بیست و نهمین دوره مسابقات «رفاقت مهر» برگزار می‌شود


رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از برگزاری بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری «رفاقت مهر» ویژه دختران و پسران جوان و برگزیده استان های سراسر کشور از چهارم تا ١۴ آذر ۹۷ به میزبانی استان یزد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، شهاب الدین صابونچی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا، با اعلام این خبر اظهار داشت: در اجرا و برگزاری این دوره از مسابقات کشوری رفاقت مهر به صورت جداگانه میزبان دو گروه از دختران و پسران برگزیده استان های سراسر کشور هستیم.

وی ادامه داد: در حاشیه برگزاری این دوره از مسابقات کشوری شرکت کنندگان در یک اردوی کویرنوردی شرکت خواهند کرد که هدف از آن کسب آمادگی های لازم و توان افزایی اعضای جوان و آشنایی آنان با این شرایط مختلف آب و هوایی و چگونگی بقا و حضور در مناطقی همچون جنگل، کوهستان و کویر است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر توضیح داد: در اجرا و برگزاری این دوره از مسابقات کشوری تغییراتی در آیتم های امتیازبندی و داوری این مسابقات لحاظ شده و سعی کرده ایم که بحث بشردوستی را در کنار مهارت های امدادی جدی تر بگیریم و امتیازات ویژه ای به آن بدهیم تا در انتخاب استان برگزیده این دوره از مسابقات تاثیرگذارتر باشد؛ چرا که برای ما مهم و حیاتی است که اعضای جوان هلال احمر بدانند که اصل اول از اصول هفتگانه جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر اصل بشردوستی است و ارائه خدمات امداد و نجات یکی از مصادیق بشردوستی است.

صابونچی با بیان اینکه برگزاری مسابقات کشوری رفاقت مهر به عنوان یکی از باسابقه ترین طرح های سازمان جوانان با هدف تحقق اهداف، اصول و ارزش های فدراسیون بین المللی جمعیت های ملی صلیب سرخ و هلال احمر انجام می شود، اضافه کرد: ایجاد زمینه های دوستی و مهربانی بین اعضای جوان این سازمان، پرورش روحیه تلاش، سازندگی، تعاون، تعهد و کار دسته جمعی و داوطلبانه، شناخت، رشد، پرورش و هدایت استعدادهای بالقوه و تقویت انگیزه های اعضا نیز از جمله اهداف و رویکردهای مهم درنظرگرفته شده در اجرا و برگزاری مسابقات کشوری رفاقت مهر است.

وی تصریح کرد: همچنین ایجاد شخصیت متعادل با عنایت به علایق و نیازمندی های متفاوت اعضا در راستای اعتلای فرد و جامعه، کمک به ارتقای توانمندی های علمی، معنوی و معرفتی اعضا برای انجام فعالیت های امدادی و عام المنفعه، ایجاد رقابت سالم و غنی سازی اوقات فراغت در قالب شناخت و آموزش فرهنگ، هنر، آداب، رسوم و سنن مطلوب جامعه ‌اسلامی و پرورش روحیه مشارکت جویی، مسئولیت پذیری، تعامل و همدلی در بین اعضا از دیگر اهداف این مسابقات کشوری است.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر در خصوص اصول و ضوابط اجرای بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر نیز خاطرنشان کرد: توجه به اصل کانون محوری و تکریم شخصیت اعضا، جلب مشارکت و همکاری آگاهانه و فعال اعضا، مربیان، والدین و ارگان ها و سازمان های مرتبط از موارد مهم در اجرای و برگزاری این مسابقات است.

صابونچی اظهار داشت: کارآمدی و اثربخشی برنامه ها و فعالیت ها، بهره گیری از شیوه های غیرمستقیم و تجربه های سازنده برای انتقال مفاهیم، توجه به سهولت، صرفه جویی و جامعیت برنامه ها، توجه به این اصل که مسابقه یک وسیله است نه هدف و تاکید بر آموزش قبل و بعد از اجرای مسابقه نیز سایر اصول و سیاست های مورد توجه در اجرا و برگزاری بیست و نهمین دوره مسابقات کشوری رفاقت مهر در استان یزد است.

* تمرین زلزله در مدارس و خوابگاه های دانشجویی برگزار می شود

صابونچی با اشاره به اینکه هفتم آذر ماه نیز در سراسر کشور تمرین زلزله در مدارس را در دستور کار داریم، افزود: این تمرین سراسری با هماهنگی سازمان مدیریت بحران کشور برگزار خواهد شد که طی آن سازمان جوانان جمعیت هلال احمر حضور جدی، پررنگ و تاثیرگذار خواهد شد و کانون های دانش آموزی و معاونت جوانان هلال احمر در استان و شهرستان ها پای کار هستند.

رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، گفت: برای نیمه دوم آذر ماه هم پیش بینی کرده ایم که تمرین زلزله و امداد در خوابگاه های دانشجویی برگزار شود که هماهنگی آن با وزارت علوم و وزارت بهداشت انجام شده و این تمرین به بهانه روز ١۶ آذر روز دانشجو در سراسر کشور انجام خواهد شد.