با حضور معاون دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر 

مسابقات رباتیک کانون های هلال احمر در قزوین برگزار شد

مسابقات رباتیک کانون های دانش آموزی جمعیت هلال احمر قزوین با حضور معاون دانش آموزی سازمان جوانان و مسئولان استانی روز یکشنبه با حضور 96 شرکت کننده برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان هلال احمر، در این رقابت ها دانش آموزان ۶ مدرسه دخترانه که از اعضای کانون های جمعیت هلال احمر بودند به رقابت پرداختند.

مسابقات دانش آموزان پسر نیز از میان دانش آموزان ۶ مدرسه از امروز دوشنبه آغاز خواهد شد. معاون دانش آموزی سازمان جوانان هلال احمر در بازدید از این مسابقات گفت: این رقابت ها با هدف آشناسازی دانش آموزان فعال در حوزه امدادرسانی با فناوری های نوین در این حوزه در حال برگزاری است.

سعید بابایی افزود: این مسابقات اهمیت استفاده و کاربرد فناوری در حوزه امداد رسانی در بلایا و حوادث غیرمترقبه را به ما گوشزد می کند و می تواند استعداد علمی دانش آموزان ما را برای ساخت ربات های امدادگر شکوفا سازد.

حسن آصفی مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین نیز در حاشیه این مسابقات یادآور شد: این جمعیت در استان دارای۱۴۰ کانون دانش آموزی است که هر کانون با عضویت ۵۰ نفر تشکیل شده است.

وی اظهار داشت: برگزاری این مسابقات روحیه جمعی و مشارکت جویانه در انجام کارها را بین شرکت کنندگان تقویت می کند.

این مسئول گفت: شرکت کنندگان در این رقابت ها قبل از این با نحوه کار با ربات و جمع آوری قطعات و به کارگیری آنها آشنا شده اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان قزوین گفت: تیم های منتخب این مسابقات در رقابت های کشوری به عنوان نماینده استان شرکت خواهند کرد.

شیرین مقدسی ، رئیس اداره دانش آموزی جمعیت هلال احمر استان قزوین هم در حاشیه مراسم افتتاحیه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: مهمترین هدف ما از برگزاری این مسابقات آشنایی بیشتر دانش آموزان با فعالیت های گسترده جمعیت هلال احمر است تا مطلع شوند که کار جمعیت فقط امور امدادی نیست.

وی افزود: هدف دیگر از این رقابتها توانمند سازی دانش آموزان برای کارهای گروهی است و در کنار آن تلاش می کنیم تا تکنولوژی جدید رباتیک را در بخش امداد رسانی وارد کرده و معرفی کنیم.

مقدسی تصریح کرد: دانش آموزان جمعیت هلال احمر پس از آموزش ۲۴ ساعته توانسته اند با قطعاتی که در اختیار آنها گذاشتیم توانمند شده و ربات بسازند که این کار بسیار ارزشمند است.

رئیس اداره دانش آموزی جمعیت هلال احمر استان قزوین یادآورشد: این مسابقات با استقبال خوب دانش آموزان روبرو شده است و امیدواریم به نتایج خوبی برسیم.

مقدسی گفت: هدف دیگر ما از برگزاری این مسابفات کمک به نیروهای امدادی از سوی گروههای مختلف در هنگام بحران است و در این میان می توان از همه افراد از جمله دانش آموزان برای مشارکت در مدیریت بحران استفاده بهینه کرد.

وی اضافه کرد: اگر ابزار رباتیک در اختیار دانش آموزان قرار گیرد و نوجوانان با ابزار روز آشنا شوند می توان در بحران از کمک این افراد در جمع خانواده های آسیب دیده بخوبی بهره برداری کرد.

مقدسی بیان کرد: استفاده از پهبادها برای شناسی آسیب دیدگان از دیگر کارهایی است که آموزش آن نیز آغاز شده و معاونت جوانان جمعیت هلال احمر آموزش نوجوانان و جوانان را با جدیت پیگیری می کند.

وی اظهارداشت: کانونها در سطح دانش آموزی درهشت مدرسه و۱۱۰۰ مرکز آموزش عالی فعال شده اند و کسانی که علاقمند به کارهای آموزشی، امدادی و خود امدادی هستند می توانند در کلاس های تخصصی شرکت کنند.

در این رقابت ها ۹۶ دانش آموز دختر و پسر در قالب ۱۲ تیم در مدت یک روز با هم مسابقه می دهند و تیم های منتخب در مسابقات کشوری به عنوان تیم استان شرکت خواهند کرد.