گزارش تصویری//بیستمین مانور سراسری زلزله و ایمنی با حضور رئیس سازمان جوانان و رئیس سازمان مدیریت بحران

بیستمین مانور سراسری زلزله به میزبانی استان البرز در مدرسه دخترانه فاطمه پزشکی شهرستان کرج برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان البرز؛ اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور در خصوص اجرای مانور زلزله در مدرسه فاطمه پزشکی گفت: با توجه به آموزش‌هایی که داده شده بود این مانور با پناه‌گیری، خروج اضطراری، برپایی چادر، حمل مصدوم توسط دانش‌آموزان به خوبی انجام شد.

این مسئول اضافه کرد: در هر حال آموزش برای مقابله با حوادث اهمیت زیادی دارد و به دنبال آن هستیم تا دانش‌آموزان حوادث را بشناسند.

دانش‌آموزان قشر تاثیر گذار جامعه هستند
عزیزالله شهبازی ظهر چهارشنبه در مدرسه فاطمه پزشکی اظهار کرد: این مانور سراسری برای نخستین بار در کشور به مرکزیت البرز با هدف آموزش شهروندان به‌ویژه دانش‌آموزان، برگزار شد.

وی افزود: دانش آموزان، بخش عمده ای از جامعه را تشکیل می دهند و می‌توان از طریق آن‌ها آموزش‌ها را به خانواده‌ها منتقل کرد.

وی ادامه داد: مانور زلزله، شبیه سازی ارزشمندی با پیامد آموزشی بالا برای ایجاد آمادگی دانش‌آموزان در مقابله با حوادث طبیعی است.

سرپرست استانداری البرز اضافه کرد: این مانورها شوک و اضطراب ناشی از حوادث را کاهش می دهد و فرد را مهیای واکنشی صحیح در موقعیت‌های مشابه می کند.

وی گفت: چنین برنامه هایی با تداوم و استمرار بر میزان آمادگی جامعه برای مواجهه با مخاطرات می افزاید.

شهبازی بیان کرد: البرز به دلیل دو گسل ماهدشت و اشتهارد شرایط بسیار حساسی دارد از این رو باید مردم با آموزش های لازم، آمادگی داشته باشند تا در بحران ها کمترین آسیب را داشته باشیم.

اقشار جامعه باید به اهمیت زلزله توجه کنند

شهاب‌الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر با تاکید بر ضرورت افزایش توانمندی و آمادگی مردم با توجه به حادثه‌خیز بودن کشور گفت: خوشبختانه در سال‌های گذشته اقدامات خوبی در زمینه آموزش برای افزایش آمادگی دانش‌آموزان و دانشجویان در مدارس و دانشگاه‌ها انجام شده است.

رئیس سازمان جوانان هلال‌احمر با بیان اینکه مانور ایمنی و زلزله ابعاد مختلفی دارد، گفت: یکی از ابعاد این مانور محک زدن آمادگی جوانان و بعد دیگر آن جلب کردن توجه افکار عمومی، رسانه‌ها و مدیران به اهمیت زلزله است.

صابونچی با تاکید بر اهمیت مانور ایمنی و زلزله گفت: این مانور نشان‌دهنده میزان هماهنگی و عملکرد دستگاه‌های بین بخشی و همچنین بیانگر میزان آمادگی و مهارت دانش‌آموزان در زمان زلزله است.

وی با اشاره به برگزاری طرح دادرس، ویژه ارتقای مهارت‌های جوانان در زمان حادثه افزود: هفتمین سالی است که این طرح در ۸ هزار مدرسه برگزار می‌شود و دانش‌آموزان کمک‌های اولیه، امدادونجات و مواردی از این قبیل را در جریان این طرح فرا می‌گیرند.

گفتنی است، این مانوربا هدف ارتقاء آمادگی و ترویج فرهنگ ایمنی در دانش آموزان برگزار شد.
در مانور امسال در کنار دانش آموزان، ساکنان محله‌های مجاور مدارس نیز در فرایند مانور مشارکت داده شدند.

عکس:مهرداد اکبری