یاداشت// جوانان هلال احمر ایلام حامیان عملی در اجرای کاهش مصرف آب / پیشگیری بهتر از درمان است

پویش ملی نذرآب از جمله طرح های بشر دوستانه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران است که با نیت کمک به استان محروم سیستان و بلوچستان در کنار تمام طرح های فرهنگی جمعیت هلال احمر در حال اجراست.

کارگاه صرف جوی در مصرف آب و نقش جوانان را در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب و با توجه به وقوع خشکسالی های متوالی در کشور و مشکل کم آبی استان سیستان و بلوچستان، اصلاح الگوی مصرف آب امری حیاتی و ضروری و هدف از این کارگاه آموزشی در خصوص چگونگی راه‌های صحیح مصرف بهینه آب و فرهنگ‌سازی و انتقال اطلاعات کسب شده به خانواده‌ها

جمعیت هلال‌احمری که همواره و در بدترین حوادث طبیعی و غیرطبیعی در کنار مردم کشور خود و البته سایر کشورها بوده است، این بار یکه و تنها قدم به راه طولانی‌ای گذاشته است تا غبار محنت و بی‌آبی را از چهره محنت‌کشیدگان خشکسالی در استان‌های جنوب ‌شرقی کشور بردارد.

همه چیز در حال سخت شدن است مثل آب خوردن!
از ذخیره آب ایران فقط چند قطره باقیست. همه چیز در حال سخت شدن است مثل آب خوردن. شاید مجبور باشید برای تامین آب در صف آب بمانید و آب را کوپنی و به مقدار محدود دریافت کنید. همیشه پیشگیری بهتر از درمان است، با رعایت نکات ساده در صرفه جویی در مصرف آب سهیم باشیم. ضرب المثل قطره قطره جمع گردد وانگهی دریا شود اینجا کاربرد دارد. استفاده درست و صحیح از منابع طبیعی نیازمند تمرین و اراده همگانی است. پس صرفه جویی می کنیم تا بی ‌آب نمانیم!

هرساله با فرا رسیدن فصل تابستان تامین آب بویژه در شرایط خشکسالی با چالش مواجه می شود که این امر می طلبد تا همگان برای حفاظت از منابع آب موجود و جلوگیری از هدر رفت آن بکوشند. آب مایه حیات است و زندگی بدون آن ممکن نیست. بیش از ۷۵% کره زمین را آب تشکیل داده که تنها مقدار کمی از آن آب شیرین و قابل آشامیدن می باشد. از آنجا که کشور ما بر روی نوار بیابانی دنیا واقع شده و ذخایر آب آن بسیار محدود است باید دست به دست هم داده و در مصرف آب صرقه جویی کنیم تا برای نسل های آینده آب باقی بماند.

کارگاه آموزشی کاهش مصرف آب
کارگاه آموزشی با موضوع « صرفه جویی در مصرف آب » برای جوانان شهرستان ایلام برگزار شد. هدف از برگزاری کارگاه آموزشی فوق را آشنایی هر چه بیشتر جوانان با روش های صرفه جویی در مصرف آب و نهادینه نمودن استفاده صحیح از آب در بین اعضای خانواده بیان کرد.

نقش جوانان را در فرهنگ سازی مصرف بهینه آب بسیار پر اهمیت دانست و با توجه به وقوع خشکسالی های متوالی در کشور و مشکل کم آبی استان سیستان و بلوچستان، باید گفت اصلاح الگوی مصرف آب امری حیاتی و ضروری به نظر می رسد بنابراین باید زمینه های اصلاح الگوی مصرف را در جامعه فراهم کنیم که یکی از مهمترین شاخص های این امر اصلاح رفتار مصرف در جامعه به ویژه درکانون خانواده ها است.

پیرامون اهمیت وجود آب این مایه بی بدیل الهی باید به اهمیت آب از هزاران سال پیش با برپایی تمدنها در کنار آب ها مشخص کرد که بارندگی های اندک در سراسر کشور ایران نشان از بی آبی دارد؛ علت این بی آبی علاوه بر شرایط جوی، مصرف بی رویه آب و افزایش جمعیت بر روی کره زمین است و اگر به مسئله بی آبی پرداخته نشود در سال های آینده جنگ بر سر آب را خواهیم داشت.

 در این کارگاه که اعضای فعال جوانان حضور داشتند، جوانان با اهمیت و ارزش آب در زندگی اجتماعی انسان‌ها بیش از پیش آشنا شدند و از سوی کارشناس کنترل و کیفی آب استان ایلام اهداف برگزاری این برنامه ارائه و همچنین آموزش‌های لازم در خصوص چگونگی راه‌های صحیح مصرف بهینه آب و فرهنگ‌سازی و انتقال اطلاعات کسب شده به خانواده‌ها داده شد.

صرفه جویی در مصرف آب یا افزایش بحران کم آبی؟
این روزها خبر بحران کم آبی در کشور و بخصوص استان سیستان و بلوچستان ، موضوعی داغ و مورد بحث است. با توجه به بحران کم آبی در ایران صرفه جویی در مصرف آب و یادگیری روش های صرفه جویی در مصرف آب بسیار حائز اهمیت است.

یک دست صدا دارد!
متوسط مصرف روزانه آب در ایران ۴۰ لیتر بالاتر از مصرف جهانی (۱۹۰ لیتر در روز) است. بیشترین میزان هدر رفت آب در ایران ابتدا در حوزه کشاورزی، بعد از آن در حوزه صنعتی و بعد از آن مصارف خانگی است. با این حال، هر شهروند و مسئول باید به میزان تاثیر خود در مدیریت مصرف آب آگاه باشد. هر فرد باید بداند که می تواند در بحران کم آبی در کشور نقش به سزایی داشته باشد.

تاریخ و فرهنگ خشکسالی و کمبود آب در ایران
سابقه خشکسالی و کمبود آب در ایران، موضوعی است که ریشه در تاریخ و فرهنگ این سرزمین دارد، آثار به جای مانده از گذشتگان، حکایت از آن دارد که مردمان این سرزمین از دیرباز نه تنها برای چیره شدن به منابع اندکی کوشیده اند ، بلکه کم آبی را بعنوان یک واقعیت پذیرفته اند و معیشت خود را برآن منطبق ساخته اند.

یکی از اهداف جمعیت هلال احمر این است که با توجه به امکاناتی که دارد بتواند آلام مشکلات مردم باشد. با توجه به اینکه ارتقای سلامت مردم، حفظ کرامت انسانی، ترویج روحیه صلح و دوستی و دوری از خشونت از جمله وظایف جمعیت هلال احمر است و همواره تمام تلاش خود را کرده است به این وظایف جامه عمل بپوشاند.

جمعیت هلال احمر در جهت مقابله با خشک‌سالی سیستان‌و‌بلوچستان راه‌اندازی کمپین «نذر آب» با هدف کمک و بهبود وضعیت مردم آن منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.

اصلاح الگوی مصرف/ چگونه صرفه جویی در مصرف آب را به کودکان آموزش دهیم؟
قرار گرفتن ایران در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک که متوسط بارندگی در آن حدود یک سوم متوسط جهانی است، ضرورت مدیریت مصرف آب و برنامه ریزی در جهت آن را واقعیتی اجتناب ناپذیر کرده است.

ایران در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک قرار دارد که متوسط بارندگی در آن حدود یک سوم متوسط جهانی است.

به رغم کمبود جدی آب در سطح کشور هنوز هم بخش زیادی از جامعه خطر کم آبی را چنان که باید درک نکرده و یا آگاهی لازم در خصوص نحوه مدیریت مصرف آب ندارد. ایران در منطقه آب و هوایی خشک و نیمه خشک که متوسط بارندگی در آن حدود یک سوم متوسط جهانی است، ضرورت مدیریت مصرف آب و برنامه¬ ریزی در جهت آن را واقعیتی اجتناب ناپذیر کرده است. در حال حاضر با کمبود جدی آب در سطح کشور مواجهیم و پیش بینی ها از ادامه روند خشکسالی در چند سال آینده حکایت دارد.

به رغم این مسئله هنوز هم بخش زیادی از جامعه خطر کم آبی را چنان که باید درک نکرده و یا آگاهی لازم در خصوص نحوه مدیریت مصرف آب ندارد و آگاهی، اطلاع رسانی و تغییر شیوه الگوی مصرف در این خصوص امری ضروری است. تجربه نشان داده است که کودکان و نوجوانان بهترین گزینه برای آموزش های زیست محیطی و اصلاح الگوی مصرف و نهادینه کردن هنجارهای آن هستند که علاوه بر خود قابلیت تاثیرگذاری بالایی بر دیگران و بزرگسالان دارند.

چرا آموزش کودکان و نوجوانان در خصوص مدیریت مصرف آب مهم است؟

در آموزش‌های آبی، مخاطبی که انتخاب می شود می تواند از میان اقشار مختلف باشد. اما در این میان، جوانان و نوجوانان جایگاه ویژه ای دارند چرا که از یک سو جوانان تاثیرپذیری و آموزش پذیری بالایی دارند و از دیگر سو می‌توانند بر روی افراد دیگر نظیر افراد خانواده و همسالان تاثیرگذار باشند و آموزش ها را منتقل نمایند. همچنین، جوانان، با فاصله زمانی کوتاهی، در جایگاه بهره برداران، تصمیم گیران و تصمیم سازان منطقه و کشور خود قرار می‌گیرند و از طریق آموزش ایشان، می‌توان نسلی با آگاهی و حساسیت نسبت به حفاظت آب داشت.

جوانان بهترین رسانه برای رساندن پیام اهمیت آب هستند. جوانان و نوجوانان هم تاثیر پذیر و هم تاثیرگذار هستند. بنابراین آموزش و مشارکت دادن آنها در طرح هایی مثل همیار آب یا حامی آب و از این قبیل، نظیر آنچه در طرح همیار پلیس رخ داد، علاوه بر تقویت حس مسئولیت پذیری در آنها، می تواند موجبات تعمیق باورها و ترویج هنجارهای درست در مدیریت مصرف منابع آب از طریق آنها در سطح خانواده ها را فراهم سازد.

امروز می بینیم که جوانان در ارتباط جدی که با فناوریهای روز هستند و ارتباطات نوین را رصد می¬کنند، دارای درکی به مراتب بالاتر از گذشته هستند و این فرصتی است که به وسیله آن می¬توان مدیریت مصرف انرژی، حفظ محیط زیست و بسیاری از مسائل مدنی و حیاتی اجتماعی و فرهنگی را آموزش داد و ایجاد حساسیت و قدرت تشخیص و توصیف مسایل و پروراندن مهارت‌هایی برای ابداع روش‌ها و وسایل حل مسائل مربوط به مدیریت مصرف و حفاظت از منابع آب، ایجاد حس مسئولیت در برابر آیندگان، می تواند از اهداف آموزش چگونگی صرفه جویی در مصرف آب باشد.

چگونه صرفه جویی در مصرف آب را به جوانان آموزش دهیم؟
صرفه جویی در آب با آموزش آغاز می شود. ارزش صرفه جویی در آب و اینکه چطور باعث پس انداز درآمد خانواده و کمک به حفظ محیط زیست می شود را توضیح دهید. فراموش نکنید که خود شما باید الگو باشید. بچه ها تنها زمانی دستورالعمل های شما برای صرفه جویی در انرژی را جدی می گیرند که بدانند شما بیش از حد دنبال این کار را گرفته اید.

آب را یکی از مهم‌ترین نعمت‌های خدای مهربان بدانیم و در خلوت جلوت ( به ویژه در مقابل کودکان) با احترام با آن برخورد کنیم. درست مصرف کنیم، آن را هدر ندهیم و از آن به نیکی یاد کنیم. در هنگام نوشیدن آب، با ادب و لذت مراتب شکرگزاری خود را برای این نعمت بزرگ اعلام کنیم.

از آب حفاظت کنید، چون زندگی ما به آن وابسته است. هیچگاه به دلیل اینکه فرد دیگری مسئول پرداخت آب بها است، آب را هدر ندهید.

سخن آخر
مسئله آب در کشور مسئله‌ای فراگیر است و نیاز به عزم ملی برای مدیریت مصرف دارد. مقام معظم رهبری در سیاست‌های ابلاغی اصلاح الگوی مصرف، به لزوم آموزش روش های بهینه مصرف در کلیه پایه -های آموزش عمومی تاکید می‌فرمایند. آموزش صرفه جویی آب فقط در دوران بحران کمبود آب، اهمیت ندارد.

بلکه حتی این موضوع در شهرها و کشورهایی که با مشکل کمبود آب مواجه نیستند، مورد توجه قرار گرفته و برنامه‌های مختلفی برای آموزش صرفه جویی به کودکان برنامه‌ریزی شده است. در نهایت این که یادمان باشد که صرفه جویی به معنای درست مصرف کردن است نه مصرف نکردن یا کم مصرف کردن.

فرشاد توکلی_ رابط خبری سازمان جوانان در ایلام