گزارش// پرونده شوق رویش در ایلام بسته شد، بهره مندی بیش ۲۵۰۰ نفر از برنامه های طرح شوق رویش استان ایلام

طرح "شوق رویش"در 9 مرکز امور جوانان و با حضور بیش از 2 هزار و 587 عضو جوان استان ویژه جوانان، دانشجویان، طلاب، روستائیان و دانش آموزان اجرا شد.

جوانی یک دوره با ارزش در زندگی است، دوران حساس و سرنوشت ساز و تعیین کننده ى شخصیت فرد و سعادت و شقاوت هر کس در این دوره شکل می گیرد استفاده از نیروی جوانی و تلاش و کوشش هدفمند، رمز موفقیت آن است نسل جوان به عنوان نیروی فعال و متحرک، پرتلاش و با احساس میتواند نقش خوبی در پیشرفت یک جامعه داشته باشد.

جوانی، بهاران زندگانی و ارزشمندترین هدیه ای است که دست روزگار تنها یک بار فرصت بهره گیری از آن را به آدمی می بخشد. نشاط و شادابی، تحرک و قدرت و انگیزه های بلند رویش و پویش، ره آورد بوستان جوانی است.

همه میدانیم که امروز ملت ایران، مصمم تر و قوی تر از هر زمان در حال حرکت به سمت اهداف بلند و قله های سعادت است و در صف مقدم این حرکت عظیم، جوانان قرار دارند» جوانانی که تحصیل، تهذیب و ورزش را سرلوحه فعالیت های خود قرار داده اند، به اخلاق و ادب پایبندند و به پیش می روند.

پرونده شوق رویش در ایلام بسته شد
معاون امور جوانان استان ایلام با اشاره به پایان یافتن تابستان و آغاز فصل مدارس و دانشگاه ها گفت: طرح شوق رویش با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان عضو هلال احمر همه ساله درفصل تابستان اجرا می شود که در این طرح فعالیتهایی مختلف آموزشی، بشردوستانه، فرهنگی و اجتماعی برای پرورش توانمندی های جوانان ارائه می شود.

علی اصغر علی اکبری هدف اصلی طرح شوق رویش را جذب و سازماندهی و نیروسازی در تابستان ۹۷ برشمارد و افزود؛ در راستای اجرای این طرح برنامه هایی با محوریت نیروسازی جوانان با ابعاد مختلف تبیین شد تا با انجام برنامه‌های مهارت‌های زندگی به ویژه با موضوع پیشگیری از اعتیاد به عنوان معضلی جدی، کلاس‌ها و مسابقات ورزشی، مسابقات فرهنگی و اعزام به اردوهای تفریحی و آموزشی و غیره در راستای طرح شوق در سه ماه تابستان که فرصت مناسبی برای فعالیت نوجوانان و جوانان و مشارکت های جمعی آنان در بهره مندی از کلاسها است فعال باشند.

که هدف از اجرای طرح” شوق رویش” را بروز خلاقیت، غنی سازی و بهینه سازی اوقات فراغت جوانان و نوجوانان برشمرد و اظهار داشت: این طرح در ۴ محور “آموزشی”، “فرهنگی و اجتماعی”، “بشردوستانه و عام المنفعه” و”مناسبت های مذهبی ” ، برگزار شده است.

وی با تاکید بر اینکه طرح «شوق رویش » به منظور کاهش فشار روحی و روانی و غنی سازی اوقات فراغت جوانان عضو هلال احمر است و همچنین یکی از مسائل مهم تعلیم وتربیت جوانان و نوجوانان جامعه توجه لازم به اوقات فراغت افزود، این طرح از ۱۵ تیرماه تا پایان شهریور ماه به منظور پرکردن و غنی سازی اوقات فراغت جوانان این جمعیت در شعب استان اجرا شد.

علی اکبری تصریح کرد: نقش جوانان در ساختار جامعه مهم و ارزنده تلقی می شود زیرا جوانان را مسولین فردای جامعه اند پس باید با توجه به تعداد زیاد جوانان و وابستگی آینده کشور به این قشر از جامعه، توجه بیشتری به آنها داشته باشیم و در راستای شناسایی مشکلات این بخش و رفع آنان تلاش کنند.

سرمایه گذاری؛ همپایی با جوانان با ایجاد ظرفیت ها
معاون امور جوانان استان با تاکید بر ترویج فرهنگ و تفکر ارزشی در ارائه فعالیت‌های آموزشی، فرهنگی و ورزشی در حوزه جوانان، ادامه داد: حضور نیروهای نوجوان و جوان در مراکزی که به منظور غنی‌سازی اوقات فراغت راه‌اندازی شده است، زمینه را برای فعالیت‌های موثر در عرصه‌های بشردوستانه و عام‌المنفعه فراهم می‌کند.

وی افزود: جوانان، مسئولان فردای جامعه‌اند و نقش این قشر در ساختار جامعه مهم و ارزنده تلقی می‌شود. از این‌رو باید با توجه به تعداد زیاد جوانان و وابستگی آینده کشور به این قشر از جامعه، توجه بیشتری به آن‌ها داشته باشیم و در راستای شناسایی و رفع مشکلات‌شان تلاش کنیم؛ چراکه توجه به قشر جوان در برهه کنونی، تضمین آینده کشور است.

۹۴ برنامه آموزشی، فرهنگی و اجتماعی، بشردوستانه مذهبی و مناسبتی در تابستان امسال
بر اساس این گزارش علی اصغر علی اکبری معاون امور جوانان جمعیت هلال احمر استان نیز ضمن ارائه گزارشی از اجرای طرح” شوق رویش” در شهرستان های مختلف استان، تصریح کرد؛ بیش از ۳ هزار نفر درسراسر استان از آموزش ها و برنامه های مختلف و متنوع اوقات فراغت طرح” شوق رویش” بهره مند شده اند.

معاون امور جوانان استان ایلام با بیان اینکه طرح شوق رویش در تمامی شعب این جمعیت از ۱۵ تیر تا پایان شهریور ماه امسال با ۹۴ برنامه اجرا شد، که ۲ هزار و ۵۸۷ نفر از آنها عضو جمعیت هلال احمر استان بوده و ۶۳۸ نفر غیر عضو بوده اند.

علی اکبری خاطرنشان کرد: طرح شوق رویش تابستان هر سال در دو رده سنی زیر ۱۸ سال و ۱۸ تا ۲۹ سال در نه مرکز شهرستانی با هدف غنی‌سازی اوقات فراغت کودکان، نوجوانان و جوانان عضو هلال‌احمر اجرا و فعالیت‌های مختلف آموزشی، بشردوستانه، فرهنگی و اجتماعی برای پرورش توانمندی‌های جوانان را شامل می‌شود.

وی آموزش‌های مقابله با آسیب‌های اجتماعی از جمله اعتیاد و برپایی اردوهای نشاط و امید را از دیگر برنامه‌های طرح شوق رویش دانست و افزود: این طرح در چهار دوره با حضور منتخبان دبیران و اعضای شورای اجرایی کانون‌های دانشجویی و جوانان برگزار شد.

علی اکبری معاون امور جوانان استان برگزاری اردوی برون استانی، کارگاه‌های آموزشی متنوع، اردوهای دانش آموزی و حضور در المپیاد آماده طرح دادرس را از دیگر برنامه‌ها دانست و خاطرنشان کرد: اقبالی که نسبت به فعالیت‌های جمعیت هلال احمر در جامعه وجود دارد فرصت خوبی است تا از مشارکت عمومی بهره مند شویم واز رویکرد اصلی جمعیت هلال احمرکه بشردوستی، سلامت محوری، جوان گرایی و آینده نگری است استفاده شود تابتوانیم به جامعه خدمات لازم ارائه شود.

علی اکبری اظهار کرد؛ سالم سازی محیط جامعه از ناهنجاری های ناشی از بیکاری، توانمندسازی اعضاء در زمینه کسب مهارت ها و ارتقای نشاط اجتماعی از دیگر اهداف طرح شوق رویش است.

وی با اشاره به برنامه های آموزشی و توانمندسازی طرح شوق رویش ادامه داد؛ برگزاری ۳۷ برنامه با حضور ۱ هزارو ۲۲۳ نفر عضو از جمله کلاس آشنایی با اصول و اهداف هلال احمر، برگزاری کلاس امداد و کمک های اولیه، برگزاری کلاس ورزشی در اماکن ورزشی هلال احمر، اجرای طرح پیشگیری موثر از اعتیاد، برگزاری کارگاه های مهارت های زندگی و آموزش قرآن و معارف اسلامی از جمله برنامه های آموزشی و توانمندسازی این طرح است.

به گفته معاون امور جوانان استان ایلام؛ برگزاری۱۶ برنامه با حضور ۴۰۷ نفر عضو از جمله مسابقات فرهنگی و امدادی رفاقت مهر، برگزاری مسابقات ورزشی در سطح شعب، بازدید از اماکن تاریخی، گردشگری برنامه های فرهنگی و اجتماعی طرح شوق رویش است.

علی اکبری اظهار کرد: برگزاری ۲۲ برنامه با حضور ۸۲۷ نفر عضو از برنامه های بشردوستانه این طرح می توان به اجرای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست، ترویج فرهنگ اهدای عضو و برگزاری کاروان های نیکوکاری اشاره کرد.

وی افزود: برگزاری ۱۹ برنامه با حضور ۷۶۸ عضو از بزرگداشت ولادت حضرت معصومه (س) و روز کرامت، بزرگداشت ولادت امام رضا(ع)، بزرگداشت سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت فاطمه (س)، بزرگداشت عید قربان و عید غدیر و برگزاری مراسم عزاداری دهه اول محرم از جمله برنامه های مناسبتی و مذهبی طرح شوق رویش است.

فرشاد توکلی_ رابط خبری سازمان جوانان در استان ایلام