نگاهی به فعالیت تیم های سحر جوانان هلال احمر در زلزله کرمانشاه

نگاهی به فعالیت تیم های سحر جوانان هلال احمر در زلزله کرمانشاه/ مشقِ عشق و همدلی به وسعت ایران

ساعت ۲۱:۵۰ شامگاه بیست و یکم آبان ماه ۹۶ زلزله ای به بزرگی ۷.۳ ریشتر قلب همه مردم ایران را لرزاند. سایه‌ی بی مهریِ پاییز به تمامی رخ عیان کرد و تلخ ترین پاییز ایران در سال ۹۶ با چندین اتفاق ناگوار پی در پی رقم خورد.

از همان لحظات اولیه وقوع این حادثه، ارزیابی و عملیات نجات با حضور مسئولین جمعیت هلال احمر آغاز شد.

نوع دوستان سازمان جوانان نیز در مقابل این حادثه طبیعی بزرگ آرام و قرار نداشتند و در فضاهای حقیقی و مجازی آمادگی خود را برای یاری رساندن به همنوعان خود در استان کرمانشاه به مسئولین سازمان اعلام می کردند. تخریب بیش از ۱۲ هزار خانه مسکونی و نیاز به حمایت های روانی، اجتماعی و فرهنگی به آسیب دیدگان و بازماندگان حادثه بخصوص کودکان؛ مسئولان جمعیت و سازمان جوانان را بر آن داشت تا از ظرفیت جوانان در قالب تیم های سحر (ساماندهی حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا) که پیش تر برای این مواقع آموزش دیده بودند، استفاده کنند.

ساماندهی این تیم ها که در سال ۹۱ با مصوبه شصتمین جلسه شورای عالی جمعیت هلال احمر به سازمان جوانان واگذار شد تا فرآیند بازتوانی و حمایت های روانی، اجتماعی و فرهنگی پس از وقوع حوادث توسط این تیم ها ارائه شود.

جوانان داوطلب در قالب تیم های سحر در دو مرحله وارد کار میدانی و عملیاتی شدند. در مرحله اول؛ اعضا به منظور ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی و شناسایی افراد آسیب دیده وارد مناطق زلزله زده شدند و در سایر امور نیز نقش تسهیل گر را ایفا کردند.

کاهش شیوع و پیشگیری از پیشرفت و تشدید عوارض روانی ناشی از وقوع حادثه، تقویت مهارت اجتماعی بازماندگان، افزایش توان انطباق و آماده سازی بازماندگان به کمک جامعه محلی و نظام مند شدن اعضای فعال سازمان جوانان در حادثه و نقش آفرینی آنان در گروه های بشردوستانه به جهت توانمندی آنان در پاسخگویی به نیازهای آسیب دیدگان از دیگر اهداف مرحله اول بود.

 

نصب خیمه های نماز،  فضاهای دوستدار کودک، توزیع سبدهای فرهنگی، بهداشتی و مذهبی، اقلام بازی های فکری، بازی های محلی_بومی، نقاشی روی پارچه و دیوار، عروسک سازی، قصه گویی، داستان سازی و داستان پردازی برای تخلیه آلام و هیجانات روانی کودکان، مسابقات دارت، دو، طناب کشی و پیاده روی، کارگاه های کاردستی، بسته های کمک آموزشی برای نوجوانان، آموزش چادرزنی و نکات ایمنی و بهداشتی زندگی در چادر، آموزش امداد و کمک های اولیه، اطفاء حریق با کپسول آتش نشانی و اقداماتی از قبیل پاکسازی معابر و آموزش نکات بهداشتی و جمع آوری زباله ها و پیش بینی چاله دفن زباله و حمایت های روانی خانواده های داغدار و شناسایی افراد در معرض آسیب های اجتماعی و برنامه ریزی برای کاهش این عوارض از دیگر اقداماتی بود که توسط جوانان ارائه شد.

 

 

در مرحله اول جوانان در ۸ شهر: سرپل ذهاب، قصرشیرین، ازگله، ثلاث باباجانی، اسلام آباد غرب، گیلانغرب، دالاهو، ریجاب و ۵۸۰ روستا فعالیت کردند.

در مرحله اول ۸۷۸ جوان داوطلب در ۶۴ تیم از ۳۱ استان در مناطق حضور یافتند و ۱۶۷ هزار نفر در مناطق زلزله زده از برنامه های تیم های سحر سازمان جوانان بهره مند شدند.

با توجه به عملکرد موفقیت آمیز تیم های حمایت روانی، فرهنگی و اجتماعی (سحر) از ۲۵ آبان تا ۷ دی ماه ۹۶ و دستور رئیس جمعیت هلال احمر مبنی بر تداوم فعالیت این تیم ها، پس از جمع آوری و بررسی نظرات و تجربیات معاونان امور جوانان استان ها و جلسه کارشناسی اعضای ستاد مرکزی هماهنگی تیم های مستقر در کرمانشاه؛ شیوه نامه نحوه حضور و ارائه خدمات فرهنگی و اجتماعی متناسب با مناطق زلزله زده؛ برای مرحله دوم تدوین شد تا ضمن رفع موانع و مشکلات دوره اول؛ بشکل بهتر و منسجم تری از توان بالقوه اعضا در جهت کاهش آسیب های روانی و اجتماعی به شکل اجتماع محور استفاده شود.

در دوره دوم تیم های هر استان متشکل از ۱۲ نفر که سه نفر در قالب گروه حمایت روانی شامل یک پزشک‌ عمومی، یک روانشناس و یک مددکار و ۸ نفر در گروه حمایت های فرهنگی و اجتماعی به همراه مسئولین به مناطق اعزام شدند و به اقدامات و فعالیت های تخصصی با تمرکز بر روی زنان و کودکان و بررسی آسیب های رایج و کمک به رفع اختلالات روانشناختی این اقشار آسیب دیده از زلزله پرداختند.

علاوه بر فعالیت های تخصصی و روتین تیم های سحر، دعوت از هنرمندان، مجری های توانمند کودک و قهرمانان و ورزشکاران به بازیابی روحیه مردم این مناطق کمک شایانی کرد.

تعداد تیم های سحر در دو دوره حضور و فعالیت؛ مجموعاً ۱۱۷ تیم از سراسر کشور بود و ۱۱۸۶ نفر بصورت سازماندهی شده در این تیم ها به ارائه خدمات بشردوستانه در راستای اهداف سازمان جوانان هلال احمر پرداختند.

در مجموع تعداد ۲۷۶۵۴۵ نفر از خدمات جوانان هلال احمر در ۸ شهر و ۷۵۰ روستا در استان کرمانشاه تا زمان تحویل سال ۹۷ بهره مند شدند.

جوانان هلال احمر آمدند تا مهربانی واژه به واژه تفسیر شود؛ تا نوع دوستی تکثیر و انسانیت تمدید و هرچه نامهربانیِ زمین بود در خاطره ها تسکین یابد.

همدلی و همدردی را که رسم و آئین خود می دانند؛ با تمام آموزه‌ های نیکِ خود در سازمان جوانان در هم آمیختند و در مسیر تسکین آلام دردمندان از یکدیگر سبقت گرفتند.

این گام های مهرورزی و مهر گستریِ جوانان هلال احمر تا تحویل سال ۹۷ ادامه داشت و در نهایت در آزمون انسانیت، نمره خوبی از همنوعان خود گرفتند.

 

 

رویاء ذوالفقاری / رابط خبری سازمان جوانان در آذربایجان‌شرقی