در مرحله دوم طرح ملی پیمان(پیشگیری از اعتیاد در جهت نشاط اجتماعی) به میزبانی جمعیت هلال احمر استان گیلان بیان شد:

انسان سالم محور توسعه پایدار است

دوره تکمیلی پیمان با حضور سرتیم‌های طرح ملی پیمان سراسر کشور در مناطق ۸ گانه به میزبانی ستاد سازمان جوانان وجمعیت‌های هلال احمر سیستان و بلوچستان و آذربایجان‌غربی آغاز و تابستان امسال در اصفهان، خراسان رضوی، بوشهر، گیلان برگزار شد و خوزستان میزبان پایانی این دوره از طرح ملی پیمان خواهد بود.

به گزارش روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان گیلان؛ شاهکویی دبیر شورای هماهنگی با مواد مخدر استان افزود: اعتیاد به عنوان شوک هزاره سوم امروز همه کشورها را درگیرکرده است و در ایران نیز ه دلیل استفاده سوء مواد مخدرروزانه ۱۰ نفر جان خود را از دست می دهند.

وی افزود: جوانان در کاهش آسیب های اجتماعی از جمله اعتیاد می توانند بسیار اثرگذار باشند الویت پیشگیری از اعتیاد از طریق آموزش و شناساندن اثرات مخرب که این مواد برروح و روان انسان نیز الویت اول برنامه ششم توسعه است.

شاهکویی بیان داشت: اکنون در ایران ۲ میلیون ۸۰۰ هزار فرد معتاد داریم که بر اساس برنامه سازمان و تلاش تمامی دستگاههای مربوط تا پایان برنامه ششم توسعه این آمار باید ۲۵ درصد کاهش داشته باشد.

وی با قدر دانی از تلاشهای مدیر عامل جمعیت هلال احمر گیلان جهت اجرای طرح پیمان افزود: این طرح بستری مناسب جهت آموزش جوانان و شناخت آسیب های استفاده از این مواد می باشد که هر فرد با خود مراقبتی و آگاهی می تواند با انتقال این آموزه ها از آلوده شدن دیگران جلوگیری نماید.

۳۴۰۰ جوان جمعیت هلال احمر گیلان عضو طرح ملی پیمان

مدیرعامل جمعیت هلال احمر گیلان گفت: با اجرای طرح ملی پیمان از سال گذشته و تلاشهای معاونت جوانان ۳۴۰۰ نفر با آموزشهای لازم و مستمر عضو این طرح می باشند.

وی افزود: فلسفه وجودی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر علاوه بر آموزش امداد و کمک های اولیه ساماندهی جوانان است تا آنان را برای تصمیم سازی و آینده ای روشن آماده سازد و بر اساس استراتزی ۲۰۲۰ جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ درجهت لزوم کاهش آسیب های اجتماعی و بر اساس تفاهم نامه این جمعیت با وزارت کشور طرح پیمان در هلال احمر اجرا شد.

مدیرعامل هلال احمر گیلان اظهار کرد: طرح پیمان که از ابتدا با آموزش ۷ نفرعضو جوان بعنوان سر گروه آغاز شد و هر نفر باید به ۴۹ نفر عضو زیر مجموعه آموزشهای لازم را ارایه می کند تا اعضای طرح به حد اعلام شده برسد.

مهدی ولی پور بیان کرد: طرح پیمان تلاش دارد با آموزشهای لازم سبب تغییر نگرش جوانان نسبت به اعتیاد و شناخت آسیب های ناشی از آن است گردد که وظیفه ما نیز تقویت روحیه همکاری و تعاون و ایجاد بسترهای سالم برای جوانان جهت تحقق این برنامه ها می باشد.

دوره تکمیلی طرح پیمان با حضور۱۳۰ عضو از استانهای مازندران ، قزوین ، زنجان و گیلان ۱۴ و ۱۵ شهریوردر دانشگاه فرهنگیان رشت در حال برگزاری است.

معرفی طرح پیمان (پیشگیری از اعتیاد) جمعیت هلال احمر

معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان گیلان گفت: طرح ملی پیمان یا همان پیشگیری موثر از اعتیاد در جهت تامین نشاط اجتماعی را سازمان جوانان جمعیت هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران با همکاری ستاد مبارزه با موادمخدر ریاست جمهوری اجرایی کرده است.

وی افزود: در مرحله نخست طرح پیمان انتخاب سرگروه‌ها به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین موارد شناخته شد. انتخاب این سرگروه‌ها با شاخص‌هایی مانند عدم سوء‌مصرف مواد و حتی مصرف سیگار، رده سنی ١٨ تا ٢٩سال، دارا بودن وجهه اجتماعی قابل‌قبول در جمعیت، علاقه‌مند به مسائل اجتماعی و سلامتی، داشتن فن بیان و ارتباطی قابل‌قبول، داشتن روحیه تعاملی و کار تیمی، توانایی و فنون هدایت و راهبری گروه، نظم و انضباط، داشتن سعه‌صدر و حسن‌خلق در مسائل آموزشی، ارتباطی و اجتماعی، تعهد به حضور در طرح (در صورتی که به هر دلیلی سرگروه قادر به ادامه فعالیت در این سمت نباشد باید یک نفر را جایگزین کرده و ضمن ارایه کامل سوابق و اطلاعات به شخص جدید، موضوع را به کارشناس استانی طرح اعلام و ضمن ارسال نامه‌ای فرد جدید را به دبیرخانه ستادی طرح معرفی کند) صورت می‌گیرد.

سه مرحله اصلی در طرح پیمان

معاون جوانان جمعیت هلال احمر استان گفت: طرح ملی پیمان در سه مرحله برگزار می‌شود، مرحله نخست نشست آموزشی، توجیهی ‌هزار سرگروه به‌صورت منطقه‌ای است که این نشست‌ها در ٨ منطقه برگزار می‌شوند و استان میزبان باید طبق شرح وظایف نسبت به برگزاری نشست اقدام کند.

امید عظیمیان افزود: مرحله دوم آموزش نیمه‌حضوری ۴٩‌هزار نفر از اعضاست. پس از اتمام نشست‌های منطقه‌ای، مرحله دوم به شکل زیر اجرایی می‌شود؛ انتخاب ۴٩ عضو توسط هر سرگروه با وی بیان کرد : نظارت کارشناس استانی، برگزاری نشست توجیهی استانی توسط سرگروه‌ها برای اعضای گروه خود، تحویل لوح‌های فشرده آموزشی، شرکت اعضا در آزمون آنلاین و تولید ایده و طرح در حوزه پیشگیری از اعتیاد به‌صورت فردی یا گروهی برای ارسال به دبیرخانه ستادی.

عظیمیان افزود: مرحله سوم برگزاری اختتامیه طرح ملی پیمان و تجلیل و معرفی برگزیدگان است که طی آن تجلیل از برگزیدگان طرح (نفرات برتر، سرگروه‌ها و کارشناسان و استان‌های برتر) و انتخاب طرح‌ها و ایده‌های برتر در بخش فردی و گروهی و اعطای جوایز نفیس به برگزیدگان برگزار می‌شود.