مصاحبه با نیلوفر دانشور عضو سازمان جوانان و مربی ورزشی در رشته آمادگی جسمانی از استان فارس


نقش ورزش و فعالیت های ورزشی در افزایش کارایی نیروهای داوطلب هلال احمر موثر است.

نیلوفر دانشور ، متولد سال ۱۳۷۰ فارغ التحصیل حقوق، بانوی قهرمان شماره یک رشته آمادگی جسمانی کشور و عضو امورجوانان جمعیت هلال احمر شهرستان آباده- استان فارس و مربی آمادگی جسمانی بانوان مرکز امورجوانان این شهرستان می باشد که از سال ۱۳۹۴ به عضویت سازمان جوانان هلال احمر در امده و در فعالیت های ورزشی اعضای خواهر امورجوانان بعنوان مربی فعالیت دارد.

وی از نقش ورزش و آمادگی بدنی اعضای در امدادرسانی مطلوب و تاب آوری ایشان در صحنه های عملیاتی می گوید: بدون شک لازمه حضور موثر و واکنش سریع نیروهای عملیاتی پایگاه های امداد و نجات هلال احمر و تیم های عملیاتی شعب، آمادگی جسمانی و وضعیت بدنی مطلوب می باشد که جز در سایه فعالیت های منظم ورزشی حاصل نمی شود. ورزش تاب آوری فعالان حوزه های مختلف هلال احمر را افزایش داده و بر تطابق ایشان با شرایط نامساعد روحی و روانی تاثیر مثبت دارد.

ورزش با ارتقاء آمادگی جسمانی و روانی نجاتگران موجب واکنش مطلوب و موثر ایشان در صحنه های عملیات امداد و نجات خواهد شد و بر کارایی ایشان در شرایط مختلف جوی و صحنه های دلخراش روانی تاثیر مثبت خواهد داشت.

ورزش سد مستحکم در مواجهه با آسیب های اجتماعی هست و نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به این آسیب ها بخصوص اعتیاد دارد. پر واضح است فعالیت های ورزشی ضمن ایجاد روحیه نشاط و امید در جوانان، در ارتقا توانمندی ایشان و تقویت مهارت های حل مسئله توسط جوانان تاثیر مستقیم دارد و در برنامه ریزی های تحصیلی و شعلی ایشان اثرگذار است.

ورزش تاثیر بسزایی در حل و پیشگیری از معضلات شبکه های اجتماعی از قبیل چاقی، استرس، کم تحرکی دارد و از بروز اثرات ثانویه این معضلات از قبیل بیماریهای قلبی، فشار خون، سرطان ها، افسردگی و اضطراب و … تا حد زیادی پیشگیری می نماید. هم چنین ورزش در بهبود درمان و ایجاد امید در بیماران گرفتار بیماری های صعب العلاج ، سبب غلبه بر بیماری می شود و سیر بهبودی بیماران را تسریع می نماید.

ورزش بار بیماریها، معلولیت ها و از کارافتادگی ها را کاهش می دهد و در ارتقا نقش اجتماعی معلولین در جامعه تاثیر دارد . بی گمان نقطه بروز استعداد های ایشان با هر نوع نقص موجود، ورزش و فعالیت های جسمانی است. خلیل عمده مقام آوران مسابقات پارالمپیک موید این مطلب است که معلولیت محدودیت نیست و می توان علیرغم معلولیت و در سایه ورزش و تربیت جسم ، به پالایش روح پرداخت و از بار جامعه، خانواده و خود در زمینه های مختلف فردی، اجتماعی کاست.

ورزش موجب تقویت روحیه رقابت پذیری ، مشارکت، کارگروهی و تشریک مساعی نجاتگران شده و بر حضور ایشان در تیم های مختلف امداد و نجات موثر خواهد بود. هم چنین تیم توانا که متشکل از بانوان امدادگر و نجاتگر می باشد بایستی جهت حضور مفید در صحنه های دلخراش عملیاتی، توان جسمانی و روحی و روانی خود را با ورزش و تمرینات مستمر بدنی ارتقا ببخشند.

واضح است صحنه های مختلف سوانح و حوادث همواره مغلوب امدادگران و نجاتگران ورزیده، تندرست و شاداب خواهد بود و این غلبه جز در سایه ی ورزش و فعالیت های بدنی منظم و مستمر حاصل نخواهد شد.

لازم است در ردیف های بودجه جمعیت ، فصلی به فعالیت های ورزشی و بدنی نیروهای حوزه های مختلف اختصاص یابد.هم چنین ضمن تعامل با مراکز ورزشی در شهرستان ها، دسترسی امدادگران و نجاتگران به سالن های ورزشی، استخرها، زمین های چمن و … تسهیل گردد . برنامه های ورزشی و آمادگی جسمانی در رئوس فعالیت ها ی ایشان گنجانده شود. تجهیزات ورزشی در پایگاههای امداد و نجات نصب گردد. کوهنوردی، شنا، دوچرخه سواری، دو و میدانی جهت عزیزان داوطلب برنامه ریزی و اجرا شود.

با عملیاتی نمودن برنامه ورزش روزانه در پایگاه ها از اثرات روانی سوانح و حوادث مثل افسردگی، پرخاشگری، اضطراب و استرس بر نجاتگران بکاهیم.

با تشویق نجاتگران پایگاهها برای شرکت در برنامه های مختلف ورزشی ، ایشان را در برابر مخاطرات ثانویه سوانح و حوادث مصون کنیم.

برگزاری المپیاد های ورزشی ویژه اعضای داوطلب حوزه های مختلف هلال احمر می تواند زمینه حضور نجاتگران و امدادگران را در مکان های ورزشی فراهم آورد.

و در نهایت با ورزش و تشویق به فعالیت های مستمر بدنی می توانیم زمینه حضور نیروهای پر توان و دارای تاب آوری بالا را در صحنه های عملیاتی فراهم نموده و شاهد چیره دستی فرشتگان سرخ جامه صحنه های دلخراش و تراژیک باشیم.

 حسن ابدان – رابط خبری استان فارس