دادرس شعب جنوب استان تهران کلید خورد


طرح دادرس شعب ورامین و پیشوا در استان تهران آغاز شد.

به گزارش رابط خبری امور جوانان استان تهران در شهرستان پیشوا طرح دادرس درمدارس این شهرستان آغاز شد. رابطی سرپرست جمعیت هلال احمرشهرستان پیشوا در این خصوص گفت: با آغاز سال تحصیلی جدید و طبق هماهنگی صورت گرفته توسط جمعیت هلال احمر شهرستان پیشوا با اداره آموزش و پرورش، هفتمین دوره طرح ملی “دادرس” از اواسط آبان ماه در مدارس دوره اول متوسطه شهرستان آغاز شد.

رابطی تصریح کرد: در قالب این طرح ۱۶ مدرسه تحت پوشش قرار خواهند گرفت و تمرکز این جمعیت بیشتر در رده سنی دانش‌آموزان پایه هشتم است. این دانش آموزان، آموزش‌های امدادی را فرا می‌گیرند و برای مقابله با حوادث آماده می‌شوند.

رابطی در ادامه افزود: امیدواریم با ارائه این طرح بتوانیم اقدامات اولیه و خود امدادی را در جامعه نهادینه کنیم .زیرا اولین کسانی که در مقابل حوادث احتمالی قرار می گیرند دانش آموزان چه در مدرسه و چه در خانواده هستند که با آموزش دادن آنها می توان به عزیزان خود در موقع حادثه امدادرسانی کنند. در این طرح هر دانش آموزی یک سفیر سلامت در جمع خانواده و مدرسه است .

همچنین امور جوانان شهرستان ورامین به همت مربیان ،داوران و نجاتگران حائز شرایط مربیگری برای دادرسان شروع به اجرای طرح دادرس کرد.

این طرح به همت واحد جوانان شهرستان ورامین با هدف کاهش خطر پذیری در مدارس، ترویج خود امدادی در بین دانش آموزان و افزایش ایمنی به اجرا در امد.

حمیدرضا تاجیک سرپرست جمعیت هلال احمر شهرستان ورامین بیان کرد: دانش آموزان نمایندگان هلال احمر در جامعه می باشند که با دریافت آموزش های لازم شعار هلال احمر «در هر خانواده یک امدادگر» را عملی نموده و در حوادث یاورامدادگران ونجاتگران این شهرستان می باشند.

تاجیک درخصوص طرح دادرس این شهرستان گفت: با جلسات مختلفی که با جوانان، مربیان، داوران و برخی از نجاتگران و مسئولین آموزش و پرورش داشته ایم توانستیم این طرح را با قدرت آغاز و تمام جوانب را پیش بینی کنیم.

حمیدرضا تاجیک ادامه داد: با توجه به آنکه جمعیت هلال احمر ورامین دارای سه بخش جواد آباد، قرچک و ورامین است و این وسعت و تعداد زیاد مدارس خود باعث افزایش مشلات است، اما با تلاش اعضا آموزش های دادرس طبق گزارشات بدون مشکل برگزار شود.

تاجیک اذعان داشت: دادرسان همانطور که خود برای مدرسه و خانواده می توانند یک امدادگر باشند، برای جمعیت ذخیره ها و سرمایه هایی ناب هستند که در سال های اخیر شاهد کمک های بسیار ان ها در حوادث احتمالی خواهیم بود.

سرپرست جمعیت هلال احمر ورامین در پایان تصریح کرد: طرح دادرس به دلیل هوشیار کردن افراد مختلف در خصوص امداد و نجات، مسئولین و معلمان بسیاری که با این طرح در مدارس درگیر هستند. را به سمت ایجاد ایمنی دعوت می کند که این خود بسیار نقطه ی قوت است .

حامد مهرپویان مسئول جوانان جمعیت هلال احمر شهرستان ورامین اذعان داشت: پیش از حوادث یکی از راهکارها، آموزش های خودامدادی به دانش آموزان و خانواده ها است و این اصل مهم تنها با آموزش هایی مانند دادرس امکان پذیر خواهد بود و در زمان بروز حوادث سرمایه اصلی، دانش آموزان و نیروی جوانان هستند که سطح خسارات را کاهش می دهد و به منظور ترویج این فرهنگ ،هلال احمر آموزش های خود را برای دانش آموزان در قالب طرح دادرس انجام می دهد.

مهرپویان در پایان گفت: از نتایج بسیار خوب این طرح شناسایی دانش آموزان علاقه مند است که می تواند زمینه را برای ورود این دانش آموزان در سال های آتی به عرصه امدادگری فراهم کند.