با پذیرش استان ها، بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر به میزبانی استان یزد آغاز شد

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور از آغاز بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر به میزبانی استان یزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان یزد؛ عذرا والی در خصوص بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر به میزبانی استان یزد توضیح داد: دور نخست مسابقات ویژه دختران به مدت ۳ روز به همراه کویر نوردی با حضور تیم های برتر سراسر کشور در حال برگزاری است.

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور افزود: برای شرکت در این دوره از مسابقات، یک تیم ۸ نفره از همه استان ها اعزام شده اند که در همه آیتم های مسابقات امدادی حضور می یابند.

وی تصریح کرد: مسابقات در رشته های مختلف ارزیابی و همچنین در اسکان اضطراری به صورت جداگانه شامل حمل مصدوم در دو سایت و حمل گروهی انجام خواهد شد.

والی بیان کرد: تیم های ۸ نفره استان ها با قرعه کشی در قالب سه تیم مهرورز، دوستی و صلح در آزمون های مختلف شرکت می کنند و از تیم ها سنجش مهارت صورت می گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در مرحله استانی نیز همین روند کشوری در انتخاب تیم ها صورت گرفته است و تیم ها آمادگی دارند در هر یک از مسابقات امدادی حضور یابند.

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور اظهار کرد: برای اولین بار این طرح به این شکل برگزاری در سال جاری انجام شده است و تیم ها بر اساس آیتم هایی که آزمون دادند عنوان بندی  شده و در قالب سه گروه جداگانه با هم رقابت می کنند.

وی در مورد نحوه آزمون ها گفت: تیم های ۸ نفره در هر استان به قید قرعه در سه تیم مهروز، دوستی و صلح قرار می گیرند و آزمون ها را سپری می کنند و علاوه بر آزمون عملی از آن ها آزمون کتبی گرفته می شود و آزمون به صورت مشترک در رشته های، بخش عملی که شامل؛ امداد و کمک های اولیه با زیر مجموعه ارزیابی و احیای مصدوم (CPR)، آتل بندی، بانداژ و پانسمان، حمل مصدوم در سایت، حمل های گروهی حمل با برانکارد و حمل های بدون تجهیزات (یک نفره و دونفره) شرکت می کنند.

والی افزود: تمامی آیتم ها برای ارزیابی جمع بندی می شود و در نهایت سه تیم برتر در سطح کشور برگزیده خواهد شد؛ همچنین به تفکیک گروه ها بهترین امتیازات نیز ارزیابی می شود و در نهایت سه تیم مشخص می شود که سه تیم ۸ نفره متنتخب در هر استان برتر خواهند شد.

وی تصریح کرد: در بحث امتیازات گروههای بشردوستی طبق عملکرد تیم های شرکت کننده و با دارا بودن معیارها و آیتم های مختلف یک گروه بشردوست نیز انتخاب می شود.

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور عنوان کرد: امتیازات هر استان در انتخاب استان برتر نیز تاثیر دارد، یعنی معیارها فقط آزمون های کتبی و مهارت های امدادی نیست و امتیازات در رفتارهای بشردوستی اثر بخش است.

وی اظهار کرد: در نهایت، سه تیم ۴ نفره تیم صلح و سه تیم برتر بشردوست و سه تیم برتر در مهرورزی انتخاب خواهند شد.

والی بیان کرد: کل شرکت کنندگان ۲۶۰ نفر در دوره دختران و ۲۶۰ نفر در دوره پسرها می باشند که بیش از ۵۰۰ نفر در هر دو گروه دختران و پسران در مسابقات شرکت دارند که دوره بانوان از ۴ آذر آغاز می شود.

وی تصریح کرد: همسان سازی آیتم های داوری و تقسیم کار داوری و ایجاد ادبیات مشترک برای نحوه داوری ها نیز از دیگر اقدامات در جهت ارزیابی دقیق تیم هاست.

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور خاطرنشان کرد: از صبح تیم های داوری مشغول فعالیت بوده اند همچنین بازدیدی از سایت و تجهیزات صورت گرفت و تیم های داوری هر کدام از داوری ها با هم هماهنگ شده اند.

رئیس اداره مسابقات و اردوهای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر کشور بیان کرد: استان ها در ۴ گروه در مسابقات شرکت می کنند در این راستا برنامه های مفرحی هم در استان یزد پیش بینی شده است که بازدید از شهر تاریخی و مسابقات جانبی مختلف از آن جمله است.

وی اظهار کرد: این مسابقات با مشارکت اعضای جمعیت هلال احمر یزد و نمایندگان کانون های جمعیت برگزار می شود.

والی همچنین عنوان کرد: دوره برادران از دهم آغاز می شود سپس دوره بازآموزی داورن و پذیرش تیم های استان ها انجام و در تاریخ ۱۱ و ۱۲ آذر ماه مسابقات برگزار می شود و بعد از آن همایش کویر نوردی و آئین اختتامیه را خواهیم داشت.

 

عکس : سید علیرضا مرتضوی