ربات ها به فارس آمدند

مسابقات طراحی و ساخت ربات های امدادگر در شرایط بحران در استان فارس با حضور 22 تیم برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر،  مسابقات استانی دوره آموزشی کاربرد علم، تکنولوژی ریاضیات و مهندسی در کاهش آثار سوانح و بلایا (طرح رباتیک) به کمک (بنیاد خیریه ایرباس)  از سال ۲۰۱۶ در ایران آغاز شده و تا سال ۲۰۱۸ ادامه دارد.

فارس یکی از استان های بود که این دوره در آن برگزار شد؛ در این دوره آموزشی کاربرد علم، تکنولوژی ریاضیات و مهندسی در کاهش آثار سوانح و بلایا (طرح رباتیک)  با حضور ۲۲ تیم از ۲۲ مدرسه (۱۱ دخترانه و ۱۱ پسرانه) طی دو روز ویژه دختران و پسران در شهر شیراز برگزار شد.

در این رقابت ها  رئیس اداره دانش آموزی سازمان جوانان، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان فارس، مدیرکل بحران استان فارس، معاون امور جوانان استان و نمایندگانی از آموزش و پرورش استان حضور داشتند.

دانش آموزان براساس الگوی مدیریت بحران و با بهره گیری از کارگروهی به ساخت ربات و اجرای نقشه های مربوطه پرداختند.

سعید بابایی معاون پیش‌دبستانی و دانش‌آموزی سازمان جوانان در خصوص برگزاری این دوره از رقابت ها گفت: در این طرح دانش‌آموزان تلفیقی از محاسبات ریاضی و علم رباتیک و تکنولوژی روز دنیا را به کار می­برند تا در جریان امداد و نجات و فعالیت­های هلال‌احمر از آن استفاده کنند.

وی افزود: همزمان با دوره­های تخصصی رباتیک و آشنایی با برنامه‌ریزی و طراحی ربات، دانش‌آموزان با اهداف و وظایف هلال‌احمر هم آشنا می­شوند. این آشنایی به این دلیل است که دانش‌آموزان بدانند در چه موقعیت­ها و شرایطی می­توان از ربات­ها استفاده کرد.

بابایی با اعلام این که این دوره ­ها با آموزش مربیان هلال‌احمری توسط تیم آموزشی بنیاد ایرباس آغاز شده گفت: گروه­های بعدی مربیان، از بین علاقه­مندان جمعیت هلال‌احمر انتخاب شدند؛ پایان آموزش­ها با آغاز رقابت­ها همراه بوده و هر استان برگزیدگان خود را برای رقابت کشوری معرفی می­کنند.

بابایی افزود: یکی از اهداف ما این است که دانش‌آموزان، اختراعاتشان در آینده را به سمت نیازهای موجود در هلال‌احمر ببرند. پهبادها و ربات­ها دو موضوع روز دنیا در جمعیت هلال‌احمر و صلیب‌سرخ هستند. موضوع ربات­های امدادگر در تمام دنیا موضوع تازه­ای است. درعملیات­های امداد و نجات موقعیت­هایی هستند که انسان به راحتی و بدون خطر نمی­تواند به آن نزدیک شود و عملیات را به‌طور کامل انجام دهد.معاون سازمان جوانان هلال احمر افزود: ربات­های امدادگر در چنین شرایطی به کمک تیم­های امداد و نجات می­آیند و می­توانند با ریسک‌پذیری پایین، جان مردم را در حوادثی مثل سیل و زلزله و آتش‌سوزی نجات دهند.

وی اضافه کرد: پهبادها تکنولوژی شناخته شده­تری هستند که در حال حاضر هم در برخی از عملیات­ها کار را برای نیروهای عملیاتی آسان‌تر می­کنند. پیشرفته کردن این پهبادها و افزودن امکانات تازه­تر به آنها بخش دیگری از آینده رباتیک در هلال‌احمر است.

بابایی خاطر نشان کرد: اکنون در برخی از عملیات­ها برای شناسایی و حتی یافتن افراد گم شده در مناطق صعب‌العبور، از پهباد استفاده می­شود. در بسیاری از عملیات­ها به جای بالگرد، می­توان از پهبادها استفاده کرد تا هم سرعت عمل بیشتری داشته باشیم و هم امکان دسترسی به مناطق بیشتر شود.

وی گفت: یکی از مهم‌ترین تفاوت­های استفاده از پهباد به جای بالگرد، کاهش قابل توجه هزینه­ها است. آنچه در دورنمای این آموزش­ها و مسابقات رباتیک به دنبال آن هستیم، کسب دانش ساخت و طراحی ربات­ های امدادگر و پهبادها و دیگر تجهیزات لازم برای عملیات­های امداد و نجات است. ما برای رسیدن به این دورنما، روی دانش‌آموزان سرمایه­ گذاری می کنیم.