یادداشت // جوانان داوطلب هسته اصلی کانون‌های روستایی

كانون‌هاي روستايي هلال‌احمر خراسان جنوبي خدمات متعددی در روستاهاي محروم و كم برخوردار اين استان به روستاييان ارائه مي‌كنند؛ از اشتغالزايي براي بانوان روستايي گرفته تا حل مشكل كم‌آبي و كمك به كشاورزان نيازمند.

کانون‌های روستایی هلال‌احمر خراسان جنوبی خدمات متعددی در روستاهای محروم و کم برخوردار این استان به روستاییان ارائه می‌کنند؛ از اشتغالزایی برای بانوان روستایی گرفته تا حل مشکل کم‌آبی و کمک به کشاورزان نیازمند. فائزه موهبتی، معاون امور جوانان هلال‌احمر استان خراسان جنوبی از چگونگی راه‌اندازی این کانون‌ها و نحوه خدمات‌رسانی آنها به روستاهای محروم این استان می‌گوید.
چند کانون روستایی در استان خراسان جنوبی به روستاییان مناطق محروم خدمات‌رسانی می‌کنند؟
کانون روستایی به همت جوانان داوطلب در ١٧ روستای استان تأسیس شده و در حال فعالیت است.
نحوه راه‌اندازی این کانون‌ها به چه صورت است؟
اساس فعالیت کانون‌های روستایی جوانان داوطلب هستند. جوانان روستایی که عضو هلال‌احمر شده‌اند درخواست راه‌اندازی کانون را به ما ارائه می‌کنند و پس از انجام مراحل اداری لازم، مجوز تأسیس کانون روستایی از سوی سازمان جوانان صادر می‌شود. مسئولیت تعیین اعضای کانون نیز با جوان‌هایی است که کانون را راه‌اندازی کرده‌اند.
اگر درخواستی از سوی جوانان روستا به معاونت شما نرسد هم امکان تاسیس کانون روستایی وجود دارد؟
به‌طور معمول کانون‌های روستایی با ارائه درخواست از سوی جوانان داوطلب راه‌اندازی می‌شوند اما با توجه به خدمات ارزنده‌ای که این کانون‌ها در روستاهای محروم ارائه می‌کنند، هلال‌احمر برای روستاهایی که متقاضی راه‌اندازی کانون در آن روستا وجود ندارد نیز برنامه دارد. در این روستاهای محروم و عمدتاً دورافتاده استان، تأسیس کانون از سوی هلال‌احمر به اهالی روستا پیشنهاد می‌شود. در این روش کانون روستایی و فعالیت‌های آن را برای اهالی روستا تشریح می‌کنیم تا پس از تأسیس کانون خدمات مختلف به روستاییان ارائه شود. با این شیوه در ۴ روستای محروم شهرهای در میان و سربیشه با جلب مشارکت اهالی روستا کانون روستایی راه‌اندازی شده است.
چه خدماتی در این کانون‌ها به روستاییان مناطق محروم ارائه می‌شود؟
خدمات بشردوستانه‌ای چون اهدای خون، ایستگاه سلامت، برگزاری مراسم جشن و عزاداری در مناسبت‌های مختلف و… در تمام کانون‌های روستایی در اختیار روستاییان قرار می‌گیرد اما اعضای کانون تلاش می‌کنند در هر روستا با توجه به نوع نیاز اهالی، کمبودها و نیازهای اساسی روستایی خدمات‌رسانی کنند. به‌عنوان مثال اعضای جوان کانون‌های روستایی در روستاهایی که به دلیل مهاجرت جمعیت غالب آن سالمند هستند برای برداشت محصولات کشاورزی کمک حال کشاورزان سالخورده شده‌اند.
هلال احمر چه کمک‌هایی برای اجرای برنامه‌ها و نیز خدمات‌رسانی بهتر توسط کانون‌ها به اعضای جوانان ارائه می‌کند؟
خدماتی که کانون‌های روستایی ارائه می‌کنند به‌صورت داوطلبانه است. اما اعضای جوان کانون، طرح‌ها و برنامه‌هایی که برای خدمت‌رسانی به روستاییان دارند را به ما ارائه می‌کنند و هلال‌احمر نیز پس از موافقت با طرح و تأمین اعتبار هزینه‌های لازم را برای تهیه تجهیزات و لوازم مورد نیاز در اختیار اعضای جوان کانون قرار می‌دهد.

فائزه موهبتی – معاون امور جوانان هلال‌احمر خراسان جنوبی