گزارش//و اینجا مهربانی و عشق بود که دست به دست می‌شد!

گزارشی از اهدای کاورهای دانش آموزی هلال احمر و بسته های تحصیلی رئیس جمعیت هلال احمر به دانش آموزان دبستان روستای کردستان بزرگ شهرستان بهبهان.

مجتبی طحان| به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، آئین اهدای کاورهای دانش آموزی هلال احمر و بسته های تحصیلی از سوی رئیس جمعیت هلال احمر به دانش آموزان دبستان روستای کردستان بزرگ شهرستان بهبهان که در جریان اجرای مانور ایمنی در برابر زلزله، آرم جمعیت هلال احمر را بر روی لباس های خود نقاشی کرده بودند، در میان سیلی از مهربانی و شوق با حضور مدیران استانی و شهرستانی برگزار شد.

خوبی، خوب است!

وقتی می گویند که خوبی راه خودش را پیدا می کند، بیراه نگفته اند! خوبی همواره خوب است و زشتی و پلشتی است که راه به جایی ندارد حتی اگر کور زمانی، دلِ روشنایی را تاریک کند که دست آخر، نور می ماند و تاریکی محکوم به فناست! خوبی آنقدر زیبا و باشکوه است که بدون تعلیم نیز جاری و ساری می شود و میل به خوب بودن را خدای تعالی در وجود همه انسان ها نهاده است که خوبی عشق است و عاشق، خوب را می خواهد و بس…

بشردوستی نیز از پسِ پرده‌ی خوبی‌ها رخ نمون می کند و خود را برای همه انسان های نیک پندار و نیکوسرشت متجلی می کند، آنجا که عاشقان در این مسیر و بر این سبیل ره‌پوی کردار نیک هستند. ماجرا، ماجرای عشق و انسانیت است که از ازل تا ابد در نهاد همه انسان نهاده شده و باید بارور و نهادینه شود و این بار بشردوستی در پوستینِ عاشقانی کوچک‌سال و بزرگ‌کردار افتاده و از دبستان شهید پیروز روستای کردستان بزرگ شهرستان بهبهان بر اریکه دل‌انگیز و نجات‌بخش جمعیت هلال احمر سوار گشته است!

و اما عشق…

داستان ما از آنجا آغاز شد که دانش آموزان دبستان شهید پیروز روستای کردستان بزرگ شهرستان بهبهان هشتم آذر را بسان همه‌ی دانش آموزان ایران زمین گرامی داشتند و رو به افق روشن امن و ایمنی، مانور آمادگی در برابر غول مهیب زلزله را برگزار کردند. آنها دوست داشتند تا با لباس زیبا و امیدزای هلال احمر، از دست زلزله خروج کنند اما لباس نداشتند. این دانش آموزان باصفا، اما، بیکار ننشستند و با هدایت باغبانان مدرسه، هلال ماه عاشقی را با دستان کوچک خود بر پهنه سفید پارچه های پیراهن، نگاشتند و با همت بلند، زلزله ای در جمعیت هلال احمر ایجاد کردند که صدا و ندایش به گوش رئیس این مجموعه مردمی رسید…

وقتی حقیقت، روی خود را در فضای مجازی هویدا می کند…

تصاویر این حرکت زیبا و عجیب دست به دست گشت و این حقیقت، سیال‌وار فضای مجازی را درنوردید و در حلقه عاشقان درآمد. رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر و پس از او رئیس جمعیت هلال احمر یکی پس از دیگری بودند تا عکس های عاشقی را نظاره کردند. اینجا دکتر علی اصغر پیوندی بود که دست به کار شد و برای این دانش آموزان نهضت ساز، لباسی هلال احمری مملو از احساس را فرستاد تا مانور بعدی خویش را با لباسی سفارشی اجرا کنند. در کنار این لباس ها و به افتخار این بچه ها، برای تمام دانش آموزان مدرسه، نیز هدایایی ارسال شد تا توسط مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان به این عزیزان تقدیم شود.

… و مهربانی در آسمان آبی دبستان پیروز می درخشید

روز موعود فرا رسید و دکتر علی خدادادی به همراه همکاران خود به دبستان شهید پیروز روستای کردستان بزرگ بهبهان وارد شد. فرماندار، رئیس آموزش و پرورش شهرستان، اعضای شورای شهر، مسئولان شهرستانی و مدیران و معلمان مدرسه نیز حضور داشتند. برنامه با هلهله و صدای پر از شوق بچه ها آغاز شد. تلاوت آیات قرآن که طنین انداز شد، دبستان ارامشی یافت. با صدای سرود غرورآفرین ایران اسلامی، مدرسه بار دیگر شور و هیجانی وصف ناپذیر گرفت و آئین اهدای لباس های هلال احمر و بسته های تحصیلی از سوی رئیس جمعیت هلال احمر کشور با چند سخنرانی ادامه پیدا کرد. پس از صحبت های مسئولان، کاورهای دانش آموزی هلال احمر بر تن دانش آموزان دبستان شهید پیروز نشست و سپس بسته های تحصیلی بود که در سیل شور و شوق بچه ها دست به دست می شد و کوجی از خوشحالی و شادی را همراه خود می آورد و آخرین صدای بلند دانش آموزان این بود که: پیوندی، دوستت داریم! صابونچی، دوستت داریم، خدادادی دوستت داریم…

نقش برجسته طرح ملی دادرس در کاهش خطرپذیری و توانمندسازی دانش آموزان

مدیرعامل جمعیت هلال‌احمر خوزستان در جمع دانش آموزان و میهمانان دبستان شهید پیروز با اهدای سلام از سوی دکتر علی اصغر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر کشور گفت: وجود این دانش آموزان نشان دهنده وجود اخلاص و جدیت معلمانی است که چنین دانش آموزانی را پرورش می دهند و زمینه چنین برنامه هایی را فراهم می کنند.

دکتر علی خدادادی ادامه داد: پس از حرکت زیبای دانش آموزان این مدرسه که همه مسئولان جمعیت را به وجد آورد، از سوی رئیس جمعیت هلال احمر مأموریت یافتیم تا در جمع شما حاضر شویم و با اهدای لباس هلال احمر و هدایایی، شوق روزافزون شما را به هلال احمر ارج نهیم.

وی در ادامه سخنان خود گفت: جمعیت هلال‌احمر طرح دادرس را در حوزه دانش آموزی به منظور آشنایی دانش آموزان با مهارت های امدادی و استفاده از آنها در زمان وقوع بحران ایجاد کرده که تاثیر بسزایی در ایجاد آمادگی دانش آموزان برای مقابله با خطرات داشته است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان افزود: دانش آموزان سرمایه های اصلی ما هستند که در آینده سکاندار و میراث دار تصمیمات ما هستند.

دکتر خدادادی با بیان این که ما وظیفه داریم با آموزش زمینه کسب فضیلت ها را برای دانش آموزان فراهم کنیم، تصریح کرد: باید شرایطی را برای دانش آموزان فراهم کنیم که باعث ایجاد امید و نشاط در آنها شود.

وی گفت: در این راستا جمعیت هلال احمر وظیفه دارد با توانمندسازی اقشار مختلف جامعه موجب کاهش ضریب خطرپذیری در جامعه شود.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان با بیان این که باید شرایطی را برای مصون سازی دانش آموزان در برابر آسیب های اجتماعی فراهم کنیم، اضافه کرد: جمعیت هلال توان و قدرت خود را از داوطلبان می گیرد و نهادی داوطلب محور است و خدمات بشردوستانه را بدون منت به اقشار مختلف جامعه ارائه می کند.

دکتر خدادادی بیان کرد: بهبهان از تقدس خاصی برخوردار است و با توجه به شرایطی که در دوران جنگ تحمیلی و دفاع مقدس وجود داشت و مظلومیتی که دانش آموزان بهبهانی پس از آن حمله موشکی داشتند، سند مظلومیت کشورمان در جنگ بود.

وی ادامه داد: بعد از این واقعه بود که مظلومیت کشورمان در جهان مورد توجه قرار گرفت و شهادت آن دانش آموزان مظلومیت مردم و کشورمان را نشان داد.

وی با اشاره به حمله شیمیایی عراق در دوران جنگ تحمیلی به بهبهان و شهادت جمع زیادی از مردم در این فاجعه، بیان کرد: شهدایی که در حمله شیمیایی به بهبهان شهید شدند نیز یکی از سندهای مظلومیت مردم این خطه هستند.

به گفته مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان امنیت و آرامشی که اکنون داریم میراث گرانبهایی است که شهدا برای ما به جا گذاشتند و ما باید همیشه قدردان این میراث باشیم.

جمعیت هلال احمر بازوی قوی نهادهای شهرستان در حوادث

فرماندار شهرستان بهبهان نیز در این مراسم با تقدیر از تلاش های جمعیت هلال احمر در حوزه های دانش آموزی، امدادی و آموزشی گفت: از رئیس جمعیت هلال احمر کشور برای توجه دقیق و عالمانه به برنامه هایی که در سراسر کشور برگزار می شود، تشکر می کنم.

محمد حری افزود: جمعیت هلال احمر بازوی قوی فرمانداری و سایر نهادهای شهرستان در زمان حوادث و سوانح محسوب می شود که نیازمند توجه و حمایت ویژه از سوی مرکز است.

تابلوی بشردوستی با دستان دانش آموزان دبستان روستای کردستان ترسیم شد

معاون امور جوانان جمعیت هلال‌احمر خوزستان نیز در این مراسم با اشاره به ابتکار جدیدی که توسط دانش آموزان روستای کردستان بزرگ بهبهان پیاده شد، گفت: در جریان مانور زلزله در مدارس همکاران ما به این مدرسه آمدند و دانش آموزان با کمک و راهنمایی معلمان ابتکاری را طراحی و پیاده کردند که با رسانه ای شدن آن مورد توجه رییس جمعیت هلال‌احمر کشور قرار گرفت.

علی پهلوان افزود: دانش آموزان با این کار تابلوی جدیدی را از هلال احمر طراحی و خلق کردند و ما هم از این کار استقبال کردیم.

وی بیان کرد: هلال احمر نگاه ویژه ای به حوزه جوانان و دانش آموزان دارد و در حوزه دانش آموزی طراحی ملی دادرس را اجرا می‌کند که در قالب آن مهارت های امدادی به دانش آموزان آموزش داده می شود.

مهربانی را بیاموزیم!
برنامه تمام شد و همه رفتند! و دست آخر اینچه به یادگار ماند، مهربانی سرشاری بود که از بالای این مرز پر گوهر تا شهرستان بهبهان جاری شده شده بود و این رمز ماندگاری این مرز و بوم است: مهربانی را بیاموزیم!