دانش‌آموزان آذربایجان شرقی مدیران بحران در کاهش اثر سوانح/ مسابقات رباتیک به تبریز رسید

مسابقات استانی کاربرد علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در کاهش اثرات سوانح و بلایا (رباتیک) در آذربایجان شرقی، با شناخت تیم های برتر به کار خود پایان داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی؛ مسابقات مرحله استانی طراحی و ساخت روبات توسط دانش آموزان در بخش های مجزای دختران و پسران برگزار شد.
سعید کنعانی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی در حاشیه برگزاری این مسابقات در محل مرکز اسناد و گنجینه جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی در گفتگو با خبرنگاران با تشریح دوره های رباتیک گفت: در این دوره ها که با همکاری بنیاد بین المللی ایرباس و صلیب سرخ جهانی توسط سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در تعدادی از استانها از جمله استان آذربایجان شرقی از ماهها پیش آغاز شده است ابتدا مربیان جمعیت هلال احمر، توسط تیم آموزشی بنیاد ایرباس آموزش ها و مهارتهای لازم را کسب کرده، سپس نسبت به انتقال آموزش ها و تجربیات خود بصورت آبشاری به مربیان مدارس و کانون‌های دانش آموزی اقدام نمودند که در استان ما بالغ بر ۱۰۰۰ نفر دانش آموز دختر و پسر آموزش های لازم را کسب کردند.
کنعانی هدف از برگزاری این دوره ها را ورود جمعیت هلال احمر به حوزه رباتیک و استفاده از ربات‌ها در ماموریت ها و عملیات‌های هلال احمر در آینده دانست و افزود: با توجه به پیشرفت روز افزون تکنولوژی به ویژه گسترش رباتیک در سطح دنیا و اشتیاق فراوان جوامع، جوانان و نهادها به ربات‌ها بعنوان مبحث نوین و بهره مندی از رباتها برای پیاده نمودن اهداف سازمانی خود، دانش آموزان شرکت کننده در این دوره ها بر طبق الگوی از پیش تعیین شده مدیریت بحران با مشاورت و همفکری همدیگر نسبت به طراحی و ساخت ربات و پیاده نمودن آن بر روی نقشه های طراحی شده اقدام می نمایند.
وی افزود: دانش‌آموزان شرکت کننده علاوه بر گذراندن دوره های تخصصی رباتیک و آشنایی با برنامه‌ریزی و طراحی ربات، همزمان با اهداف و وظایف جمعیت هلال‌احمر آشنا می‌شوند.
کنعانی ابراز امیدواری کرد: با خلاقیت جوانان ان‌شاالله زمینه ساخت و استفاده از رباتها در عملیات‌ها، حوادث و ماموریت‌های جمعیت هلال احمر که توام با خطرات و آسیب های جانبی برای نیروهای امدادی است فراهم گردد.

دکتر فرزاد کریمیان معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان آذربایجان شرقی تشریح کرد: دوره های آموزشی کاربرد علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در کاهش اثرات سوانح و بلایا (رباتیک) که پس از تربیت و آموزش مربیان، در مدارس شهرستان تبریز برگزار شد؛ بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز دختر و پسر از این آموزش ها بهره مند شدند و این تعداد، بیش از سهمیه اختصاصی از سوی سازمان جوانان برای استان آذربایجان شرقی بود.
کریمیان افزود: پس از برگزاری دوره های آموزشی، منتخبین مدارس بمنظور شرکت در مسابقات استانی معرفی شدند و روز پنجشنبه ششم دی ماه ۹۷ با حضور ۴۴ نفر دانش آموزِ دختر در قالب ۱۱ گروه چهار نفره و ۴۴ نفر از دانش آموزانِ پسر در قالب ۱۱ گروه چهار نفره به رقابت پرداختند.

شور و نشاطِ وصف ناپذیر از نتایجِ کار تیمی

مشارکت در کار تیمی و گروهی، شور و نشاط زایدالوصفی در قشر نوجوان به دنبال دارد. تلاش و کوشش در جهت پیشبرد اهدافی که تیم دنبال می کند، مهارت های فردی و در ادامه مهارت های اجتماعی را در دانش آموزان تقویت می کند. مسئولیت پذیری و افزایش دانش جهت کسب موفقیت از اهداف دیگر این طرح بود. آشنایی با ساخت و نحوه کار در علم روباتیک، به علایق دانش آموزان در حین تحصیل و انتخاب رشته سمت و سو می دهد و از عوامل تاثیرگزار در هدایت تحصیلی محسوب می شود.

آشنایی با اصول و اهداف جمعیت هلال احمر

یکی از مهمترین اهدافی که در دوره کاربرد علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات در کاهش اثر سوانح و بلایا (رباتیک) که با همکاری مشترک سازمان جوانان و بنیاد بین المللی ایرباس صورت گرفت؛ آشنایی دانش آموزان با اصول و اهداف جمعیت هلال احمر بود. آشنایی با مفاهیمی چون: بشردوستی، انسانیت، کارهای داوطلبانه، امداد و نجات، کمک به همنوع، کاهش آسیب های پس از وقوع حوادث و مهمتر از همه “مدیریت بحران” در زمان لزوم و مواقع ضروری.
شیخ محمدی رئیس اداره دانش آموزی سازمان جوانان در این باره گفت: دانش آموزان در این دوره ها با مباحث مختلف و کلیدی آشنا می شوند؛ از جمله “مدیریت بحران در حوادث” که با حفظ خونسردی و آرامش، علاوه بر نجات جان خود؛ به دیگران نیز کمک کنند و در نهایت پس از وقوع سانحه، در جهت کاهش و تسکین آلام مصدومان کوشش نمایند.
شیخ محمدی ادامه داد: برگزاری این دوره ها که در ۷ استان کشور اجرا شده است، علاوه بر ایجاد انگیزه در دانش آموزان جهت ادامه‌ی این مسیر و ساخت روبات های امدادگر و نجاتگر در آینده؛ منجر به کاهش چشمگیر سرمایه های انسانی و مادی در زمان بروز حوادث می شود.

برای کاهش تلفات ناشی از حوادث و بلایا بایستی به علم و تکنولوژی روز مجهز شد

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی در آیین اختتامیه مسابقات رباتیک استانی دانش آموزان گفت: کشور ما بعلت حادثه‌خیز بودن؛ خسارات بسیاری مخصوصا در سال‌های اخیر در اثر وقوع زلزله‌های مخرب دیده است و دستیابی به علم و تکنولوژی می‌تواند سهم بسزایی در کاهش اثر این سوانح ایفا کند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری آذربایجان شرقی خاطرنشان کرد: کشور ما نیز جهت کاهش اثرات ناشی از بلایای طبیعی مانند زلزله، بایستی به مباحث علم و تکنولوژی جدید ورود پیدا کند.
بدر شکوهی ضمن استقبال از ورود جمعیت هلال احمر به بحث رباتیک تصریح کرد: ورود جمعیت هلال احمر به بخش رباتیک، ورود بسیار خوب و مبارکی است و ما امیدواریم که این ورود کماکان تا حصول نتیجه نهایی تداوم داشته باشد.
وی افزود: شما دانش آموزان، مدیران آینده این کشور هستید و باید در آینده نه چندان دور جوابگوی نیازهای کشورمان باشید، بنابراین مجهز شدن به علم و تکنولوژی روز باعث میشود شما در مدیریت‌های خودتان در آینده موفق ظاهر شوید.

آموزش و پرورش از برنامه‌های نشاط بخش و هدفدار هلال احمر در میان دانش‌آموزان استقبال می‌کند

معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در آیین اختتامیه مسابقات رباتیک دانش‌آموزی برنامه‌های هلال احمر در میان دانش آموزان را هدفدار و نشاط بخش خواند.
طاهر علمی گفت: انصافاً مربیان جمعیت هلال احمر و مدرسان حوزه رباتیک و سایر حوزه های مرتبط با هلال احمر تلاش بسیاری می‌کنند که قدردان این زحمات هستیم.
وی ادامه داد: هیجانی که دانش آموزان در مسابقات رباتیک استانی از خود نشان دادند نشانگر این است که اهمیت به جوانان و جوان پروری در بین مدیران استان روز به روز بیشتر می‌شود.
علمی ادامه داد: ما در آموزش و پرورش چندین تشکل دانش آموزی داریم که یکی از تشکل‌های فعال دانش‌آموزی، کانون‌های جمعیت هلال احمر می‌باشد که واقعا برنامه های بسیار مثمر ثمری در میان دانش آموزان پیاده کرده است.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی گفت: جمعیت هلال احمر در بخش مهارت آموزی در بین دانش آموزان چه در بحث مقابله با حوادث و آموزش‌های امداد و نجات در قالب طرح دادرس و چه در بحث رباتیک ورود بسیار خوب داشته است.
وی تصریح کرد: ما از برنامه های جمعیت هلال احمر در آموزش و پرورش و در مدارس با کمال میل استقبال می‌کنیم و امیدواریم در روزهای آتی به جای هزار دانش آموز، ۱۰ هزار نفر از دانش آموزان در حوزه رباتیک از طریق جمعیت هلال احمر آموزش‌های لازم را کسب کنند.
علمی خاطر نشان کرد: لازمه‌ی کار امروز آموزش و پرورش و جامعه ما، جوان پروری است. رویکرد جوان پروری همان بحث مهارت‌آموزی است که برنامه های جمعیت هلال احمر هم در این راستا بوده و نشاط خاصی در میان دانش آموزان ایجاد کرده است.
معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان آذربایجان شرقی در پایان با تاکید بر مهارت آموزی و داشتن نظم و همچنین پیگیری کارها از روی علاقه و اشتیاق افزود: بعضی از برنامه ها ساکن و بعضی از برنامه‌ها حرکتی هستند و تداوم دارند که برنامه های جمعیت هلال احمر در مدارس و آموزش و پرورش، برنامه های حرکتی و پویا و تداوم دار هستند. ما نیز در آموزش و پرورش استان از برنامه های نشاط بخش و هدفدار هلال احمر استقبال کرده و آماده هر گونه همکاری با هلال احمر هستیم.

مدیریت بحران در صحنه حوادث

در زمان وقوع حوادث، مهمترین مسئله مدیریت بحران و صحنه است که دانش آموزان در این دوره، آموزش های لازم را درخصوص ارزیابی اولیه و مدیریت صحنه، برنامه نویسی و انتقال به روبات های مونتاژ شده، مسیریابی، یافتن مصدوم و انتقال به مراکز درمانی را فرا می گیرند. این ربات ها طبق داده های ورودی و پردازش اطلاعات؛ پس از مسیریابی روی نقشه، مصدوم را از محل حادثه به نزدیکترین مرکز درمانی انتقال می دهند.
این دوره آموزشی، ضمن آشنایی مختصر با دانش رباتیک، انگیزه لازم را به دانش آموزان جهت ادامه فعالیت و تحصیلات اکادمیک در این زمینه را فراهم می کند.

شناخت تیم های برتر، پایان بخش مسابقات رباتیک

بنابراین گزارش؛ پس از پایان رقابت های ۲۲ تیم که در مرکز اسناد و گنجینه هلال احمر آذربایجان شرقی برگزار گردید؛ پس از جمع بندی امتیازات توسط داوران، در بخش دختران دانش آموز شرکت کننده، مدارس شهید علی پور، نمونه فاطمیه و مدرسه برون بری به ترتیب مقام های اول تا سوم را به خود اختصاص دادند.
این گزارش می افزاید: در بخش پسران دانش آموز شرکت کننده، مدرسه هشترودی، مدرسه شهید بخت شکوهی و مدرسه نور به ترتیب مقام های اول تا سوم را کسب کردند که در صورت برگزاری مسابقات مرحله کشوری، تیم های اول در هر بخش به این رقابت ها راه می یابند.

تهیه و تنظیم: رویاء ذوالفقاری / رابط خبری سازمان جوانان در آذربایجان شرقی