دومین دوره طرح ملی پیمان در استان خوزستان پایان یافت، تبیین فعالیت های اجتماع محور از ضروریات طرح پیمان


معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر خوزستان گفت: دومین دوره طرح ملی پیمان که با حضور 200 تن از اعضای جوانان استان ها کردستان، کرمانشاه، ایلام و خوزستان برگزار شده بود، پایان یافت.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر خوزستان، علی پهلوان اظهار کرد: این دوره دو روزه که با حضور سه مدرس و با رویکرد پیشگیری مؤثر از اعتیاد در راستای نشاط اجتماعی در اردوگاه شهید رجایی دزفول برگزار شده بود، شب گذشته به کار خود پایان داد.

وی افزود: در این دوره مطالبی از قبیل مفاهیم و اهمیت کار اجتماع محور و مشارکتی، چگونگی کار اجتماع محور، بسیج اجتماع، تکنیک های کار با مردم و تکنیک های کار با افراد کلیدی در اجتماع به صورت تئوری و علمی بیان شد.

مدرس مسئول این دوره نیز درباره چگونگی برگزاری این دوره گفت: در مقوله کاهش آسیب های اجتماعی با محوریت اعتیاد، یکی از اثر بخش ترین مداخله ها، با رویکرد اجتماع محور محسوب می شود.

دکتر زردوز افزود: کاری که در این دو روز صورت گرفت، این بود که به جوانان مشارکت کننده، آموزش هایی داده شد که اعضا بتوانند در محیط زندگی خود با نظارت سازمان جوانان هلال احمر و با استفاده از منابع مردمی، حمایت از انسان های آسیب دیده را به مرحله اجرا برسانند.

وی بیان کرد: مقدمه ای از اعتیاد، مداخلات اجتماع محور با رویکرد مالکیت توانمند سازی جوامع عمومی، تسهیل گری، معرفی گروه پیمان، نحوه ورود به مناطق آسیب پذیر و نحوه قانع کردن افراد کلیدی از جمله مطالب گفته شده در روز اول این دوره بوده است.

استاد دوره ملی پیمان تأکید کرد: در روز دوم این دوره تلاش شد تا نحوه کار اجتماع محور گفته شده و مطالب به صورت عملی نیز بیان شود تا انطباق و اثربخشی به حداکثر میزان خود برسد.

 مدت این دوره آموزشی، ۲۴ ساعت بوده و به صورت ۱۲ کلاس ۲ ساعته برگزار شد. همچنین اعضای شرکت کننده به دو گروه تقسیم شده و آموزش ها را به صورت تئوری و عملی فراگرفتند.