هلال احمر در کرمانشاه همچنان در کنار مردم

رئیس جمعیت هلال احمر که به رئیس سازمان جوانان روز گذشته و در سالروز زلزله مهیب کرمانشاه به این استان سفر کرد و ضمن بازدید از روند ارائه خدمات تیم های بهداشت و درمان هلال احمر، با حضور در مدارس روستایی از توزیع ١۷ هزار بسته لوازم تحریر میان دانش آموزان زلزله زده استان خبر داد.

یک سال از تلخ ترین شب کرمانشاه گذشت. آن شب سرد پاییزی که کرمانشاه مهمانی ناخوانده داشت. مهمانی ویرانگر و افسار گسیخته که ره آوردی جز ویرانی برای مردم این استان به همراه نداشت، جز اینکه داغ عزیزان بسیاری را بر دلها نشاند. با وجود گذشت یک سال از آن حادثه تلخ، انگار هنوز تازه است این داغ و درد و اندوه آن را می توان در مویه های مادران و شیرزنان غیور کرد بر سر مزار عزیزان سفرکرده و نیز در عمق چشمان مردان غیرتمند کرمانشاهی دید. در سالگرد این حادثه جانسوز اما دکتر علی اصغر پیوندی و دیگر مسئولان هلال احمر بار دیگر مهمان مردمان این سرزمین شدند و از مناطق زلزله زده و خدماتی که هلال احمر در طول یک سال گذشته برای کاهش آلام آسیب دیدگان ارائه کرده بود بازدید کردند. در ادامه، گزارش این سفر یک روزه را می خوانید..

فاتحه ای برای از دست رفتگان

سفر دکتر علی اصغر پیوندی در نخستین سالگرد زلزله کرمانشاه به مناطق زلزله زده این استان از دشت ذهاب آغاز شد. از روستای کوییک عزیز و با حضور در مراسم سالگرد جانباختگان روستاهای کوییک در محل آرامگاه روستاهای کوییک. کمی آنسوتر از کانکس هایی که یک سالی است سرپناه روستاییان شده و دیوارهای چند خانه ای که آجر به آجر با مشارکت خیران و نهادهای مسئول بالا می رود، اهالی روستا در سالگرد زلزله به دیدار عزیزان سفرکرده شان رفته بودند. مادری که از داغ فراق فرزندانش می گریست، کودکانی که هنوز رفتن پدر و مادر را باور نداشتند و عزاداری مردان و زنان سپید موی روستا برای جوان هایی که خیلی زود دیار پدری را ترک کردند، صبح سالروز حادثه تلخ زلزله را تلخ تر و دردناک تر می کرد.

دکتر پیوندی، رئیس جمعیت هلال احمر، بازوند استاندار کرمانشاه، اعضای جوانان، داوطلبان و امدادگران هلال احمر با حضور بر سر مزار جانباختگان زلزله و فاتحه خوانی بر قبور از دست رفتگان این حادثه جانسوز، با اهالی روستاهای کوییک ابراز همدردی کردند.

هدیه ای ارزشمند برای دانش آموزان

مقصد دوم سفر رئیس جمعیت هلال احمر، به دشت ذهاب نزدیک بود. روستای کوییک حسن درست در بیخ گوش روستای کوییک عزیز و محوطه دبستان شهید حسین فهمیده. زلزله سال گذشته اگرچه تا مدتی نیمکت های شکسته و در و دیوار ترک خورده آن را از حضور بچه های روستا محروم کرد اما طولی نکشید که دوباره بچه های روستا مدرسه خاطره انگیزشان را پس گرفتند. جایی که هنوز خاطر دانش آموزان پرکشیده مدرسه در آن زنده است و انگار آنها با خنده ها و شادی های سرمستانه شان امید را از میان کانکس هایی که حالا کلاس درس شان شده است صبح هر روز به اهالی روستا هدیه می دهند. زانا احمدی دانش آموزان پایه سوم دبستان شهید فهمیده از وضعیت تحصیلی شان می گفت: «هنوز مدرسه ما کولر و بخاری ندارد و خیلی از همکلاسی ها هم امسال دفتر و لوازم تحریر به اندازه کافی نداشتند. از هلال احمری ها ممنونیم که به فکر تحصیل ما هستند.»

هلال احمر های اما برای دانش آموزان مناطق زلزله زده کرمانشاه هدیه ای ارزشمند داشتند. ١٧ هزار بسته لوازم تحریر که همزمان با سالگرد زلزله کرمانشاه میان دانش آموزان روستاها و نقاط متاثر از زلزله در این استان توزیع شد. وقتی دکتر پیوندی و شهاب الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان هلال احمر با حضور در کلاس درس دانش آموزان بسته های لوازم تحریر را میان بچه ها توزیع می کردند چهره کودکان درس خوان روستا دیدنی بود. وقتی یکی از بچه های کلاس سوم دفتر جدید خود را به هم کلاسی اش هدیه داد می شد فهمید روستای کوییک روزی از پشت همین میز و نیمکت های غبار گرفته مدرسه و به دست همین دانش آموزان کم سن و سال امروز ساخته خواهد شد. رئیس جمعیت هلال احمر در جمع شاد بچه های کلاس در پاسخ به قدردانی آنها گفت: «این بسته ها هدایای مردم است که ما امروز به دست شما می رسانیم. امیدواریم خیلی زود با گذراندن مدراج علمی و موفقیت در تحصیل باعث سربلندی مردم روستای تان شوید.»

بازدید از مانور تیم های بهداشت و درمان اضطراری

در گوشه ای از محوطه دبستان شهید حسین فهمیده و چند قدم آنسوتر از چادر کودکانی که در ایستگاه نقاشی دور هم جمع شده بودند و صدای بازی های کودکانه و قهقه شان تمام مدرسه را برداشته بود، دکتر پیوندی از مانور تیم های بهداشت و درمان اضطراری (BHCO) در روستاهای کوییک بازدید کرد. در این مانور که به همت معاونت بهداشت، درمان و توانبخشی هلال احمر استان کرمانشاه به مناسب سالگرد زلزله برگزار می شد، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی داوطلب هلال احمر به ارائه خدمات درمانی چون ویزیت، دارو و توانبخشی رایگان به بیماران پرداختند. رئیس جمعیت هلال احمر در بازدید از محل برپایی چادرها با پزشکان و پرستاران هلال احمر و نیز با مراجعه کنندگان به این واحد به گفت و گو پرداخت. او در حاشیه این بازدید با بیان اینکه مردم در زلزله کرمانشاه نیز مانند همیشه به هلال احمر اعتماد کردند و با این نهاد عام المنفعه برای خدمات رسانی به حادثه دیدگان همراه شدند، گفت: «زلزله ورزقان ۵ سال پیش رخ داد و با وجود اینکه آن حادثه تلفات بیشتری داشت مردم ٢٢ میلیارد تومان به هلال احمر کمک کردند. اما در زلزله کرمانشاه این همدلی ها و نیز اعتماد به هلال احمر به اوج خود رسید و آنها با نیت خیر خود ۶۷ میلیارد تومان برای کمک رسانی به حادثه دیدگان زلزله در اختیار هلال احمر قرار دادند تا برای ارائه خدمات مختلف به زلزله زدگان هزینه شود.»

روزی که ستاره خانه دار شد

مقصد بعدی سفر رئیس جمعیت هلال احمر و هیئت همراه، روستای نوشیروان بود. روستایی که در انتهای دشت ذهاب و در محاصره مزارع ذرت اطراف قرار گرفته است. در این روستا نیز چند خانه ای که با دیوارهای آجری در میان کانکس ها و آوار خانه های فروریخته سر بر آورده اند، بار دیگر جریان زندگی را به روستای آبا و اجدادی اهالی نوشیروان برگردانده است. با عبور از میان کانکس ها و درست در مقابل دبستان بوستان روستای نوشیروان، مهمان خانه ای گرم و صمیمی شدیم. خانه ای که میزبان غیورش دختری ١٢ ساله بود. ستاره احمدی همان دختری که در زلزله سال گذشته تمام اعضای خانواده اش را از دست داد و در دیدار با دکتر پیوندی تنها یک خواسته داشت. خانه ای که در محل خانه فرویخته شان ساخته شود. در همان حیاطی که یک روز زمین بازی او و خواهران و بردارانش بود. جایی که آغوش مهربان پدر و مادر را تجربه کرده بود اما یک شب زلزله از راه رسید و تمام آن خاطرات شیرین را آوار کرد. در سالگرد زلزله کرمانشاه اما قول دکتر پیوندی به ستاره عملی شد و امروز او میزبان رئیس جمعیت هلال احمر و همراهانش بود. در آغاز این مهمانی صمیمی، ستاره که اکنون داوطلب جمعیت هلال احمر شده بود از هلالی ها و مردمی که زمینه ساز ساخت و تجهیز خانه شدند قدردانی کرد. دکتر پیوندی نیز در جمع صمیمی همسایه ها و اهالی روستا که در خانه ستاره گرد هم آمده بودند گفت: «همه ما خوشحالیم که در سالگرد زلزله، ستاره خانه دار شده است. در واقع ما از طرف مردم و به پشتوانه کمک های بی دریغ آنها و نیز به نمایندگی از ملت فداکار و دلسوز ایران این خانه را به ستاره هدیه داده ایم. امیدواریم ستاره که حالا با پوشیدن لباس داوطلبی هلال احمر می خواهد در راه کمک به مردم قدم بر دارد، این هدیه را از طرف آنها قبول کند و بتواند با کمک دوستان و بستگانش با طی مدارج علمی، کمکی برای مردم روستایش شود.»

رئیس جمعیت هلال احمر پس از این دیدار راهی دبستان بوستان روستای نوشیروان شد و بسته های لوازم تحریر را به دانش آموزان این دبستان نیز هدیه داد.