کارگاه آموزشی پیشگیری از اعتباد و طرح ارتقاء سلامت جامعه در استان ایلام برگزار شد

کارگاه پیشگیری از اعتیاد با توجه به اهداف استراتژی 2020 " مبنی بر ممکن ساختن زندگی سالم و ایمن" با هدف فرهنگ‌سازی و استفاده از ظرفیت‌های جوانان عضو و اعضاء جدید و الورود، جهت پیشگیری از اعتیاد با برگزاری جلسات همفکری، کارگاه های ارتقاء سلامت جوانان در سطح استانی با همین عنوان انجام می شود.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان ایلام؛ آقای علی اکبری، معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان ایلام در این کارگاه از آموزش اعضاء جوان با هدف ‏کمک به پیشگیری از اعتیاد در جامعه خبر داد و سلامت اجتماعی را یکی از اساسی‌ترین جنبه‌های سلامت دانست و افزود: بر ‏اساس الگوی سازمان جهانی بهداشت، دیگر نمی‌توان صرفا بر سلامت جسمانی افراد تاکید کرد‎.‎

وی افزود: اعتیاد علاوه بر این که به تنهایی یکی از معضلات روانی اجتماعی محسوب می شود همچنین با سایر آسیب ها از جمله همسر آزاری، طلاق، کودک آزاری و خشونت ارتباط مستقیم و غیرمستقیم دارد.

خودباوری جوانان در قدرت نه گفتن گام موثری در کاهش سوءمصرف مواد مخدر است
در کارگاه جمعیت شهرستان چرداول که در سالن جلسات فرمانداری شهرستان برگزار شد معاونت امور جوانان استان، رئیس شعبه شهرستان، کارشناسان استانی و شهرستانی حضور داشتند.

معاون امور جوانان استان در کارگاه های پیشگیری از اعتیاد که در شهرستان چرداول برگزار شد بیان کرد، در این برنامه دو روزه، جوانان با مهارت نه گفتن، خودکنترلی، حل مسئله و … آشنا می شوند.

علی اکبری ادامه داد: به این شکل افراد متعهد می شوند که از آسیب های اجتماعی از جمله مصرف موادمخدر دوری کنند و علاوه بر این همین جوانان، مربی سایر جوانان در شهرستان خود می شوند.

وی با بیان اینکه در معضل اعتیاد عوامل مختلفی نقش دارد، اظهار داشت: حقیقت این است که تنها با اجرای برنامه های درمانی نمی توان معضل اعتیاد را درمان کرد و باید از خود ظرفیت اجتماع نیز استفاده شود. بر اساس پژوهش هایی که صورت می گیرد و جوانانی که از این طرح استقبال کرده اند، پذیرش مسائلی که توسط جوانان مطرح می شود، در حد مطلوبی است.

وی تصریح کرد: از بین افراد شرکت کننده در این کارگاهها، از هر شعبه یک یا چند نفر برگزیده و در گردهمای استانی و دوره های تکمیلی که برگزار می شود، حضور خواهد داشت تا در این نشست، تجربیات مختلف در خصوص آموزش های پیشگیری از اعتیاد به اشتراک گذاشته شود.

گفتنی است، کارگاه دو روزه پیشگیری از اعتیاد که در جمعیت شهرستان چرداول برگزار شد که بیش از ۴۰ نفر برادران و خواهران عضو سازمان جوانان و اعضاء جدید و الورود حضور داشتند، در این کارگاه ها موضوعاتی همچون مهارت های زندگی، آشنایی با رایج ترین مواد مخدر و عوارض انها، نقش و تاثیر گروه همسالان در مصرف مواد مخدر، بیماری های مرتبط با مصرف مواد مخدر و… به اعضاء آموزش داده شد.

برای مبارزه با معضل اعتیاد در جامعه ایجاد زیرساخت نشاط اجتماعی بهترین راهکار است زیرا بیشترین مخاطبان کنونی اعتیاد جوانان هستند.

علی اصغر علی اکبری در جمع جوانان شهرستان ملکشاهی گفت: کار اصلی ما در سازمان جوانان، آموزش است و بر همین اساس در این زمینه سرمایه گذاری کرده ایم و درحال برگزاری کارگاههای پیشگیری از اعتیاد در شهرستان های استان هستیم و از آنجا که یکی از اهداف جمعیت هلال‌ احمر تامین سلامت انسان‌ها است و بسیاری از ناهنجاری ها و مشکلات اجتماعی با تقویت احساس مسئولیت همگانی و فراهم کردن زمینه مشارکت مردم در سریع‌ترین زمان ممکن رفع خواهد شد.

معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان ایلام ادامه داد: از راهکارهای کاستن حجم این‌گونه معضلات اجتماعی تقویت بعد آموزشی و آگاه‌سازی قشر جوان و نوجوان و خانواده های آنان است که اعتیاد یک بیماری اجتماعی است که تا زمانی که به علل گرایش به این بیماری توجه نشود تمامی تلاش‌ها بیهوده خواهد بود و پیشگیری امروز بهتر از علاج فردا است.

علی اکبری هدف اصلی از برگزاری این کارگاه را توجه به آسیب های مواد مخدر از طریق آشنایی آنها با تاریخچه و انواع این مواد دانست و افزود: برگزاری این کارگاه های آموزشی در شهرستان گام مثبتی برای واکسینه کردن جوانان در برابر اعتیاد است.

رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی با اشاره به همکاری صمیمانه و مؤثر ستاد مبارزه با مواد مخدر و مشاوران و کارشناسان شهرستان گفت: در این کارگاه مطالبی از قبیل پیشگیری و مبارزه با مواد مخدر، تشخیص به موقع افراد در آستانه خطر، روابط اعضای خانواده و چگونگی رفتار والدین با نوجوانان مطرح شد.

کریمی نژاد تصریح کرد: همچنین کارشناس مسائل اجتماعی در این کارگاه با اشاره به تاثیر گروه همسالان در اعتیاد به مواد مخدر، آشنایی والدین با فضای ذهنی نوجوانان و جوانان، صرف وقت اعضای خانواده با یکدیگر، لزوم آشنایی والدین با وسایل ارتباطی امروزی از جمله اینترنت و شبکه های اجتماعی و مهارت های زندگی شامل جرآت مندی و مهارت نه گویی، به پرسش های جوانان حاضر در این برنامه پاسخ گفت.

در پایان باید گفت کارگاه پیشگیری از اعتیاد با عنوان طرح ارتقای سطح سلامت جامعه و نشاط اجتماعی برای ۴۰ نفر از اعضای جدید الورود جمعیت هلال احمر شهرستان ملکشاهی و در محل سازمان تبلیغات این شهرستان برگزار شد که این کارگاه در دو روز برای خواهران و برادران انجام گرفت.