رییس سازمان جوانان جنعیت هلال احمر مطرح کرد:

نوجوانان بهترین گروه برای سرمایه‌گذاری در بحث امداد

شهاب‌الدین صابونچی رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر
رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر ضمن بازدید از نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک به تشریح برنامه‌های این سازمان برای کودکان ‌و نوجوان بر مبنای اصل بشردوستی پرداخت و بر اهمیت آموزش این قشر تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر به نقل از اداره‌کل روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان ، شهاب‌الدین صابونچی با اشاره به هفته‌ی ملی کودک و این‌که توجه به نیاز کودکان به چند روز یا یک هفته محدود نمی‌شود، گفت: این هفته فرصتی است تا هر سازمان و نهادی گزارش کار یک سال گذشته و برنامه‌های سال آینده‌اش را برای کودکان ارائه کند.

صابونچی در این رابطه افزود: هلال‌احمر فارغ از اتفاق‌ها و مناسبت‌ها در طول سال به نیازهای کودکان‌ونوجوانان توجه کرده و از فرصت هفته‌ی ملی کودک نیز برای معرفی فعالیت‌ها، عضوگیری و ترویج رسالتش استفاده می‌کند.

او ضمن اشاره به این‌که در غرفه‌ی هلال‌احمر در نمایشگاه هفته‌ی ملی کودک بچه‌ها با فعالیت‌های این سازمان آشنا می‌شوند و استفاده از وسایل امدادی چون باند و آتل را می‌آموزند عنوان کرد که کودکان در این غرفه تصورشان را از هلال‌احمر نقاشی می‌کنند و جایزه می‌گیرند.

او همچنین برگزاری جشنواره‌ی دست‌های مهربان هلال را برنامه‌ی دیگر این سازمان در هفته‌ی ملی کودک خواند و در این رابطه گفت: این برنامه از چند سال قبل با هدف آموزش مفهوم بخشش به کودکان به راه افتاده است و در آن از کودکان درخواست می‌شود که یکی از وسایل، کاردستی‌ها یا اسباب‌بازی‌های خود را به کودکان حادثه‌دیده ببخشند. رئیس جمعیت جوانان هلال‌احمر در این رابطه مطرح کرد که این طرح به وسایل خاصی محدود نمی‌شود و کودکان می‌توانند وسایل مستعمل، قطعه‌ای از اسباب‌بازی یا نقاشی و کاردستی خود را ببخشند. صابونچی در این رابطه گفت: هدف این جشنواره این است که بچه‌ها از همان سن با تمرین بخشش، دیگران را در شادی خود سهیم کنند.

او در ادامه درباره‌ی فعالیت‌های این سازمان در طول سال برای کودکان گفت: اگر چه اسم ما سازمان جوانان هلال‌احمر است، ولی از سن پنج تا ۳۰ سالگی را پوشش می‌دهیم. صابونچی مهم‌ترین اصل سازمان هلال‌احمر را بشردوستی عنوان کرد و آموزش‌ها و فعالیت‌های این مجموعه را معطوف به این اصل دانست. او عنوان کرد که اگرچه جامعه، هلال‌احمر را با فعالیت‌های امداد و نجات در بحران‌ها و حوادث می‌شناسد، نباید فراموش کرد که این کمک‌ها نیز نمودی از همان اصل بشر دوستی است.

صابونچی در ادامه با اشاره به اهمیت آموزش این مفاهیم از سنین خردسالی گفت: ما در یک دهه‌ی گذشته کانون غنچه‌های هلال‌احمر را در همین راستا برای مهدها و پیش دبستانی‌ها تشکیل داده‌ایم. او آموزش مفاهیمی چون صلح، بشردوستی و کمک به یک‌دیگر را در قالب‌هایی چون بازی، نقاشی، سرود و مسابقه از فعالیت‌های کانون غنچه‌های هلال خواند و در ادامه گفت: برای مربیان این کانون‌ها دوره‌های آموزشی برگزار می‌کنیم تا به صورت سالانه دانش و اطلاعات‌شان را ارتقا بدهند و هم‌چنین سرفصل‌هایی را در قالب کتاب راهنما یا کتاب کار نیز برای کانون غنچه‌های هلال طراحی کرده‌ایم.