دوره آموزشی آسیب شناسی فرهنگی اجتماعی به همت معاونت امور جوانان استان گلستان برگزار شد


به منظور ارتقا سطح آگاهی مسئولین امور جوانان شعب و پرسنل ستادی معاونت امور جوانان، در خصوص پیشگیری از آسیب های نوظهور در بین خانواده ها دوره آموزشی آسیب شناسی فرهنگی اجتماعی به همت معاونت امور جوانان استان گلستان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گلستان؛ فوژان طبسی معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان در این دوره با تاکید بر ضرورت آگاه سازی خانواده ها از آسیب های اجتماعی افزود: ظهور تکنولوژی های نوین ارتباطی در عصر حاضر به همراه تحولاتی که در فضای مجازی به وجود آمده بسیاری از کارکردهای خانواده ها را دچار اختلال کرده است.

ادامه داد: در مباحث آسیب شناختى نهاد خانواده، یکى از محورهاى مهم، بررسى آسیبهاى ناشى از تحولات خانواده است؛ تحولاتى که خود منشا بروز دگرگونی های عمیق و اساسى در نوع روابط و ارزشهاى خانوادگى می باشند.

وی با اشاره به این که یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اینترنت و فضای مجازی نارضایتی‌های خانوادگی و تهدید بنیان‌های این نهاد است تصریح کرد: به دلیل ویژگی های خاص فضای مجازی و نو بودن این پدیده، بسیاری از والدین فرصت، امکان و یا توان کافی برای شناخت دقیق این فضا و کاربردهای آن را به دست نیاورده اند و عدم آشنایی مناسب آنها با این فضا و در مقابل استفاده روزمره نوجوانان و جوانان و حتی کودکان از این فضا باعث شده است که یک فضای محرمانه و خصوصی در داخل خانه برای فرزندان ایجاد شود و آنها بدون دغدغه و بدون احساس وجود ناظر بیرونی به سایت های مختلف در این فضا دسترسی یافته و بعضا به دلیل ویژگی های سنی و شخصیتی و کنجکاوی های خود متاثر از فضاهای ناسالم موجود در اینترنت گردند.

طبسی گفت: باتوجه به رشد سریع تکنولوژی و استفاده روز افزون افراد جامعه از فضاهای مجازی این کارگاه با هدف بررسی و شناسایی مشکلات و آثار استفاده بی ضابطه از این فضاها و آسیب های جدی آن بر کانون خانواده و ارائه راهکارههای مناسب و کلیدی برای برنامه ریزی منطقی و تقویت خودکنترلی افراد در استفاده صحیح از این ابزار برگزارشد.

وی افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از افراد جامعه درگیر فضای مجازی می باشند، برنامه ریزی و آموزش دقیق در خصوص استفاده صحیح از این ابزار به ویژه در قشر جوان جامعه لازم و ضروری است.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان خاطرنشان کرد: بروز آسیب های نوظهور می تواند زمینه ساز نوع جدیدی از آسیب های اجتماعی و روانی باشد و به همین دلیل، برنامه ریزی برای شناسایی، پیشگیری و کاهش آسیب های نوظهور لازم و ضروری بوده که آموزش و آگاه سازی خانواده ها در پیشگیری از آسیب های نوظهور می تواند به عنوان یک راهکار موثر مورد استفاده قرار گیرد.

وی آسیب های مرتبط با فناوری های جدید را شامل آسیب های ناشی از استفاده از ماهواره، بازی های رایانه ای، تلفن همراه و اینترنت دانست.

این دوره بصورت دو روزه برای ۲۰ نفر از مسئولین امور جوانان شعب جمعیت هلال احمر استان گلستان و کارشناسان ستادی در محل سالن کنفرانس شهید احمدی روشن مرکز علمی کاربردی هلال احمر استان برگزار شد.