت امکان ایجاد شبکه سازی برای تاثیر هرچه بیشتر اعضا برروی همسالان و همتایان خود را ایجاد می کند.

ساز و کار اجرای طرح پیمان

در همین راستا سازمان جوانان اقدام به برنامه ریزی برای توانمند سازی ۱۰۰۰ نفر از سرگروه­ها در طرح ملی پیمان کرد. در آغاز کار ابتدا شاخص­هایی برای سرگروه ها و مسئولیت آنان در اجرای طرح در قالب دستورالعمل به استان­ها ارسال شد و در ۸ منطقه از کشور این اعضا آموزش­های لازم را در خصوص پیشگیری از اعتیاد از قبیل: ارتباط موثرجهت انتقال پیام، مهارت­های جرأت ورزی، نه گفتن، و… و همچنین آشنایی با عوارض مصرف مواد مخدر و روانگردان­ها باورهای غلط در خصوص اعتیاد و… را فرا گرفتند و هر سرگروه موظف به جذب ۷ نفر از اعضا به عنوان رابط و ارائه­ی آموزش به صورت حضوری در مراکز امور جوانان هلال احمر شد که این کار با تدوین CD و مولتی مدیا جهت انتقال مطالب انجام گردیده است. بعد از مطالعه، اعضا به گفت و گو در این خصوص پرداخته و هر عضو انتخاب شده به عنوان رابط و بعد از شرکت در آزمون و کسب نمره قبولی نسبت به جذب ۶ نفردیگر جهت معرفی طرح وارائه آموزش های پیشگیری از اعتیاد اقدام نموده است.

طبق این روش ۱۰۰۰ گروه پیمان جهت پیشگیری از اعتیاد و ارتقای ظرفیت های اجتماعی ایجاد شد و بالغ بر ۵۲۰۰۰ نفر آموزش های پیشگیری از اعتیاد را دیده و در آزمون آن شرکت کردند.

این ۱۰۰۰ گروه در سایر برنامه های پیشگیرانه در حوزه کاهش آسیب پذیری های اجتماعی مشارکت فعال داشته و اقدام به تشکیل شبکه های ارتباطی در فضای مجازی در سراسر کشور کردند و با دعوت از اساتید نسبت به اطلاع رسانی و مهارت های جرأت ورزی، مهارت های نه گفتن و باور های غلط در خصوص اعتیاد دانش و آگاهی اعضا را ارتقا می دهند.

همچنین این سر گروه ها مدیریت برنامه های مرتبط با کاهش آسیب پذیری های اجتماعی را در سازمان جوانان برعهده دارند. توانمند سازی این اعضا به عنوان مربی و تسهیلگر در دستور کار سازمان جوانان قرار دارد.

پیمان یک طرح ابتکار کم سابقه

طرح پیمان سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با توجه به ماهیتی که دارد منجر به صرفه جویی در هزینه های آموزش در زمینه پیشگیری از اعتیاد و همینطور افزایش تاثیر آموزش ها شد.

بر اساس توان کارشناسی موجود در کشور، اگر بنا باشد طی برنامه ای منظم، هر ماه اساتیدی ثابت و مشخص برای آموزش سر فصل­هایی مشخص به استان­های کشور اعزام شوند عملا ممکن نخواهد بود. در حالی که تصور کنیم چنین امکانی هم وجود دارد، در بهترین شرایط، ماهانه تنها ۲۰۰ نفر را می توان تحت پوشش برنامه آموزشی قرار داد. این نکته به معنای آن است که آموزش این افراد در این شرایط غیر ممکن، حدود ۲۱ سال به طول خواهد انجامید.

از سوی دیگر هزینه های آموزش داوطلبان، اعم از پذیرایی و اسکان و اسکان و ایاب و ذهاب، به سرانه پنجاه هزار تومان برای هر نفر طی یک روز کار آموزشی ۸ ساعته می رسد. البته در برخی موارد در تفاهم نامه های تبادل شده گاهی این رقم به ۱۵۰ هزار تومان نیز رسیده است.

با احتساب ارقام فوق، هزینه واقعی برنامه آموزشی پنجاه هزار داوطلب در کشور، به بودجه ای معادل دو میلیارد و پانصد میلیون تومان نیاز داشت.

از سوی دیگر کلاس­های برگزار شده پس از پایان یافتن، قابلیت تکرار را ندارند اما بسته های آموزشی تولید شده فعلی در این برنامه برای همیشه در کنار جوانان عضو این جمعیت باقی خواهد ماند.

به عبارت دیگر این طرح توانست با کاهش ۷۰۰ درصدی بودجه و کاهش ۶۲۰۰ درصدی زمان، به ۵۰ هزار جوان کشور، طی ۴ ماه و بودجه ای ۳۸۰ میلیون تومانی، ۸ ساعت آموزش اعتیاد بدهد و برای همه آنان نیز گواهی قبولی صادر کند. از همین رو می توان این فعالیت را در کشور بی سابقه و در جهان کم سابقه دانست.