یادداشت// این جمع دلگرم کننده…

یادداشتی از اولین نشست هم اندیشی رابطان جوان منتخب خبری با رئیس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر

مرضیه باغستانی// سازمان جوانان جمعیت هلال احمر که قدمتی بالغ بر ۷ دهه را در تاریخچه خود ثبت کرده است، همواره تلاش کرده تا بتواند در مسیر بشردوستی به ارائه خدمات فرهنگی در سطح جامعه خصوصا میان مخاطبین خود بپردازد.

این سازمان که با توجه به ساختار خود و وجود کانون‎های متنوع از جمله غنچه‎های هلال احمر، دانش‎آموزی، روستایی، طلاب، دانشجویی و جوانان به عنوان درگاه ورودی اعضا به جمعیت هلال احمر نقش بسزایی در جذب جوانان سرزمین سرافرازمان به این نهاد بین المللی دارد، برنامه‎های گوناگونی متناسب با شرایط، توانمندی‎ها و حیطه فعالیت هر گروه از اعضای خود تدارک می‎بیند تا بتواند زمان فعالیتشان در مسیر خدمت به همنوع را به بهترین نحو ممکن مدیریت نماید.

گستردگی این سازمان و عظمت شاخ و برگ این درخت تنومند جوان در سراسر کشور، روند اجرای برنامه‎ها را تسهیل می‎بخشد و کمک می‎کند تا در سریع‎ترین زمان ممکن، هر طرح ابلاغی از سوی سازمان و یا حتی طرح‎های ابتکاری اعضای هر بوم و منطقه، با سرعت و دقتی مثال زدنی اجرا شود اما آنچه تکمیل کننده و منعکس کننده این حجم از اطلاعات است، انتشار به موفع و دقیق اخبار این برنامه‎ها در پایگاه‎های اطلاع رسانی، نشریات و گروه‎های موجود در فضاهای مجازی درون و برون سازمانی است.

سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، با درایت هر چه تمام‎تر و با بهره‎گیری از پتانسیل اعضای جوان و پرانگیزه خود، این نیاز را نیز پاسخگو بوده است و از سال ۹۳ با تشکیل ساختار منسجم شبکه رابطان خبری در سراسر کشور، موفق شده تا بتواند اخبار دورترین کانون خود را نیز در کمترین زمان ممکن دریافت و در پایگاه اطلاع رسانی خود درج نمایید.

هیچ خبری از قلم روان و لنز تیزبین رابطان جوان دور نخواهد بود و به بهترین شکل ممکن، کاملا سامان یافته و هدفمند منتشر خواهد شد. از ویژگی‎های بارز و مثبت این ساختار، انتشار به موقع، متحد و یکسان اخبار سراسر کشور است که این موضوع، خود نقش موثری در جذب و نگه داشت اعضای جوان دارد.

این شبکه در سطح استان‎ها نیز فعالیت خود را به شکل جاندارتری آغاز کرد و برخی استان‎ها با برگزاری جلسه آموزشی میان رابطان علاقمند در سطح شعب خود، روند انتشار خبر خود را بهبود بخشیده و تسهیل کردند.

با گذشت بیش از ۳ سال فعالیت داوطلبانه این جوانان پرشور که اکثرا نیز از اعضای با سابقه هر شهر انتخاب شده بودند، جای خالی یک نشست اختصاصی و صمیمی با رئیس سازمان جوانان حس می‎شد…

نشستی سراسر صمیمیت و همدلی که به دور از هر دغدغه، این بار رابطان خبری زبان ناطق باشند و مسئولین سازمانی، گوش شنوا…

با تدبیر و درایت رئیس جوان و جوان باور سازمان جوانان همچنین با پیگیری‎های مدیر روابط عمومی سازمان، به بهانه فعالیت‎های تابستانه رابطین، نشستی در سالن جلسات سازمان جوانان برگزار شد تا اعضا علاوه بر بیان نقطه نظرات خود پیرامون برنامه‎های اجرا شده در طول تابستان، نظرات، انتقادات، تجربیات و پیشنهادات خود را در رابطه با ادامه روند فعالیت این ساختار شبکه‎ای بیان کنند.

و چه لذت بخش است گپ و گفتی صمیمی با رئیسی که سراپا گوش بود و نکات تک تک صحبت‎ها را نوشته و در پایان پاسخگو بود…

کار داوطلبانه، همه عشق است و ایثار…به هیچ چیز جز خدمت داوطلبانه فکر نمی‎کنی اما به نظر تمام خستگی این سه سال فعالیت با این جلسه از تن به در شد…

پایان بخش این جلسه، اهدای لوح سپاسی ارزشمندی با متن زیر از سوی رییس سازمان جوانان به رابطان خبری بود:

جان نباشد در خبر جز آزمون // هر که را افزون خبر جانش فزون

یکی از وجوه تمایز سازمان‌های موفق نسبت به سایر سازمان‌ها، توفیق آن‌ها در انعکاس به هنگام و هوشمندانه اخبار فعالیت‌ها و دستاوردهای آن‌هاست و در عصر ارتباطات نوین و ظهور پدیده شهروند خبرنگار، اطلاع‌رسانی صحیح از وقایع و عملکردها اهمیتی دو چندان می‌یابد.

حال که شما هنر شهروند خبرنگاری را با رسالت خدمت داوطلبانه پیوند داده و در مسیر انعکاس اقدامات بشردوستانه و امیدبخش هلال احمر به ویژه جوانان عزیز گام برداشته‌اید، بر خود فرض می‌دانم از دغدغه‌مندی و تلاش ارزنده‌تان تقدیر نمایم. توفیق روز افزون شما را در مسیر نشر حقایق و انتشار امید در جامعه از خداوند متعال خواستارم.

منبع: روزنامه شهروند